2015-06-19

Knížky, které doporučuji k přečtení

Tento článek vzniká pod pokličkou již několik měsíců, dá se říct, že rok a stále jsem se neměl ho dokončit, nebýt koncertu No Name u nás na fakultě. Buďme přesní, vedle FEI na VŠB se konalo předprázdninové vystoupení, kde jsem se dal do řeči se svým rovněž blogujícím kamarádem Pavlem, který se mě tázal na knihy pro svůj Kindle na léto.


Zabrousil jsem tedy do své knihovny na disku D:\ či /home a vyhledal tituly, které mě od roku 2011, kdy jsem si pořídil v Anglii Kindle, zaujaly a které rád doporučím dále.

Z vyloženě zábavného čtení:


  • Petr Černý - Jak udělat kariéru
    • Kancelářská oddechovka pro hluboké zasmání o životě v korporacích
      • schopnost pracovat samostatně = na otázky vám nikdo neodpo­ví, protože naši manažeři produktu zase tolik nerozumí
      • moderní pracoviště = na záchod se chodí s ID kartou a po pěti minutách to automaticky zhasíná
      • analytické uvažování = musíte vždycky uhodnout, co tím šéf vlastně myslel
      • chuť učit se novým věcem = vedení mění strategii každý měsíc
  • Douglas Adams - Stopařův průvodce po galaxii
    • Toto je přímo excelentní klasická kniha plná technických fórků.
    • Pořád z ní někdo cituje, takže nepropadejte panice!
    • Všichni dávno víme jednu důležitou věc: skoro nic není takové, jak se to jeví. Tak například na planetě Zemi se člověk vždycky domníval, že je inteligentnější než delfín, protože toho tolik dokázal (kolo, New York, války atd.), kdežto delfíni odjakživa nedělali nic jiného, než se mrskali ve vodě a žili si jako prasata v žitě. A naopak - delfíni byli odevždy přesvědčení, že jsou daleko inteligentnější než člověk, a to z přesně stejných důvodů. Zvláštní je, že delfíni už delší dobu věděli o zkáze hrozící planetě Zemi. Podnikli řadu pokusů, aby upozornili lidstvo na nebezpečí, většina jejich pokusů o komunikaci byla však mylně vykládána jako legrační snaha žďuchat do fotbalových míčů nebo pištěním vymáhat pamlsky.
      A tak to delfíni nakonec vzdali a krátce před příchodem Vogonů opustili vlastními silami Zemi. Poslední sdělení delfínů lidem bylo mylně chápáno jako mimořádně dokonalý pokus o dvojité salto vzad skrz kruh, doprovázené pískáním Praporce s hvězdami a pruhy. Ve skutečnosti však zpráva zněla: "Sbohem a dík za všechny ryby."
      Na planetě existoval vlastně jen jeden biologický druh inteligentnější než delfíni. Jeho příslušníci trávili spousty času v laboratořích běháním v kolech a prováděním neuvěřitelně elegantních a vtipných pokusů na člověku. Skutečnost, že člověk tyto vztahy chápal zase naprosto chybně, přesně zapadala do plánů těchto bytostí.

  • Stanislaw Lem - Nepremožitelný
  • Červený trpaslík
    • Jak jsem se nedíval na seriál, tak kniha mě hodně zaujala.
    • Nevím proč čtu pořád nějaké vesmírné fantasy, ale stylem velmi podobná Průvodci.
  • Orrin Henry - Jaro na jídelním lístku
    • Sbírka mnoha humorných povídek se zajímavými pointami
  • Allan Edgar Poe - Vraždy v ulici Morgue
    • Několik detektivních případů vyřešených metodou úsudku a pozorování

K zamyšlení

  • Lawrence Lessig - Svobodná kultura (stáhnout)
    • Pohádka na téma autorských práv v americe a jak by byl svět krásný, nebýt zlých korporací
  • Dan Ariely - Jak drahé je zdarma
    • Dobré pojednání o tom, jak si lidé myslí, že se chovají. 
    • V textu jsem našel odpovědi na některé své otázky z oboru zákona schvalnosti
  • Frankl Viktor - A přesto říci životu ano 

