2012-12-29

Jaký vybrat nedotykový telefon?

Dělal jsem nyní (12/2012) rozbor levných telefonů na trhu, které mají pokud možno, co nejklasičtější konstrukci a nejsou, pokud možno, dotykové. Moc se mi to neporařilo, nicméně z čeho lze vybírat.

Klasický telefon Nokia s polodotykovým ovládáním:
  • Nokia Asha 202 
  • Nokia Asha 203 (stejný jako 202, ale bez podpory 2 SIMek) 
  • Nokia Asha 300 (Nokia 203 s pořádným foťákem)
  • Nokia C3-01 5MP (lepší Nokia Asha 300 - dobrý foťák a ještě navíc WiFi)
 
Nokia C3-01

 Klasický telefon s kurzorovými klávesami:
  • Nokia C5-00 (nicméně už se jen doprodává)
  • Samsung S5610 (nemám rád Samsungy)

Nokia C5-00


Telefon s Qwertz klávesnicí:
  • Nokia Asha 302 (s dobrým foťákem i WiFi)
  • Alcatel One Touch 810 (stylová pudřenka, alespoň něco zajímavého na trhu) 

Alcatel One Touch 810


Tolik k mému přehledu, není to kompletní rozbor trhu - je to spíše osnova, z čeho vlastně vybírat. Telefonů je plno a není snadné se v nich orientovat. Kritérium tohoto výběru byla "klasičnost" přístroje a rozumnost výbavy. Cena nejdražšího modelu v tomto výběru je v tuto chvíli na 3500 Kč. Pokud máte tip na ještě nějaký zajímavý přístroj, napiště mi, prosím, jeho typ do diskuse!

2012-12-21

Asus V6J postup rozebrání

Potřeboval jsem rozebrat počítač ASUS V6J-X007P a protože poměrně nerad laboruju v jakém pořadí mám který plast rvát ven, tak jsem hledat servisní manuál, bohužel neúspěšně. Přináším však několik rad, jak se dostat dovnitř.


Prvně sundejte klávesnici. Zespoda jsou to dva šroubky označení ">K<". Shora stačí odjistit packy na horní linii tlačítek. Poté vymontujte kovovou lištu pod baterií a teď už jen zbývá vymontovat všechny šroubky zespodu notebooku. Pokud jde o konstrukci, tak je méně typická s tím, že víko s displejem je přišroubováno do horního dílu. 

Až budete skládat počítač zpět, nezapomeňte zapojit konektor reproduktorů, který je při standartním pohledu na notebook v pravém předním rohu a není při kompletaci vidět!

K samotnému počítači mohu říct jen to, že je to děsný vergl, který má jednak strašně křehké plasty a také velmi nešťastnou konstrukci. Především kloubní spojení je vyloženě špatné. Bylo také důvodem k rozmontovávání, protože mechanismus postupně přestřihl flex kabel k monitoru a na druhé straně začal výrazným způsobem nahlodávat anténu WiFi.

Takže pokud máte možnost setkat se s Asusem V6J, tak honem rychle utíkejte...

2012-12-15

Kindle nebo eReading - kterou vybrat?

Předvánoční čas vyvolal v mnohých jindy technikou nezaujatých lidech prozkoumat, co nového se událo ve světě techniky. Jedny mé příbuzné zaujaly elektronické čtečky knih a potřebovali poradit s výběrem, respektive doporučením, té nejlepší. Jelikož se dlouhodobě "motám" kolem ebooků, tak přináším několik rad.

1. Rozmyslete si, co chcete. Čtečku nebo tablet. Čtečka je náhrada papírové knihy, lépe se na ní čte, vydrží dlouho na baterii, je levnější a vypadáte s ní chytřeji. :-) Na rozdíl od tabletu, který je vlastně větším chytrým telefonem. Většinou na nich stejně všichni hrají jenom hry...

2. Vyberte ekosystém. Jste člověk, který rozumí anglicky a čte v angličtině? Nebo vás zajímají pouze české texty? V prvním případě "budete nakupovat" knihy v Americkém Amazonu. V druhém případě vám bude milejší prostředí českých knihkupců. eReading, Kosmas, Palmknihy a další...

