2015-08-21

Notebook Prestigio 8050Q max RAM

Dostal se mi na stůl obstarožní notebook Prestigio 8050Q, který je ovšem s Windows 7 v docela slušně výkonný (na takové to domácí žvýkání - samozřejmě).


Největším problémem je malý prostor na HDD, pouze 80 GB a malá RAM (default 1,5 GB), což je dohromady vcelku smrtelná kombinace. Místo na disku se rychle zaplní a pak není místo na swapování operační paměti na disk. Počítač se tedy brutálně zpomalí a je třeba to řešit.


První pomoc je smazat data na disku. Co zabírá prostor zjistíte přes free ulitku TreeFileSize, pravděpodobně to bude složka System Volume Information, což jsou body obnovení a zálohy po aktualizacích. Tato složka se musí vyprazdňovat přes systém, protože je chráněná. Naštěstí je v systému magické tlačítko na smazání dat a zmenšení tohoto prostoru.


Po tomto kroku následovalo rozšíření paměti RAM, ale pozor, notebook maximálně zvládne 2 GB RAM! Nezkoumal jsem, zda-li je to chipsetem, ale při jakýchkoliv kombinací pamětí 2 + 2 + 1 + 0,5 GB se to nechytlo na více než 2 GB.

Takže maximálně dva "gigabajky"!Ovladače: Tak se mi notebook vrátil s tím, že je třeba jej přeinstalovat. Původně do tohoto stroje nepatří Windows 7, nicméně byly v něm instalovány původním uživatelem, tak jsem do obnovy navíc s legálním licenčním číslem šel také.

Jako vždy trochu zarezonovaly ovladače, které pro Windows 7 obvykle nejsou nativní, nicméně nebyla ta komplikace, kterou by nevyřešilo trochu kvalifikovaného Googlování. Přináším proto balíček ovladačů ke stažení.

Nicméně z uživatelského hlediska je ten notebook dost pomalý a navíc dnešní prohlížeče spotřebovávají příšerným způsobem operační paměť RAM. Chrome dokáže ty 2 GB, co jsou k dispozici vycucnout 3 záložkami, takže to ne. Proto doporučuji Mozillu nebo její klony. 

Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)