Odborné

  • Kevin Mitnick - Umění klamu
    • Výborné příběhy z použití sociotechnik k "IT" útoku.
    • Toto by si měli přečíst hlavně BFU
  • Pavel Satrapa - Internetový protokol verze 6 (stáhnout)
    • tuto knihu jsem četl postupně 3x a pokaždé jsem tam našel něco nového
    • je to učebnice
    • jako spousta výborných knih z edice CZ.NIC

Co jsem číst nevydržel

  • Tomáš Sedláček - Ekonomie dobra a zla
    • s autorem jsem se osobně setkal na jedné konferenci, kde mi jeho povídání přišlo velice zajímavé a hluboké, bohužel kniha se tak brutálně patlá v Bibli, že mě to přestalo bavit číst.
  • Robert T. Kiyosaki - Bohatý táta, chudý táta
    • Doporučuji si přečíst alespoň několik prvních stránek, které velmi pěkně rozvinou vaši finanční vizi, ale rozhodně to nečtěte celé. O trochu jiném vnímání peněz. Jinak je to motivační bullshit.
A to samozřejmě není všechno, jako výběr na přinejmenším několik měsíců čtení, ale stále obsáhlé. Postupně tuto sekci rozšířím o tituly na které si vzpomenu, zejména na ty papírové.


Rovněž dodávám, že většina textů je v češtině. Rád si čtu česky z toho důvodu, že si při tom odpočinu, což se mi v angličtině tak úplně nedaří. Navíc netrpím problémem s "nekvalitními" překlady, hold angličtinu používám především na odborné texty. 

Budu rád, když se se mnou podělíte o své názory na tituly v diskusi!

2015-06-15

Tramvaje T2 v Ostravě

Poměry
Od konce padesátých let minulého století probíhala v Ostravě zásadní modernizace vozového parku tramvajové dopravy. V Ostravě tehdejší dvounápravové "dřevěné" vozy nestačily nárokům průmyslového města. Proto byl ve firmě ČKD Praha vyvinut nový vůz podle americké koncepce PCC typ T1. Zejména kapacita vozu daná stísněným interiérem vedla k evoluci typu T2.









Nákupy


Po nákupu 44 čtyřnápravových vozů typu T1 v Ostravě byly v letech 1958 až 1962 do provozu zařazovány robustnější a kapacitnější vozy typu T2. Po řadu let byly T2 nejpočetnějším typem tramvají v Ostravě a v provozu jak sólo, tak ve soupravách, úspěšně zdolávaly vysoké přepravní nároky. 

Tramvaj T2 byla v DPO nejzastoupenějším typem (106 ks) po Moskvě (180 ks) a před Brnem (94 ks). Ovšem počet kusů vozidel u nás v Ostravě je věcí pohledu: existuje rozdíl mezi administrativně vedenými vozy T2 a fyzickými vozy se skříní T2. V důsledku různých nehod se tak 106 vozů vedle sebe nemohlo potkat. 


Stovku nových tramvají T2 doplnilo počátkem 70. let ještě 6 ojetých vozů odkoupených z likvidovaného provozu v Ústí nad Labem (kde konci provozu tento typ výrazně pomohl díky zrychlenému opotřebovávání tratí). Jejich největší nevýhodou byla vysoká hmotnost, a proto byly tramvaje T2 nahrazeny ve výrobě lehčími modernějšími vozy Tatra T3.



Koncept

Tramvaj typu T2 je čtyřnápravový jednosměrný velkoprostorový tramvajový motorový vůz, odvozený od koncepce PCC, se svařovanou třídveřovou skříní uloženou na dvou otočných podvozcích, ve kterých jsou podélně uloženy čtyři trakční motory každý o výkonu 40 kW. Výzbroj umožňuje provoz v mnohočlenném řízení, tedy v soupravě.




Vývoj


Nejrozsáhlejší změny byly prováděny při generálních opravách v 70. letech. Jednak to bylo způsobeno provozním opotřebováním a dílčími inovacemi. V poměrech tehdejší produkce ČKD se také počítalo s tím, že dodávka nových vozidel bude spíše opožděna a tak se vozy udržovaly provozní v dlouhodobém horizontu. Po vzoru tehdy již existujícího nástupce probíhala alespoň částečná unifikace s typem Tatra T3.











Byly například dosazovány dva čelní reflektory, modernizován interiér dosazením sedadel s laminátovými sedáky a upraveno uspořádání na 1+1. Původní koženkou čalouněná sedadla byla uspořádána příčně 1+2 podobně jako v muzejní T1. Odstraněno bylo stanoviště průvodčího, doplněna kabina řidiče a vybavení vozu zařízením pro odbavování cestujících.