3. Při výběru čtečky zapomeňte na no-name zařízení! Opravdu se vyplatí zvažovat pouze mezi velkými zavedenými hráči, byť mají o stokoruny dražší zařízení. Trh s elektronickými knihami není jednotný a uvidíte kolik vám dá práce jen shánění titulů ke čtení a do toho si přece nechcete přidávat komplikace s tím, že zrovna tento formát vaše čtečka neumí.

Z čeho vybírat: eReading (CZ), Amazon (USA), Barnes&Noble (USA)

Amazon Kindle: (3, 4, 5) osobně používám dnes již neprodávanou verzi 3 "Keyboard", ale měl jsem v rukou novější kusy a musím říct, že jsou všechny Kindly téměř stejné. 
  • Proč ano: Celosvětová podpora, Kindle je takřka synonymum pro elektronickou knihu. Má velkou podporu počínaje eShopem z knihami až po zasílání českých novin z iDnes.cz
  • Proč ne: Menu není v základu česky, oficiálně se u nás neprodává, hůř se nakupují české tituly (stahovat bez placení se dají naopak snáze), neumí všechny formáty.
Kindle je více pro fajnšmekry, kterým nedělá problém mít některé úkony trochu komplikovanější, na oplátku získají vychytávky, které konkurence zatím neokopírovala. Pokud budete Kindle kupovat v českém eshopu, tak pozor na verze s reklamami - nekupovat! Připlaťte si pár stokorun a v případě, že něco čtečce uděláte je pak mnohem jednodušší ji opravit - vlastní zkušenost.



eReading Start: (First, Second, Start) jedno české knihkupectví si začalo dovážet čínské čtečky, které osadili českým rozhraním, a napojili na svůj obchod s knihami. First a Second byly pokusnými králíky, verze Start je plnohodnotnou čtečkou, která je pro většinu uživatelů pohodlnější než "vyspělejší" Kindle.
  • Proč ano: Je to česká záležitost - má to tady podporu i zdroj knih. Ovládání čtečky je jednoduché a v mnoha směrech jednodušší než jinde. Knihu prostě nakopírujete do čtečky jako na flešku. Má podporu téměř všech formátů. Však my Kindlisti víme, kolik legrace si lze užít s ePub nebo PDFky.
  • Proč ne: Jak zařízení tak obchod není ještě tak "promakaný" jako větší Amazon. Pokud nějaké služby/software vůbec podporují nějaké čtečky, tak to nebývá zrovna tato.
Překvapilo mě o kolik jednodušší je dostat do této čtečky knížky. Prostě jsem je tam nakopíroval z počítače. (na Kindle si je posílám emailem nebo instaluji Calibre) Spořiče obrazovky se dají vyměnit legálně na několik kliknutí. Samotné čtení je natolik kvalitní, nakolik je zajímavý obsah.

Ani poslední verze (Start 3) s podsvětlením nekazí pověst. Nejde zde sice o moc, než přidání pár diod k displeji u čtečky Start 2, přesto je osvětlení vychytávka, kterou mnozí ocení.


Barnes and Noble: (Nook) je americký konkurent Amazonu, který si také vyrábí čtečky. Bohužel jsem žádnou z nich neměl v rukou a ani o nikom, kdo by ji měl nevím. Takže pokud jste z Ostravy a máte ji, tak dejte vědět, rád vám půjčím svůj Kindle na oplátku za Nook.


Tolik asi vše k tomu nejdůležitějšímu na poli elektronického čtení. Tento článek je aktuální k prosinci roku 2012. Obecné věci budou jistě platit i po roce, některé detaily se však mohou poměrně zásadně změnit, nepřehlédněte tento fakt, pokud budete číst tento článek někdy ve vzdálené budoucnosti! :-)

Na vaše dotazy rád odpovím!

2012-11-05

Prvočísla v C++

Nehledejte v následujícím kusu kódu žádnou vědu, je to triviální funkce na rozpoznání prvočísla, bohužel pro mě, mě rychlé napsání těchto řádků stálo body v testu, neboť jsem je napsal s chybou, i proto, že jsem v rychlosti nenašel vhodnou alternativu na Google.

bool prvocislo(int x);
int main()
{
  int a = 7;
  
  if (prvocislo(a) == false)
  { 

    printf("Cislo %d je prvocislem!\n",a);
  }
}

bool prvocislo(int x)
{
    for(int i = 2; i <= pow(x,0.5); i++)
            {
                if((int)x%i == 0)
                {
                    return false;
                }               
            }

    return true;
}

Kdybyste se chtěli problematikou dále zabývat, doporučuji zejména Fermatův test prvočíselnosti.

