2021-05-26

Best motorbike routes in Ostrava Czechia

Ostrava region has many interesting areas to visit especially if you are a person interested in industrial heritage, war monuments and technical attractions of last 100 years. Moravian-Silesian region gives many places to visit, it's not a touristic area at all even for Czech citizens which gives you exclusivity while visiting. Motorbiking is nice everywhere on the globe and here are my tips for the best locations around here based on my experience and long residence. Where to rent motorcycle?

 


Article was reviewed in 7/2024 and it is still up to date.

 

The asphalt quality is good for normal road bikes and since everyone is riding enduros it's no problem at all. This guide is about asphalt riding. There is nowadays also offroad TET Czechia alias Trans Czech Trail and it goes around here too

 

I found nice map with highlighted moto routes in the whole Czechia

 

Ostrava

 

I am trying to mention here places easily accessible from motorcycle without hiking. First, local exploration around Ostrava for touristic riders.

Trip 1

The epicenter of motorbiker life in the region is "Motobar Bravantice" you can get there from Ostrava via a road over Janová (Polanka na Odrou). You can stop there and have non-alcoholic beer from a tap, coffee, or even a meal.

Zone of small curvy roads starts northern from motobar. Zbyslavice, Kyjovice, Těškovice, Výškovice (viewing tower Slatina), Hlubočec, Jakubčovice (viewing tower) and beautiful chateaux in Hradec nad Moravicí as a target. You can cruise truly in any direction there and stay close to Ostrava.


Trip 2

Shorter would be a trip from "Mining Museum Landek Park" in edge of Ostrava then ride via Antošovice and Šilheřovice to Darkovičky where you can visit WW2 fortrification system museum MO-S 19 Alej(These objects are all around the former Nazi border. If you are interested in these, I can recommend also MO-S 5 Na trati in Bohumín).

 

 

Small roads continue to Kozmice, Jilešovice, Hrabyně (WW2 monument and museum) and then on a former big road to Josefovice and Velká Polom to perfect final stop in "Plesenská kafrárna" where they have nice cheap meals, coffee or deserts.

Beskydy mountains

We have two mountain zones around. Let's start with the Beskydy mountains southern from Ostrava close to Slovakia.

Trip 3

The begining of the most famoust motorbike road starts in EuroOil petrol station in Ostravice, there are plenty of motorbikers taking coffee on sunny Saturdays. Near to the dam starts the most famous and quite fast road in here with numbered turns if you need to call rescue. The perfect asphalt takes you to Staré Hamry, Ski-center Bílá to the Slovakian border. I would continue to Makov, then to Velké Karlovice (natural swimming place on the way). Or go to Melocík for traditional slovakian food for low prices.

A nice curvy road is in the direction Hutisko-Solanec from where you can interrupt your journey in traditional Pustevny or Wallachian Open Air Museum and try to eat some "frgál".

This is already a very long list, but my other "must visit" place around is Štramberská Trúba viewing tower and beautiful village. Technical fans can visit the Tatra car manufacturer's museum in Kopřivnice where I ate in English speaking friendly restaurant U Bartoloměje during my visit.

Trip 4

I like to cruise around country borders in this area. If you too then the perfect place is Trojmezí CZ/SK/PL in Hrčava. I maximally recommend arriving there from the Polish side (via Wisła). You need to walk a bit to reach the tri-border. The best leave is to Slovakia via Czech Mosty u Jablůnkova where is a nice bobsleigh track (Ski areál Mosty). You can join the track described in trip 3 if you drive in direction of Turzovka.

Jeseníky mountains

Jeseníky are a bit more serious mountains where we have the highest point of the region. Roads are more narrow there and curvier.

Trip 5

Mountain pass Červenohorské sedlo is the top road there, but be careful during sunny weekends there are many police patrols interested in your speed, overpassing style and nowadays also exhaust loudness.

I am not sure what to recommend there first. Perhaps, fast road 11 from Bruntál via Rýmařov to Šumperk. Trains fans might like narrow-gauge trains in Osoblaha. Visiting Zlaté Hory is nice and roads in direction of polish Ladek-Zdroj are worth riding too.

Wallachian area

I found pretty nice article how to make perfect motorcycle day next to city Valašské Meziříčí just 40 min drive from Ostrava. It's written in Czech, but you can surely put it to translator and there is even map with downloadable GPX (export button in summary of the right column).