 

Dvanáct vozů určených k provozu na lince 5 z Poruby do Kyjovic prodělalo v rámci opravy úpravu pro obousměrný provoz v postavení záděmi k sobě (PX).





Devět modernizovaných vozů označených jako T2R bylo po vyřazení Ostravě v letech 1995 až 1998 odprodáno Dopravnímu podniku města Liberce, kde některé jezdí doposud a 1 kus slouží jako historický.











Současnost

Náš historický vůz číslo 681 byl vyřazen mezi posledními v únoru 1998. V letech 2001 až 2009 se podařilo realizovat rozsáhlou opravu vozu, při které byl uveden do typického stavu reprezentujícího generální opravy prováděné v dílnách ostravského dopravního podniku na vozech T2 ve druhé polovině sedmdesátých let. 






Druhá ostravská T2, manipulační vůz 685 již jen čeká na svou likvidaci či prodej nebo případné znovu užití v DPMB o kterém se vyjednává. (01/2016: prodána jako zdroj trakční výzbroje pro historický vůz DPMB)






Tento text vznikl jako přípravný materiál na Ostravskou muzejní noc 2015. 


Použité zdroje: 

A pro pobavení dokonalý patvar:


Kam pokračovat? Výborný článek mapující trochu podrobněji historii T2 v Ostravě a především jejich další život. A pak třeba článkem Československého dopraváka o prototypu tramvaje T3.

2015-06-14

Výměna zámků a spínačky na Suzuki GS500E

...aneb ukradl jsem vlastní motorku.

Stala se mi taková nemilá věc, při jízdě jsem ztratil klíče ze spínací skříňky. Ten moment příjezdu na místo a zjištění, že motorka nejde zhasnout bych fakt nepřál nikomu. K celé této situaci došlo na 20 let používané spínací skříňce u které jsem ignoroval symptom selhávání - po jízdě jsem obvykle klíče trochu zastrkával zpátky. Jednoho dne a trochu svižnější přepravě jsem je již neměl. Záložní klíč mi chyběl, protože i ten originál byl dost ojetý a už milou zimu jsem to chtěl přece vyměnit...
Nadpis slibuje krádež, ne skutečně nepopisuji způsob, jak těmi paklíči manipulovat. Jen se jako majitelé zamyslete, zda-li máte svůj stroj dobře zabezpečený...

Tolik k situaci, co s tím? Vypnout motor jsem mohl pomocí "chcípáku" a také jej opět nastartovat, nicméně zapalování je stále aktivní - motorka nešla zamknout a zámek na kotouč jsem si nevzal s sebou. Nicméně motorka vydržela hodinku venku sama a cestu do garáže na rezervu benzínu zvládla taktéž. Doma se mi povedlo pomocí jiného klíče zapalování zhasnost, ale co teď s tím...!?



Existují 2 možnosti, buď zámky vyměnit komplet nebo jeden zámek vyjmout a podle něj vyrobit klíč nový za cca 350 Kč. Navštívil mě kamarád, zámečník, a chvíli se snažil dostat pod sedlo - úspěšně. Navrhnul, že mi vyrobí klíč nový podle podsedlového zámku.


Mezitím jsem na Facebookové skupině Bazar motorkářů objevil inzerát, který lákal na díly ze Sukuzi GS500E, tak jsem za 1000 Kč domluvil na zaslání všech 3 zámků z 10 let mladšího modelu. Taktéž jsem zjistil, že víčko nádrže bez odemčení nevyměním, takže když už jsem tam měl znovu zámečníka na odemčení nádrže, tak mi rovnou přepnul spínačku do polohy ON. (do OFF to jde dát vždycky a čímkoliv, zpět ne)

Dolil jsem chybějící benzín a vydal se na projížďku, zapalování jsem už mohl vypínat odpojením baterky, když jsem se dostal pod sedlo. Dojel jsem do nářadím vybavené dílny a dal se na výměnu spínačky. Tolik o mém příběhu a teď k samotné opravě:

Podsedlový zámek je třeba odemknout za pomocí další síly nejen paklíče a vymontovat odšroubováním 2 vrchních šroubů pod kapotáží. Poté ho lze jako ježka z klece vytáhnout z ochraného rámu.