2012-10-26

Instalace: Error 1327. Invalid Drive G:\

Pokud vám při instalaci jakéhokoliv software vyskočí ve Windows Installeru hláška s chybou 1327, pak jste asi někdy v minulosti instalovali z média, které již není k dispozici, typicky například flash disku.

Řešením je přepsáním této vadné cesty v registrech Windows tak, aby se v názvu cesty nebyla neplatná adresa. Pro absolvování toto postupu musíte mít práva administrátora. Návod je následující:




  • zmáčkněte klávesovou zkratku "WIN + R" (tlačítko Windows a současně "R")
  • do otevřeného okna napište "regedit" - Editor registrů
    • nyní si počínejte opatrně, neboť každá neodborná změna tady může udělat velkou paseku
  • Postupně se v levém stromu proklikejte na:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders
  • Nyní si pozorně prohlédněte okno vpravo, měli byste vidět cesty k adresářům, které nejsou dostupné. V našem případě tedy disky G:\. Poklepejte dvakrát na tento neplatný záznam a přepišete písmeno disku z G:\ na například C:\. Cesta nemusí existovat, ale je nutné aby existovala jednotka s tímto písmenem.
  • Proveďte tento krok se všemi neplatnými záznamy v tomto okně a vyzkoušejte instalaci, pokud stále nefunguje, vyzkoušejte prohledat neplatné záznamy ve složkách uvedených níže.
  

  • HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Pokud nepomůžou tyto rady, vyzkoušejte ještě originální anglický originál příspěvku od Raphael Nikolai včetně diskuse.


2012-10-23

Kindle zakázání aktualizace

Už je to opět tady, dorazila k nám další aktualizace firmwaru. Výměna probíhá z verze 3.3 na 3.4, která mimojiné přidává podporu nového formátu a nový font. Než budu mít náladu se postarat o nový "hack", ještě chvíli vydržím se starší verzí, ale do té doby chci Kindle používat normálně!


V současné chvíli se totiž neustále opakuje hlášení, že se Kindle aktualizuje, aktualizace se nezdaří, kindle se restartuje, pak chvíli funguje a pak se opět aktualizuje... (to vše kvůli přítomnosti hacku) Mimojiné to sežere velmi rychle baterii. Jak aktualizaci jednoduše zakázat?

Připojte Kindle k počítači, otevřete jej jako v flešku a v kořenu - tedy první složce, uvidíte soubor s názvem Update_611680021_1725970040.bin o velikosti 19 MB. Zkopírujte si tedy jeho název a soubor smažte. Nyní vytvořte na stejném místě prázdný textový soubor (přes pravé tlačítko a 'Nový') a pojmenujte jej stejně jako smazaný soubor. Nezapomeňte na přepsání přípony! (pozor na Update_611680021_1725970040.bin.txt). A to je vlastně vše!





Takto jednoduše oblbneme Kindle, aby nám stále nenabízel aktualizace... V některém s dalších článků popíšu aktualizaci včetně opětovného "odemčení" všech vychytávek.

2012-10-21

Wacom Tablet CT-0405-R driver

Sháníte ovladač na tento, dnes již poměrně historický, tablet? Stáhnout je lze odtud: download. Ještě poznámka: jsou k dipozici ovladače pouze pro Windows XP, Linux a OS X 9.  Použitelné jak pro COM/PS2 verzi, tak i USB.

FCCID: IXMCT-0405-R, 5872A006, DC:5V - 0.10A

V našich končinách bývá tento model poměrně rozšířen, jelikož tento grafický tablet byl součástí softwaru Corel Draw 8 okolo roku 2000. Více o této akci se stále nachází na webu.


2012-10-14

myPhone 8870 service manual

Sháníte manuál k telefonu CPA myPhone 8870 Dual Sim? Ten tradiční uživatelský naleznete tady. Hledáte ten servisní, zapomeňte na tomto telefonu nelze nic opravit!