General

Where to look for motorbikers events?

Up-to-date crowd base online database of events is located on motorkari.cz/motoakce (unfortunately, only in Czech) You want to select there "Moravskoslezský kraj" or other regions "kraj" to see what is happening.

What about some physical places?

We have Centrum bezpečné jízdy Libros Ostrava which hosts many driving training events or shows. A similar place is Polygon Třinec Steel Ring. Occasionally there are also events in MOTOPARK Ostrava.

Do you need some equipment?

You can buy some gadgets or clothes in BikersCrown Ostrava. I am buying my stuff from a physical store Motozem Dobrá.


This was a short overview of motorbike ride possibilities in Moravskoslezský kraj. I hope it was helpful and you can enjoy your ride even more.

2021-05-19

Všechny cesty vedou do Varšavy

Jezdit do Varšavy z Ostravy je zajímavé téma. Shromažďuji si zde poznámky, až je budu zase hledat a třeba přijdou vhod i někomu dalšímu.

Veřejnou dopravou

Nejpohodlněji vlakem to bylo a je složité, protože je na cestě hraniční přechod, který rozbíjí tarifní systém. Už jsem o tom kdysi psal (zkratka: kupujte jízdenky v předstihu u ČD nebo až z Chalupek přes PKP). V době covidu bylo zase problémem používat hromadnou dopravu, po které byla povinná karanténa.

Nejrychleji je to letadlem z Mošnova, ale linka je od doby zřízení při pandemii pozastavená. Všechna spojení do leteckého HUBujsou cílená na přestup do dalších leteckých spojů. Takže to také obvykle není řešení pro běžného cestovatele. Update 10/2021

Autobusová spojení firmami jako Flixbus či Student Agency jsem nikdy nevyužil. Kvalita bývá slušná a zpoždění odpovídá situaci na dálnicích. Upozornění: linky bývají dlouhé, a tak může být zrádné se spoléhat na časy odjezdu a příjezdu. Na palubě se kolikrát mluví docela dost ukrajinsky.

Autem

Jedním z řešení pro pandemické časy je spojení osobním automobilem po dálnici. Situace se zásadně zlepšuje každým rokem. Od Bohumína je krásná dálnice až do Częstochowe. Rychlostní limit 140 km/h a místy až 3 pruhy. Kolem Katowic bývají ve špičce kolony na některých sjezdech. Použití dálnice je zdarma, ale časem zřejmě bude zpoplatněna. Prostor pro budoucí mýtnou bránu je vybudován u obce Krostoszowice, kde poměrně s jistotou kontroluje Straż Graniczna.

V tento moment (5/2021) končí dálnice za městem Częstochowa odkud se dále pokračuje po staveništi až do Piotrków Trybunalski. Je to taková ta půlená přetížená dvouproudovka s úzkým a širokým průběžným pruhem, navíc s dlouhým úsekovým radarem. Je to poslední nepříjemný úsek na trase. Naposledy jsem se na něm zdržel +2 hodiny.

Za městem Piotrków Trybunalski pokračuje dálnice A1 na Łódź a Warszawu s povolenými 140 km/h. Alternativně je možné použít S8 (E67), která je nyní ve standardu silnice pro motorová vozidla 120 km/h s velmi dobrým povrchem v dálničním stylu.

Cesta po dálnicích je automatickou volbou pro jízdu autem. Náročné to může být pro slabší vozidla a méně zkušené řidiče, neboť se zde setkávají kamiony jedoucí 80 km/h v pravém pruhu a osobáky se 140+ v levém pruhu. V čase dopravní špičky je polská dálnice slušně stresující prostředí.

Motorkou

Měl jsem také důvod několikrát absolvovat cestu mezi Varšavou a Ostravou na motocyklu. Zde bylo hlavním cílem se vyhnout dálnicím i za cenu dvojnásobného cestovního času okolo 7 hodin jízdy.

Varianta 1: Nejpřímější je cesta od Bohumína po polské silnic 78 přes Wodzisław Śląsk, Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Gory a Miasteczko Śląskie. Tu jsem jel v pracovním odpoledni tam a brzkém večeru zpět a byla absolutně příšerná. Je to přetížená obslužná komunikace plná aut, semaforů a přechodů. Marná je dvojice kruhových objezdů u Rokitnica, kde to stálo ze všech stran. Ani předjíždění stojících aut na motorce z ignorování dvojité plné čáry to neudělala rychlejší, zato příšerně vysilující.

