2015-06-03

Jaký je rozdíl mezi abstraktní třídou a interface?

Neustále narážím na testové otázky ve kterých se ptají na programátorské základy, jednou z nich je triviální dotaz na rozdíl mezi abstraktní třídou a rozhraním. Tak tedy:

Abstraktní třída

Abstraktní třída je obyčejná třída, která jenom nemá definované některé metody; předpokládá se, že nějaká jiná třída z ní bude dědit a tyto metody si doplní podle potřeby.

Je to hybrid mezi rozhraním a klasickou třídou. Od klasické třídy má schopnost implementovat vlastnosti (proměnné) a metody, které se na všech odvozených třídách budou vykonávat stejně. Od rozhraní zase získala možnost obsahovat prázdné abstraktní metody, které si každá odvozená podtřída musí naimplementovat sama. S těmito výhodami má abstraktní třída i pár omezení, a to že jedna podtřída nemůže zdědit víc abstraktních tříd a od rozhraní přebírá omezení, že nemůže vytvořit samostatnou instanci (operátorem new).

Rozhraní

Interface je seznam metod, které by měla třída podporovat, aby plnila nějaký účel. Jestliže se třída hlásí k tomu, že podporuje daný interface, musí definovat všechny metody, které předepisuje interface.Interface předepisuje třídě, která od ní bude odvozena, jaké metody (případně properties) musí implementovat. Odvozený objekt může implementovat i další metody. Interface nedefinuje žádné proměnné ani neobsahuje naimplementované metody (pouze jejich hlavičky). Přitom třída může implementovat libovolný počet rozhraní (na rozdíl od dědičnosti).

Krátce

Abstraktní třída

 • může obsahovat instanční proměnné
 • může obsahovat konkrétní metody i metody bez implementace
 • lze rozšiřovat pouze jednu třídu

Rozhraní
 • nesmí obsahovat proměnné
 • všechny metody jsou bez implementace
 • do jedné třídy lze implementovat více rozhraní


Tolik jenom k tomuto věčnému akademickému tématu.

2 komentáře :

 1. Dokázal bys prosím vysvětlit, k čemu slouží defaultní metody (které nemají tělo abstraktní metody prázdné) v rozhraní? V Javě od verze 8.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní27.10.17 9:03

   Definují povinné metody, které musí potomek mít definované.

   tzn.: Pokud v abstraktní třídě/rozhraní nadefinuji metodu:
   "public setX(int x) {
   } "
   tak každý potomek musí obsahovat metodu:
   "public setX(int x) {
   /** nějaké tělo metody
   a předpokládá se, že každý potomek bude mít jiné instrukce v této metodě
   */
   }"

   Vymazat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)