Poměrně dlouho dobu se zabývám opravami nejrůznějších mobilů, povětšinou s úspěchem. Ovšem u tohoto mobilu jsem tvrdě narazil. Zatímco značkoví výrobci dělají vnitřní komponenty odpojitelné od zbytku přístroje a tedy v případě opravy lze součástku vyměnit, u tohoto čínského krámu s tím nepočítejte, vše je složeno napevno! Oprava je tímto bezpředmětná.



Čím se musím pochlubit je fakt, že jsem měl k dipozici 2 tyto SciPhony, či co to vlastně bylo, a tak se mi povedlo odpájet mikrofon a sluchátko ze špatného kusu do funkčního. Taktéž s úspěchem vyměnit prasklý digitizer na pobitý displej funkčního kusu. Ve výsledku je ale telefon funkční. 

Nicméně otázkou zůstává, proč se proboha takové šmejdy vůbec vyrábějí!?

2012-10-03

Apple iPhone - vypadává signál

Čtrnáct dní jsem chodil s iPhonem 3GS, kterému zcela neočekávaně vypadával signál. Prostě jsem chtěl volat a byl jsem "Žádná služba", jelikož telefon fungoval spolehlivě před jistou událostí, tak jsem vyloučil softwarový problém.


Mobil mi totiž upadl a tím to všechno začalo. Nebylo to z moc vysoka, nebylo to na beton, nicméně při pohybu s přístrojem, jak už jsem zmínil, se občas nedalo využívat sítě GSM. Spolu s výpadky jsem také vysledoval zvýšenou spotřebu baterie. Myslel jsem, že praskla základní deska a že je tedy po jinak skvělém iPhonu.


Naštěstí se tak nestalo a proto vlastně píšu tento text. Stačilo mobil otevřít (rozebrat), odpojit a připojit konektor GSM antény (s číslem 8), který se mi zdál už na pohled odpojenější než ostatní. Znovu přimáčknutí všech konektorů pomohlo a po složení používám mobil jako dříve. 


Ufff, ještěže to nebylo něco horšího. Nicméně už se nemusím všem co se mi nedovolali omlouvat! Třeba tento postřeh pomůže i vám...

2012-09-23

Nokia E52 hack 091.003

Tak se rok s rokem sešel a já řeším opět h@cktivaci telefonu Nokia E52 (RM-469). Jelikož můj poslední zásah z roku 2010 na firmwaru 034.001 úspěšně odstranili při záruční opravě, musel jsem tento problém řešit u nejnovějšího firmwaru 91.3.

Naštěstí lze nyní odemčení telefonu provést velmi jednoduše a není k tomu zapotřebí provádět úpravy v nahrávaném softwaru, kdy hrozí nebezpečí "zcihlovatění" přístroje.

Jako plno jiných návodů na internetu používám verzi "H@CK by IAL", tedy chybu v zabezpečení. Není pro ni potřeba mít certifikát! Klasický způsob nepoužívám z jednohoprostého důvodu, protože se mi nepodařilo najít nejnovější UDA soubor "E52_rm469_091.003_U006.000_prd.uda.fpsx".

Takže jak na to:
  • připojte telefon vybavený paměťovou kartou k PC pomocí volby "Velkokapac. uložiště"
  • Prozkoumejte připojený disk a otevřete složku 'pismeno_disku:\Private\'
  • stáhněte balík QuarantineDriversLDD.zip
  • Rozbalte jej a zkopírujte složku '20024113' včetně obsahu do složky 'Private' vznikne tak struktura: 'pismeno_disku:\Private\20024113'
  • V kořenovém adresáři paměťové karty vytvořte složku 'Patches', kam nakopírujte soubory: Open4All RP+.rmp a Install Server RP+.rmp. Vznikne tedy struktura: 'pismeno_disku:\Patches\Open...'
  • Odpojte Velkokapacitní paměťové médium a připojte telefon v režimu PC Suite.
  • Nyní přes Nokia PC Suite / Ovi Suite instalujte program Dr. Web v6 for Symbian S60.
  • Aplikaci spusťte a tlačítkem 'Cancel' obejděte dotaz na licenci
  • Options - Select all
  • Options - Restore (nyní tři položky v seznamu zmizí)
  • Přes Nokia PC Suite instalujte RomPatcher+ 3.1 Lite
  • Spuste jej a oba patche aktivujte poklepnutím.
Zdroj části informací a obrázků: Smartmobil.sk: Fórum pre všetkých maniakov smartfónov. [online]. 13.9.2011. Dostupné online.