Dále to bylo na Čenstochovou lepší (po silnicích 908 a 904). Odtud plynule po silnici 91 směrem na Radomsko a Piotrków Trybunalski. Tento úsek je v současnosti alternativou k rozestavěné dálnici A1 (E75) a tak to tam může zablokované zejména v případě nehody. Po dojezdu do Piotrków Trybunalski ale dojdete k zjištění, že zde není žádná menší cesta do Varšavy. Navigace vás chce svést na silnici pro motorová vozidla S8, která má dálniční charakter. Přiznám se, že mi byla vždycky zima nebo už tma, a tak jsem ji využil k poslednímu úseku cesty. Hustota provozu byla vždy velmi nízká.

Varianta 2: Použít opět tu hrouznou silnici 78, ale za městečkem Miasteczko Śląskie lze odbočit na silnici 789 směrem na Żarki, 786 Koniecpol, Włoszczowa, Końskie, 728 Nowe Miasto nad Pilicą a Grójec. Tato trasa byla po příjemných vlnitých a lehce zatáčkovitých okreskách. Kamiony a traktory se tam vyskytovaly v pracovní den, ale ty jsou všude. V Bobolice je hezký zámek. Poslední úsek E77 za Grójec byla poměrně rušnou cestou s kouskem dálničního úseku, kterému by se však mělo dát vyhnout.

Varianta 3: tentokráte jsem vyrážel z Opavy a o víkendu, takže jsem jel na Raciborz a dále po motorkářské silnici 45 na Kędzierzyn-Koźle, Olesno a Wielun. Pokračoval jsem na Zdunska Wola a vcelku zbytečně na Łódź, odkud po silnici 72 na Rawa Mazowiecka, abych to vzal zase po rychlé S8 na Varšavu. Nicméně z Lodže by se dalo jet i po menších cestách na Skierniewice a dále do hlavního města. Na této trase se mi líbil sobotní malý provoz, a tedy docela vysoká cestovní rychlost i když to byly všechny okresky s 50-70-90 cyklem.

Co zvolit záleží od typu motocyklu a jak kam spěcháte. Jestli jedete na silničním stroji na Nordkap, tak zřejmě o polské okresky nestojíte a stejně po nich pojedete za Varšavou směrem na Litvu (varianta Lomza). Na nekapotovaném naháči nebo staré (ale i nové) Jawě bych na dálnice nenajížděl, protože vás smetou z cesty řidiči BMW jedoucí 250 v hodině. 

Plánování

Tolik k mým postřehům o cestě na Varšavu. K plánování se hodí webová stránka mydrive.tomtom.com nebo calimoto.com, která umí pracovat s typem vozidla "motorka". Waze by mělo být možné přepnout do režimu motocyklu také. Klasické Mapy.cz či Google Maps neumí bohužel nastavit kochací trasu.

A ještě dovětek: Polsko je v posledních letech pocitově dynamičtější, než je Česko, takže se staví výrazným tempem, a i navigace byla občas překvapená z dokončených úseků a nových kruhových objezdů. Jestli jste jeli Polskem naposledy pár desítek let zpátky, budete mile překvapeni.

Co číst dále?

 

2021-05-16

Varianty náhražek masa

Maso a jeho náhražky: Řekli byste si, že je to s ním jednoduché jak facka, ale je to stejně složité jako všechny ostatní dnešní obory. Trochu jsme o tom diskutovali po vyzvednutí výborných hamburgerů z varšavské restaurace Krowarzywa. Na co jsme primárně u burgerů přišli:


Generace 0 to je karbanátek z opravdového masa, respektive je živočišného původu. Uvnitř může být “namleto” cokoliv, nicméně je zde část, která pochází ze zvířete.

Generace 1 je karbanátek, který má za cíl zastoupit maso něčím jiným rostlinného původu. Nedaří se zde stejná struktura, chuť natož výživová hodnota. Smyslem je, aby zde byla alespoň nějaká alternativa k úplnému vynechání masa. Dnes je to překonaný způsob, nicméně tato forma je levná a tak ji některé vývařovny nabízejí. Základem jsou obiloviny (jáhly) či zelenina (cizrna, květák).