O poznání snazší je výměna víčka nádrže, opět je nutné ji odemknout, protože zámek drží hrdlo. Poté už jen odšroubovat imbusy na 2., 4., 8. a 10. hodině, ostatní jsou falešné a je hotovo.



Největším oříškem je spínací skříňka. Jak jsem se k ní dostal? Je třeba sundat světlo, rozpojit kabeláž, poté odmontovat budíky a rozebrat brýle - sundat řidítka. Pod nimi je hliníkový odlitek na kterém drží spínací skříňka. Jenže problém: byly použity zapuštěné trhací šrouby, které jsou pevné a nelze je odvrtat. 




Tak jsem šel destruktivní cestou a odřezal samotný zámek, poté na svěráku odtočil zbytky. Prodejce zámků postupoval mazaněji, přeřezal samotné zapuštěním jak je vidět na fotce. Ono to asi fakt jinak nechce jít jinak. Četl jsem totiž spoustu rad, které doporučovaly nařezat do hlavičky toho zámku nařezat drážku, což je v tomto zapuštěné případě nemožné.

Jsem ale rád, že to povolilo a vracím spínačku na místo trhacími šrouby M6. Na závěr montuji zpět motorku do provozuschopného stavu.




Rada: Spínací skříňky a vůbec zámky na modelech 1993 (1989) až 2001 jsou stejné / kompatibilní.

Poučení? Příště raději preventivně klíče přichytit a to, že ukrást si motorku je docela snadné, pokud to umíte se šperkáhy. Nadruhou stranu i ochozený klíček je dostatečně přesný na to, aby motorka nešla odemknout jakýmkoliv klíčem. 

Doporučení: Určitě používejte zámek na kotouč a řetěz na zajištění k pevnému předmětu.

2015-06-09

Acer Aspire E15 SSD, instalace OS, reset hesla, BIOS

Dostal se ke mě kamarádův nový Acer Aspire E15 Midnight Black v konfiguraci E5-551-81YH / NX.MLDEC.001 na kterém stihl během pár dní nepoužívání zapomenout heslo a tak jsem měl možnost si s tímto počítačem trochu pohrát.


Předně je to jediný počítač za rozumné peníze (12 000 Kč), který má několik vlastností, které od notebooku vyžaduju: matný displej s rozlišením 1920x1080 pixelů, numerická klávesnice. Tato konkrétní mutace nemá procesor Intel, který bych tam chtěl, nadruhou stranu za ty peníze je to výborný stroj. Sám ale stále používám Asus N53SV.

Další komponenta, kterou bych ve svém notebooku chtěl je SSD disk. Naštěstí má počítač CD mechaniku, kterou lze vyndat a vyměnit za další disk. Co jsem na internetu nenašel je informace, že výška slotu je 9,5 mm, mechanika je SLIM (nikoliv standardní 12,5 mm) a tak je třeba použít nižší rámeček na výměnu disku. K vytažení a výměně stačí povolit jeden šroubek přístupný ze spodu notebooku. Ideální, neztrácíte záruku! 



Díky reakcím čtenářů doplňuji fotograficky, který šroubek drří mechaniku

Doplněno: pro známé jsem zakoupil další Acer Aspire E15 Charcoal Gray Design 2015 v konfiguraci E5-573-38Z2 a potvrzuji výše uvedené: mechanika výšky 9,5 mm upevněná jedním šroubkem zespodu.


Lze použít rámeček Evolveo DF095, který podporuje výšku 9,5 mm a pak nějaký SSD disk. Osobně nedoporučuju kupovat zbytečně kapacitní disk, ale pouze tak velký, jak je aktuálně třeba, protože ceny v této kategorii padají brutálně rychle dolů a můj disk, jako jeden z prvních, se dožil věku "pouze" 4,5 let. Mým novým uložištěm je OCZ ARC 100 Series 120GB, který doporučuji i do tohoto notebooku. Kompletace je jednoduchá a zvládne ji i laik. Poté zbývá přeinstalovat či rozklonovat aktuální systémovou partition na tento disk.