V tuto chvíli je váš telefon hacknutý a umožňuje tedy instalaci veškerého softwaru tedy her a aplikací. Pokud vám Rompatcher vyhazoval chybu "Sys/bin patcher *.ldd not found", pak jste použili špatnou verzi balíku Quarantine. 

Doufám, že vám návod pomohl, pevně věřím, že nebudete využívat odemčení k instalaci nelegálního softwaru. Přeji pěkný den!

Pokračování: No a nyní je již má E52 po smrti!

2012-09-18

PC zdroj Evolve Pulse 450W recenze

Tento zdroj Evolve Pulse 450W jsem zakoupil 18. září 2012 v Alfa Computer v Ostravě Mariánských Horách za 615 Kč. Chtěl bych ostatní uživatele upozornit před jeho koupí, jelikož má drobnou vadu na kráse a to je délka kabeláže, která u moderních PC skříní (kde je zdroj dole) nedosáhne na potřebná místa.


Větve s konektorem pro základní desku ATX (20+4 pinů), konektorem ATX 12V (4 piny) a konektorem PCI Express (6 pinů) mají každá pouze 32 cm od výstupu ze zdroje po konektor. Ostatní větve, tedy 1x molex a 1x SATA mají 46 cm, ty jsou tedy dostatečně dlouhé.
Pro porovnání, můj starší (6 let) zdroj Mercury EP-4500 (500W) má délku větví pro základní desku celých 50 cm. Větve přídavných zařízení pak mají na nejvzdálenejších místech 80 cm. Tento zdroj jsem používal v bedně typu Big Tower. Ostatní podobně staré zdroje mají kabeláž odhadem stejně dlouhou.

Zdroj Evolve Pulse tedy nevybírejte pokud máte rozměrnější skříň. A protože jsem svůj problém musel nějak vyřešit, vrátil jsem se ještě do Alfy, kde mi vrátili peníze a společně s prodavačem jsme se vydali hledat zdroj, který má kabeláž delší. Ani netušíte, jaký to byl problém...

Všechny tyto zdroje mají kabeláž v délce ±32 cm:
  • LC-POWER LC420H 420W
  • Chieftec GPA-400S 400W
  • Fortron Green Power AX400-60APN 400W
  • Fortron HEXA 400

Až zdroj Chieftec GPA-350S 350W měl kabeláž o kousek delší, tedy 40 cm a pro můj účel již byl na hraně použitelný. Otázkou je, proč se nyní tak šetří a vlastně se vyrábí zbytečné výrobky, vždyť smotat je lze vždy!
Další možností jsou různé prodlužovačky a redukce - v případě, že je krátký jen jeden z kabelů. U mě to byl zmíněný 4 pinový konektor pro napájení procesoru.

 Ale proč vymýšlet náhradní řešení, když stačí přidat 5 - 10 cm drátu!?

Vybíráte zdroj? Třeba vám pomůže tento článek.

2012-09-06

Proč nefunguje internet?

Dovoluju si sepsat návod, který by měl uživatelům začátečníkům pomoci se základní diagnostikou problému s nefungujícím internetem na počítači, kdy na určitém místě internet funguje, ale na jiném již ne. Případ pro který byl tento návod sepsán je méně častější, nicméně na něj lze v praxi také narazit: V jednom místě mám 2 počítače, přičemž jeden funguje a druhý ne. Vzhůru do toho!

Co se týká technologií a vybavení: Na funkčním počítači jsou instalovány Windows 7 a na nejedoucím Windows XP. Jestli se jde o bezdrátovou síť (WiFi) nebo drátovou (Ethernet) není podstatné, postup je použitelný pro obě dvě technologie.

Nejprve postup pro Windows 7:

Klepněte pravým tlačítkem na ikonu Centra síťových připojení vedle hodin na dolní liště.


V levém sloupci klepněte na odkaz "Změnit nastavení adaptéru".