Generace 2.0 se snaží být dobrá náhražka masa po nutriční stránce, zejména co do přítomnosti proteinů. Chuťově však maso stále nepřipomíná. Úroveň zpracování je zde vyšši. Zástupci jsou Tempeh, Seitan nebo Tofu.

Generace 2.5 je karbanátek, který by už chtěl imitovat maso. Není v tom příliš dobrý zejména co se týká struktury a i chuť je poměrně technická. Zástupce mě napadá třeba první McVegan či ostatní typicky sójové párky a ostatní výrobky na kterých to jde poznat, že nejsou z masa.

Generace 3 jsou plnohodnotné náhražky masa, které by měly být nerozpoznatelné od předlohy. Reprezentační je hlavně Beyond Meat, který možná chutná masověji než nejlevnější pseudomasa. Vegetariánské kuličky z IKEA jsou někde na hraně této kategorie.

Generace 4 bude pro laboratorně vypěstované maso, které není v tento moment (2021) komerčně dostupné. Tady dojde k zajímavému paradoxu, kdy je takový počin veganský, ale není vegetariánský. Chuťově by měl být nerozpoznatelný od autentického masa, nicméně asi budou existovat další podkategorie.

Společně s tímto dělením existuje také různá kategorizace strávníků, podle které se volí svůj oběd. Zajímavé je, že ne každá generace je určena všem. Proč nejíst maso:

  • Environmentální důvody
  • Etické důvody
  • Zdravotní důvody
  • Maso nechutná

Myslím si, že skutečnost, kdy existují různé “verze” potravin je zajímavá. Ačkoliv jde o běžný standard, tak se klidně vsadím se, že jde o novou informaci pro mnoho lidí.

Odhaduji, že většinou dochází ke konfrontaci v momentě, kdy výhradní masožravec dostane ochutnat některou ze starší generace masových náhražek o které prohlásí, že to není totéž. Poté nutně následují vtípky o pocitech rostlin či o misce s kameny a další nevyhnutelné bodré “vtípky”.
Kdo chtěl už viděl dokumenty jako Cowspiracy či Seaspiracy na Netflixu. Starší generace tomu ráda říká všeobecný přehled, nicméně pokud to sami nevědí, tak jde o vymývárnu mozků, zkušenost školy života či nějaký jiný špatný argument.

Tolik k dnešnímu přehledu.


2021-05-08

Postřehy z Polska

"Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně na mráz."

Vyhodit na mráz tedy přímo ne, původní myšlenka byla dokonce v opačném duchu, a to vyhodit se z mrazu do tepla. Přestěhování se do dříve neobývané země má jak výhody, tak i výzvy k řešení, jak už to, tak bývá. 

První věc po příjezdu ze severu: jídlo má chuť. Jídlo z lepších restaurací je úplným požitkem. Finové vaří příšerné amarouny. V Polsku nám chutná snad všechno, a ještě je to vylepšené o báječné ceny. Vyloženě je u menu stejné číslo, jen to nejsou eura, ale złote.

Také je nutné si pochválit jarní počasí, respektive jsme se v čase posunuli tak o měsíc dopředu. Druhý týden v březnu a nikde nebyl sníh. Sice bylo pořád docela chladno (4 °C), ale ta naděje, že to nebude trvat o moc dlouho byla skvělá. Jak do dopadlo už víme (na konci dubna stále 9 °C).

Jazykový posun je taktéž zajímavý, protože z polštiny rozumím docela dost, to ovšem neznamená, že v ní dokážu konverzovat. Taková ta myšlenka, že já mluvím česky a oni polsky funguje tak do Katowic a poté je to stejně beznadějné, jako zkoušet polštinu v Praze. Jídlo si objednám, na různých místech se domluvím, ale omezení takový druh konverzace je nějak málo, a navíc mi chybí instantní reakce, které mám v jiných jazycích naučené.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak náročné je nakupovat v zahraniční pekárně s obsluhou, která neumí nějaký nelokální jazyk? "Dejte mi 4 nivové rožky a co jsou tamty pletence?" No dobrá, ještě můžete komunikovat rukama. V samoobsluze samozřejmě není pečivo tak atraktivní a spousta lidí ho stejně berou holou rukou, proč nejsou nikde kleště? Objevil jsem, že v Česku máme lepší pečivo, Poláci zase umí lepší saláty.