Ale zpět, prováděl jsem Windows 8 password reset resp. změnu zapomenutého hesla do Windows 8.1 jako lokálního účtu (ne Microsoft account), to jde naštěstí po generace stále stejně. Je potřeba nabootovat Hiren's boot CD - lépe flešku a spustit Mini Windows XP. Flešku ale zapojde do černého USB 2.0 portu! Poté se spustí nabídka ze které vyberete nástroj NTPWEdit, kterým heslo přepíšete.


K samotné změně bootování, boot menu se vyvolává zuřivým mačkáním DEL / F2 při zapnutí, Pak je nutné přepnout bootovací režim do LEGACY módu, neboť s UEFI to nevezme CD natož flešku.

Jelikož notebook má vcelku nevydařený touchpad, povedlo se mi ve zmíněném Mini Windows XP přesunout pár složek v podadresáři Windows tak, že se OS s již známým heslem nespustil. Co teď? Tak je třeba Částečné obnovení systému. Jak ho ale spustit, když Windows nejsou provozní a toto neumožňují? Naštěstí je v BIOSu zmíněná možnost nabootování recovery oddílu pomocí vyvolání zkratkou ALT + F10 během, POSTu, hurá!

Systém je obnovený a běží. Posledním krokem, který doporučuji, je záloha licenčnho klíče Windows 8.1, na to naštěstí stačí portable ulitka RWeverything, ve které sledujte rozlikněte následující položky:
  • ACPI Table button
  • click on the MSDM tab
  • scroll down and in the field Data there is product key

Klíč vřele doporučuji uložit i na jiné místo než je dotyčný počítač. V případě havárie pak půjde systém přeinstalovat svépomocí bez kontaktování supportu Aceru.

To je vše k notebooku, rovnou doporučuji zaregistrovat si Microsoft Account a zprovoznit OneDrive jako primární (zálohované) uložiště. Studenti si pak obratem nainstalují i Office nebo kdokoliv nějaký jiný bonus. A to je už opravdu vše!

Samsung GT-S5830i se nezapíná - boot smyčka

Dostal se mi na stůl telefon, do kterého někdo instaloval neoriginální ROMku. Jak jinak to mohlo dopadnout než znefunkčněním smartphonu. Při zapnutí pak zobrazil logo přístroje, logo operátora, poté blikající logo Samsung a tím to všechno skončilo, nic víc.
Záchranný balíček ke stažení
Největší obtíž byla v tom, že se telefon nechtěl dostat do recovery režimu. Zobrazil ho, ale po chybě se opět vypnul. V download režimu se nechytil Samsung Kies na emergency recovery a tak bylo třeba udělat klasicky přes ODIN.


Potkalo mě několik komplikací, předně nedělejte to na virtuálním stroji. Fyzické zařízení se do VMware korektně nedostane, proto volte pro práci hostitelský systém. Do něj musíte doinstalovat Samsung driver 'SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe', ten v telefonu připojeném v download režimu (z vypnutého přístroje držet současně obě šipky hlasitosti + power). 


Ovladač se chytí jako 'SAMSUNG Mobile USB CDC Composite Device Driver', ale u mě konkrétně měl žlutý vykřiční s chybovým stavem:
Device Error Code 10: This Device Cannot Start

Naštěstí se to dá vyřešit úpravou v registrech podle návodu:  

  • WIN + R: regedit.exe
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class
  • {36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000}
    • smazat položku UpperFilters, pokud tam vůbec je
  • {EEC5AD98-8080-425f-922A-DABF3DE3F69A}
    • smazat položku UpperFilters

Nyní se již driver chytí bez dalších problémů a je možné otevřít software ODIN a přehrát firmware. Ale pozor, je potřeba použít verzi 1.85, s verzí 4.38 to nechtělo spolupracovat. Nyni stačí nastavit cestu k 5 souborům a přehrát firmware nějakou verzí.

  • BOOT_S5830iXXKK5_REV00.tar.md5
  • Cooper_v1.0.ops
  • GT-S5830i-MULTI-CSC-OXEKK4_RST.tar.md5
  • MODEM_S5830iXXKK5_REV00.tar.md5
  • PDA_S5830iXXKL1_REV00.tar.md5
  • S5830i cooperve_0623.pit

Po tomto flashi telefon najede, sice v azbuce, ale hned v prvním kroku se to pravým tlačítkem změní. Teď nastupuje na řadu oficiální software Kies, kterým proveďte standardní update. Nahraje se poslední verze Androidu, kterou tam nechte a už si s tím nehrajte!