Nyní nastává poměrně komplikovaný krok, kdy musíte zvolit správnou síťovou kartu, kterou chcete nastavit. Čtetě vždy šedé písmo pod u ikonky, pokud je uvedeno "Ethernet", pak jde o síť drátovou, pokud je tam "802.11", pak je to WiFi. Klepněte tedy na zvolený symbol pravým tlačítkem a rozklikněte "Vlastnosti".

Tady již máme seznam instalovaných protokolů. V dnešní době stále není plně spuštěno IPv6, takže jej můžete ododfajfkovat tak, jako to vidíte na mém obrázku. (kdyby to někdy samo od sebe přestalo jet, tak jej zatrhněte zpátky) Zvolte Prokol IP verze 4 a klepněte na "Vlastnosti".

Tady již vidíme konfiguraci naší síťové karty. Zde už jen záleží na tom, kde je vlastně problém - viz dále v textu.

Nyní se nám tedy podařilo úspěšně proklikat k nastavení sítě, pokud je počítač s Windows 7 tím funkčním, pak tyto údaje musíme přenést do počítače s Windows XP. (nebo naopak) Každopádně si poznamenejte čísla, která tam máte nyní.

Servery DNS je možné použít:
  • 8.8.8.8 (Google)
  • 8.8.4.4 (Google)
  • 208.67.222.222 (OpenDNS)
  • 208.67.220.220 (OpenDNS)
  • 160.218.161.54 (O2)
  • 194.228.41.65  (O2)

Postup konfigurace pod Windows XP:

Začněte v nabídce Start.

Tady opět vybíráme příslušnou síťovou kartu, pokud nevíte kterou, přečtěte si popisek stejného kroku ve Windows 7. Klepněte pravým a zvolte "Vlastnosti".

Označte Protokol sítě Internet (verze 4) a klepněte na tlačítko "Vlastnosti".

Zde vidíme nastavení plně automatické konfigurace na základě informací od té krabičky, kterou vám dal poskytovatel internetu. Pokud je tedy počítač s XP tím nefunkčním, přeneste do něj čísla, která jsme získali ze "sedmiček".
Ještě k přepisování informací: Jestli mají oba počítače fungovat v 1 síti současně, pak zvyšte o 10 poslední skupinu čísel (za poslední tečkou) v obdélníčku "Adresa IP" např. 10.0.0.1 na 10.0.0.10, jinak by došlo ke konfliktu v sítí a opět by to "nehrálo".



Možná se práte proč je konfigurace tak složitá? Nebývá tomu tak, většinou se ponechává v počítači automatická konfigurace, která si mimojiné poradí s různě zapínanými přístroji a jejich změnami, přenášením apod. Manuální konfigurace se v domácnostech provádí buď ze speciálních důvodů nebo kvůli restrikcím providera, setkal jsem se s tím u sídlištních poskytovatelů nebo naopak u těch "home-made" na vesnicích.


Tento návod každopádně nepokrývá všechny možné problémy, které způsobují nefunkčnost internetu, nicméně je to první věc, kterou byste měli při podobně se projevujícím problému zkontrolovat. Snad vám bude užitečným!



2012-09-03

TOPO Czech PRO 2012 unlock

Tento návod je psán pro vlastníky oficiálních licencí, avšak po přidání mezikroku může sloužit všem.


Při nedávné aktualizaci map v GPSce Garmin nüvi 255W jsem narazil na turistické mapy TOPO Czech 2012 s cenovkou atakující 2500 Kč. Běžně používám bezplatné mapy nüMaps Lifetime, chcete-li City Navigator Europe NT 2013.20 a jsem spokojen. Jenže občas bych uvítal mít po ruce nějakou podrobnější - turistickou - mapu.

Odkazů pro stažení map najdete, i přes filtrování výsledků Googlem, velké množství, kupodivu většina pirátů nepřiloží k souborům ani minimální popis aktivace. Taktéž uživatelé, kteří si produkt zakoupili, mohou tápat. Heslovitě tedy uvádím postup, který by měl vést ke zprovoznění.

Pro práci s mapovými podklady slouží obslužný program MapSource. V jeho rozhraní probíhá otevření a odemčení vámi stažených soborů. Licenční klíče k tomu potřebné se ještě stále nezískávají výhradně z online rozhraní a tak lze zadat přímo zakoupený serial nebo použít keygen s názvem "Garmin Unlock Generator" (by JetMouse).