Jestli něco zlomila pandemie s covidem, tak je to placení hotovostí. Měsíce jsem ji nepotřeboval, kromě vojenského skanzenu nedaleko Warky. Takže i jedno pivo kartou a taky to asi znamená konec spropitného, zařiďte se. Ve Waršavě jsem ovšem takhle zjara nikde nepotkal žádné okýnko na výdej točeného piva, je to hold "jiná kultura".

Ajťačina se dá dělat odkudkoliv, stačí k ní notebook a připojení je sice pravda, stejně jako je možné opravit auto na ulici, přesto to mechanici nedělají. Docela dost se mi v nepřizpůsobeném prostředí rozjela ergonomie na práci. Takový povzdech, abych se příště lépe zařídil. 

Taktéž krátce po našem příjezdu zavřeli tělocvičny a ostatně všechno, takže jak vyplnit čas po práci jinak než sezením u počítače? První z možností bylo chození. Varšava má opravdu spoustu parků a věděli jste, že je v centru města sjezdovka s lanovkou?

Varšava je úžasná pro cyklistiku. Po širokých bulvárech se táhnout cyklostezky oddělené od aut a nekončí skoky přes obrubníky do křižovatek. Je to promyšlené, denně použitelné a funkční. Navíc je město postavené na rovině, takže až budete příště zakládat hlavní město, tak na to myslete.

Varšava je často prezentována jako moderní město, v záběrech mrakodrapy atp., ale ona skutečně je. Toto místo je navrženo jako velké město, proti kterému je Praha přerostlá středověká vesnice. Další vývoj nutně nemůžou mít tato dvě města podobný.

Nové technologie: všechno se dá půjčit. Na městská kola a koloběžky si snad už všichni zvykli. Teda až na parkování na vyhrazených místech. V polské metropoli mám na aplikaci také elektrické skútry a dokonce auta. Takový ten nenápadný konec vlastnictví některých věcí pro obyvatele měst pomalu prostupuje dále – parkování soukromého auta je tu za trest. Igi někdy plácla vcelku odpovídající hodnocení, že Varšava je levnější Berlín. Já Varšavě zase říkal Havířov-premium.

Doprava? Z minula si z Varšavy pamatuji, že řidiči autobusů jsou přesedli z raketoplánů, protože ze všech zastávek odjížděli zásadně na plný plyn. Nyní jsem si všiml, že "závody" od semaforů k semaforům jsou velmi oblíbenou kratochvílí majitelů aut. Shrnul bych to tak, že pořád někdo naprosto zbytečně akceleruje a v zápětí brzdí.

Docela nezvyklé z pozice řidiče i chodce je polská zelená šipka doprava na křižovatce. Jede se tady americký model, takže do prava je možné odbočovat i přes zelenou pro přilehlé chodce. U nás je v této situaci zelená až pro chodce za rohem. Je to dost matoucí, protože přes mou pěší zelenou občas dojíždějící auto najede na přechod. Po chodnících se nyní pohybují všechna možná elektrická vozítka a připomíná to dost finské kamikadze cyklisty. Od volantu pak nevím, kam se dívat dřív.

Dostal jsem k telefonu nová sluchátka s funkcí aktivního potlačení okolního ruchu (ANC), nejsou to ta nejlepší, přesto jsem si to jednou na ulici zapnul bez hudby a byl to docela zážitek jít tichem. Neztlumí to bezprostřední rachot náklaďáku, ale odruší to ten konstantní hukot na pozadí. Docela fajn na klidnou procházku po náročném dni.

Co tady nefunguje je třídění odpadu. Všechno se hází do skluzu na chodbě do jedné popelnice a nikde ve dvoře ani na ulici nejsou barevné kontejnery. "Velký špatný."

Dlouhodobější pobyt v Polsku je zajímavý, protože byl vždycky blízko, akorát jsem jej nikdy neudělal. Konečně také nemusím jezdit  pro vybrané výrobky do Dino marketu v Chalupkách nebo Biedronky v Českém Těšíně a navíc jsem si ten seznam upravil.