2012-12-15

Kindle nebo eReading - kterou vybrat?

Předvánoční čas vyvolal v mnohých jindy technikou nezaujatých lidech prozkoumat, co nového se událo ve světě techniky. Jedny mé příbuzné zaujaly elektronické čtečky knih a potřebovali poradit s výběrem, respektive doporučením, té nejlepší. Jelikož se dlouhodobě "motám" kolem ebooků, tak přináším několik rad.

1. Rozmyslete si, co chcete. Čtečku nebo tablet. Čtečka je náhrada papírové knihy, lépe se na ní čte, vydrží dlouho na baterii, je levnější a vypadáte s ní chytřeji. :-) Na rozdíl od tabletu, který je vlastně větším chytrým telefonem. Většinou na nich stejně všichni hrají jenom hry...

2. Vyberte ekosystém. Jste člověk, který rozumí anglicky a čte v angličtině? Nebo vás zajímají pouze české texty? V prvním případě "budete nakupovat" knihy v Americkém Amazonu. V druhém případě vám bude milejší prostředí českých knihkupců. eReading, Kosmas, Palmknihy a další...

3. Při výběru čtečky zapomeňte na no-name zařízení! Opravdu se vyplatí zvažovat pouze mezi velkými zavedenými hráči, byť mají o stokoruny dražší zařízení. Trh s elektronickými knihami není jednotný a uvidíte kolik vám dá práce jen shánění titulů ke čtení a do toho si přece nechcete přidávat komplikace s tím, že zrovna tento formát vaše čtečka neumí.

Z čeho vybírat: eReading (CZ), Amazon (USA), Barnes&Noble (USA)

Amazon Kindle: (3, 4, 5) osobně používám dnes již neprodávanou verzi 3 "Keyboard", ale měl jsem v rukou novější kusy a musím říct, že jsou všechny Kindly téměř stejné. 
  • Proč ano: Celosvětová podpora, Kindle je takřka synonymum pro elektronickou knihu. Má velkou podporu počínaje eShopem z knihami až po zasílání českých novin z iDnes.cz
  • Proč ne: Menu není v základu česky, oficiálně se u nás neprodává, hůř se nakupují české tituly (stahovat bez placení se dají naopak snáze), neumí všechny formáty.
Kindle je více pro fajnšmekry, kterým nedělá problém mít některé úkony trochu komplikovanější, na oplátku získají vychytávky, které konkurence zatím neokopírovala. Pokud budete Kindle kupovat v českém eshopu, tak pozor na verze s reklamami - nekupovat! Připlaťte si pár stokorun a v případě, že něco čtečce uděláte je pak mnohem jednodušší ji opravit - vlastní zkušenost.eReading Start: (First, Second, Start) jedno české knihkupectví si začalo dovážet čínské čtečky, které osadili českým rozhraním, a napojili na svůj obchod s knihami. First a Second byly pokusnými králíky, verze Start je plnohodnotnou čtečkou, která je pro většinu uživatelů pohodlnější než "vyspělejší" Kindle.
  • Proč ano: Je to česká záležitost - má to tady podporu i zdroj knih. Ovládání čtečky je jednoduché a v mnoha směrech jednodušší než jinde. Knihu prostě nakopírujete do čtečky jako na flešku. Má podporu téměř všech formátů. Však my Kindlisti víme, kolik legrace si lze užít s ePub nebo PDFky.
  • Proč ne: Jak zařízení tak obchod není ještě tak "promakaný" jako větší Amazon. Pokud nějaké služby/software vůbec podporují nějaké čtečky, tak to nebývá zrovna tato.
Překvapilo mě o kolik jednodušší je dostat do této čtečky knížky. Prostě jsem je tam nakopíroval z počítače. (na Kindle si je posílám emailem nebo instaluji Calibre) Spořiče obrazovky se dají vyměnit legálně na několik kliknutí. Samotné čtení je natolik kvalitní, nakolik je zajímavý obsah.

Ani poslední verze (Start 3) s podsvětlením nekazí pověst. Nejde zde sice o moc, než přidání pár diod k displeji u čtečky Start 2, přesto je osvětlení vychytávka, kterou mnozí ocení.


Barnes and Noble: (Nook) je americký konkurent Amazonu, který si také vyrábí čtečky. Bohužel jsem žádnou z nich neměl v rukou a ani o nikom, kdo by ji měl nevím. Takže pokud jste z Ostravy a máte ji, tak dejte vědět, rád vám půjčím svůj Kindle na oplátku za Nook.


Tolik asi vše k tomu nejdůležitějšímu na poli elektronického čtení. Tento článek je aktuální k prosinci roku 2012. Obecné věci budou jistě platit i po roce, některé detaily se však mohou poměrně zásadně změnit, nepřehlédněte tento fakt, pokud budete číst tento článek někdy ve vzdálené budoucnosti! :-)

Na vaše dotazy rád odpovím!

1 komentář :

  1. Osobně mám stále Kindle, eReading jsem měl krátce taky. Já mám rád, jak se do Kindle dá poslat všechno přes WiFi, nicméně dát tam něco přes kabel je obtížné. => vše musí jít přes Amazon a s velkými knížkami jsou problémy. eReading má naopak fantastický režim přes kabel (jako fleška) a pokulhává v tom internetu.

    OdpovědětVymazat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)