Práce s keygenem je jednoduchá (svého času dokonce o hodně jednodušší než s oficiálním postupem), stačí zadat ID mapy také označované jako MapID / FID (název složky s Czech TOPO po nainstalování do PC bez prvních znaků) tedy z FAM_1714 je ID mapy 1714. Majitelé zakoupených licencí musí tento krok přeskočit a přejít přímo k zadání údajů do formuláře.




Dále zadáte ID číslo vaší navigace, ale není to totéž číslo jako to, kterým se přihlašujete ke Garmin.com. Zmíněný údaj získáte po připojení navigace k MapSource a kliknutí na 'Odeslat do zařízení', kde se po vyhledání připojené navigace objeví vedle typu GPS také toto 10 místné číslo.

Nyní už jen opisujete klíč z krabice nebo jej generujete a vkládáte do MapSource => 'Pomůcky' => 'Odemknout mapy...' => 'Aktivovat online', kdy se otevře okno prohlížeče a současně vyskočí v programu tabulka žádající o 25 místné číslo.


Poté bude nutné MapSource vypnout a znova zapnout, myší označit požadované regiony a odeslat do zařízení. Po restartu navigace jsou mapy dostupné, musím uznat, že tedy ve výborné kvalitě a podrobnosti.

V závěru chci také apelovat na případné zkoušeče tohoto postupu, aby v případě, že použili druhou variantu a mapový podklad se jim líbí, aby si jej co nejdříve také zakoupili a neokrádali tak tvůrce

2012-08-31

Reklamace notebooku ASUS

Nedávno jsem byl nucen řešit několik závad na netbooku značky Asus, který byl naštěstí ještě v záruce. Překvapilo mě, jak profesionálně funguje nadstandartní servis společnosti SIL Eastern Europe, který lze zadarmo využít namísto reklamace u prodejce.

U netbooku Asus EEE PC VX6 (Lamborghini) postupně přestal fungovat sluchátkový výstup, chlazení bylo zaneseno prachem a uvolnil se nabíjecí konektor. Naštestí byl počítač ještě více než půl roku v záruce. Zakoupen byl v prodejně Datart, ale protože příliš nedůvěřuji odbornosti a zájmu personálu ve věcech reklamací počítačů hledal jsem odpovídající alternativu.


Milou zkušeností pro mě proto byla spolupráce se společností SIL, sídlící v Ostravě, zajišťující záruční opravy notebooků značky Asus. Nejprve jsem na webu vyplnil formulář popisující problém. Jednou z nejsložitějších věcí v tomto kroku bylo dohledání dokladů od počítače. Ten o koupi nalezen nebyl, naštestí záruční list spolu s čitelným S/N k nalezení byl. V databázích výrobce lze totiž dohledat podle sériového čísla notebooku, kdy byl vyroben a toto datum pak slouží jako vodítko pro určení nároku na záruční opravu.

Po vyplnění tohoto formuláře dojde ke generování RMA čísla zakázky, které slouží k identifikace reklamace. Po jeho obržnení emailem si už jen stačí objednat vyzvednutí pořádně zabaleného notebooku kurýrem společnosti DPD. Na balíku jsem měl napsané jen RMA číslo, další údaje jsou na samolepícím blanketu, které na balíček doplní sám kurýr.

K balení ještě dodávám, že kromě dokladu o koupi a záručního listu jsem dovnitř vložil i podrobný seznam a popis závad. Jednak proto, že 300 znaků v online formuláři je málo, zadruhé protože také řeším "podobné" závady a přesný popis výrazně zvyšuje šanci, že se problémem bude vůbec někdo zabývat a že bude odstraněn. Tady se totiž stručnost nevyplácí.


Kurýr netbook odvezl a na webu jsem mohl sledovat jak se reklamace zpracovává. Věděl jsem, že už se tím někdo zabývá a že se čeká na náhradní díl. Takové služby mám rád! Další den po stavu ‘expedováno‘ už volal kurýr a doručil mi opravený netbook. 

