2021-07-28

USB-C displej na dokovací stanici k notebooku

Řešil jsem pořízení a následné připojení notebooku k dokovací stanici pomocí USB-C. Když už jsem byl v tom, tak také její připojení ke staršímu stolnímu počítači. Několik poznámek.

USB-C je název kontektoru, nikoliv typ připojení. To co běhá v něm je potřeba si ověřit. 

Buď to může být Thunderbolt 3 (dražší zařízení a Apple) nebo USB v různé generaci (>3.0). Pokud jde o běžnější USB a chcete připojovat monitor, je potřeba si ověřit, že zdrojové zařízení podporuje DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode). Pokud to neumoňuje, tak by měla dokovací stanice fungovat, ale bez připojení displejů. To není žádoucí výsledek.

Jak toto poznat u notebooků je poměrně snadné. Je to napsáno v manuálu nebo jsou přímo vedle kontektoru vytištěné drobné ikony podávající vysvětlení. Blesk znamená Thunderbolt, nikoliv podporu nabíjení. Dokovací stanice s Thunderbolt připojená k notebooku bez podpory Thunderbolt se projeví ve Windows hláškou "Připojení monitoru je možná omezené. Přesvědčte se, jestli váš počítač podporuje zařízení DisplayPort, ke kterému se připojujete." a nefunguje nic.

Že lze přes datový port USB-C nabíjet se nazývá Power Delivery (značka PD) a vždy do 100 W příkonu. Pokud má vaše zařízení na originálním trafu napsáno více, pak takové nabíjení při používání nestačí a je připojovat trafo standardním kontektorem. Při počítání potřeba odpočítat třeba ±5 W na spotřebu vlastní dokovací stanice. Jinak je to velmi pohodlné řešení, kdy stačí připojení jedním kabelem.

Připojoval jsem starší počítač, který neměl USB-C. To můžete přidat samostatnou kartou do PCIexpress, která je ovšem značně drahá (a musí umět ten DP Alt Mode). Jinou možností je samostatná externí redukce z modrého USB 3.0 A konektoru, která bude fungovat jen datově (klávesnice ano, monitor ne, síťovka ano). Výsledek, tento počítač je připojený jen datově a monitor má zvlášť.

Jestli si chcete udržet i starý desktop, pak doporučuji používání dokovací stanice pro port USB 3.0 (typ A) - já mám například Kensington SD3500V, která spolupracuje s nejnovějším notebookem, tak i obstarožním desktopem ještě se socketem LGA775.

Konektorová odbočka: našel jsem na desce ASUS P8B75-V volný USB 3.0 kontektor značený USB3_34 do kterého jsem chtěl připojit "Akasa záslepka s konektorem USB 3.1 gen2 USB-C" nicméně ta má jiný vnitřní kontektor, takže by byla potřeba ještě "SilverStone redukce USB 3.0 internal (19-pin) header to USB 3.1 / 3.2 Type-C (20-pin)" tím lze získat "nativní" USB-C ze základní desky, ale opět bez DP Alt Mode, tedy bez obrazu. Měl bych to snadnější, kdybych se kouknul na datum zakoupení desky (2013) a rok uvedení tohoto standardu na trh 9/2014 - je to odtud ze zajímavé prezentace.

Řešení: notebook Lenovo IdeaPad 5 14iil05 je připojen k dokovací stanici Hama 135764 (7v1), je k ní připojen i starý počítač, ale monitor má zvlášť kabelem připojený k LCD, kde se pomocí tlačítka "source" přepíná aktuální zdroj. A ještě dodatek: přes tuto dokovací stanici bylo možné spustit Samsung DEX po připojení Samsung Galaxy S9.

Poslední provozní poznatek. Když se počítač uspí, přejde do režimu spánku také dokovací stanice Hama, která se po probuzení počítače už nevzbudí a monitor zůstane černý. Řešení je snadné, je třeba zakázat úsporu energie na tomto příslušenství: Otevřete "Správce zařízení" a najděte "USB zařízení a rozbočovače", kde je v seznamu "USB rozbočovač SuperSpeed" nebo tak nějak. Na ten kliknete pravým a v poslední záložce "Řízení spotřeby" je zatržítko "Povolit uspání zařízení z důvodu úspory energie" odtrhněte jej a a znovu připojte dokovačku.

Device Manager -> Universal Serial Bus Controllers -> USB Root Hub (Right click) -> Properties -> Power management tab -> Uncheck 'Allow the computer to turn off this device to save power'.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)