Celkem tedy reklamace trvala 20 dní bez přepravy. Technik Lukáš Batík vyřídil mé požadavky perfektně a hlavně můžu počítač opět naplno používat. Naprostá spokojenost, škoda, že se tak k reklamacím nestaví všichni výrobci nejenom počítačů…

Doplněno: Jelikož se reklamace opakovala ještě celkem 2x a pokaždé mi byla uznána, posunul se v mých očích tento servis na vysoce pozitivní úroveň. 

Nicméně při následujících reklamacích jsem již notebook odnesl do centra na Slezské Ostravě osobně a také jsem si ho tam vyzvedl. Bezproblému...

Doplněno 2: Vzhledem k tomu, že na nově vyměněné díly se vztahovala taktéž 2 letá záruka šel po roce NTB opět na reklamaci. Opět výměna MB a IO boardu se zvukem. (Jen ať ASUSáci platí za ten miniaturní křehký napájecí konektor). Flex kabel LCD jsem si již zaplatil sám (500 + 300 Kč). Opět bezproblému, opět super!

2012-08-26

PayPal problém

Chtěl jsem si pořídit novou hračku, prolistuju pár internetových aukcí a nakonec vyberu na eBayi. Účet na PayPalu mám, tak přece není problém... Ale ouha!

"Unfortunately, the funding source within your PayPal account was declined."
Error code: 70236 10486 
Internet je plný nejrůznorododivnějších nářků uživatelů, že jim nejde nakupovat, ale odpověď žádná! Jelikož jsem nakupoval dražší položku v hodnotě asi 5600 Kč, zaujal jsem podezření, že by to nemusel být problém čistě jen v PayPalu, ale také by to mohlo být v nastavení platební karty v bance. Paypal totiž využívá tzv. online plateb, tedy těch, kde jsou všechny údaje o kartě. Jsem přirozeně nedůvěřivý, pokud jde o mé vlastní finance a tak mám nastavený nízký limit transakce a tady je právě zdroj problému!



Řešení je v případě klientů Poštovní spořitelny poměrně snadné (u ostatních bankovních domů nevím, zkuste mi dát vědět v diskusi). Stačí si zvýšit limit a po transakci jej opět snížit zpět. Já tedy v online bankovnictví navštívil méně obvyklé menu: 
  • maxibps.postovnisporitelna.cz
  • Platební karty
  • Detail
  • Platby přes internet/telefon (3D Secure)
  • Nastavit parametry
  • Limit
  • Potvrdit SMS klíčem 
Od tohoto momentu platí zvýšený limit platby. Stačí tedy provést váš vytoužený nákup a bezprostředně po transakci doporučuji limit opět snížit na obvyklou hodnotu. Mi se tak podařilo nakoupit si další technickou hračku. Pěkný den!


2012-07-09

Cyklopočítač VDO C4

Tento cyklopočítač značky VDO jsem si pořídil v srpnu roku 2011 po té, co jsem ztratil ten předcházející.


Celkově jsem s ním byl velmi spokojený, poskytuje všechny možné i nemožné funkce a skvěle se ovládá za každého počasí, neboť tlačítka jsou tlačítka a není potřeba mačkat nic přes gumovou krytku, která je v zimě obvykle tuhá jak puk.

Velmi pozitivně hodnotím velký displej se všemi důležitými informacemi včetně času a změně aktuální rychlosti ku průměrné. Uchycení ke kolu je kvalitní a pevné - využívá otáčecí mechanismus vyjmutí. Kdybych nemusel, neměnil bych ho.

Ovšem objevil jsem snad jeho jedinnou slabinu a to je odolnost vůči pádům. Bohužel je neobvykle křehký a 2. pád na kamennou podlahu prostě nepřežil. Já vím, je to mými nešikovnými rukami. Poprvé se mi vylilo pár tekutých krystalů, podruhé už ukazoval nesmysly a po vyjmutí baterie byl už nadobro K.O., takže radím všem majitelům, ať se k němu chovají mimořádně hezky a za to je odmění spolehlivou službou.

Nyní montují na kolo počítač Union 8N. Důvodem k přechodu je cena, VDO C4 jsou koupil v akci u Cyklo Manďák v Ostravě za 400 Kč, letos mi stejný počítač nabídli za cenu 600 Kč, tuž do já toho nejdu.


Takže mi opět zbyl jeden stojánek na počítač i s čidlem, kdyby měl někdo zájem, rád se ho zbavím!