2021-07-28

USB-C displej na dokovací stanici k notebooku

Řešil jsem pořízení a následné připojení notebooku k dokovací stanici pomocí USB-C. Když už jsem byl v tom, tak také její připojení ke staršímu stolnímu počítači. Několik poznámek.

USB-C je název kontektoru, nikoliv typ připojení. To co běhá v něm je potřeba si ověřit. 

Buď to může být Thunderbolt 3 (dražší zařízení a Apple) nebo USB v různé generaci (>3.0). Pokud jde o běžnější USB a chcete připojovat monitor, je potřeba si ověřit, že zdrojové zařízení podporuje DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode). Pokud to neumoňuje, tak by měla dokovací stanice fungovat, ale bez připojení displejů. To není žádoucí výsledek.

Jak toto poznat u notebooků je poměrně snadné. Je to napsáno v manuálu nebo jsou přímo vedle kontektoru vytištěné drobné ikony podávající vysvětlení. Blesk znamená Thunderbolt, nikoliv podporu nabíjení. Dokovací stanice s Thunderbolt připojená k notebooku bez podpory Thunderbolt se projeví ve Windows hláškou "Připojení monitoru je možná omezené. Přesvědčte se, jestli váš počítač podporuje zařízení DisplayPort, ke kterému se připojujete." a nefunguje nic.

Že lze přes datový port USB-C nabíjet se nazývá Power Delivery (značka PD) a vždy do 100 W příkonu. Pokud má vaše zařízení na originálním trafu napsáno více, pak takové nabíjení při používání nestačí a je připojovat trafo standardním kontektorem. Při počítání potřeba odpočítat třeba ±5 W na spotřebu vlastní dokovací stanice. Jinak je to velmi pohodlné řešení, kdy stačí připojení jedním kabelem.

Připojoval jsem starší počítač, který neměl USB-C. To můžete přidat samostatnou kartou do PCIexpress, která je ovšem značně drahá (a musí umět ten DP Alt Mode). Jinou možností je samostatná externí redukce z modrého USB 3.0 A konektoru, která bude fungovat jen datově (klávesnice ano, monitor ne, síťovka ano). Výsledek, tento počítač je připojený jen datově a monitor má zvlášť.

Jestli si chcete udržet i starý desktop, pak doporučuji používání dokovací stanice pro port USB 3.0 (typ A) - já mám například Kensington SD3500V, která spolupracuje s nejnovějším notebookem, tak i obstarožním desktopem ještě se socketem LGA775.

Konektorová odbočka: našel jsem na desce ASUS P8B75-V volný USB 3.0 kontektor značený USB3_34 do kterého jsem chtěl připojit "Akasa záslepka s konektorem USB 3.1 gen2 USB-C" nicméně ta má jiný vnitřní kontektor, takže by byla potřeba ještě "SilverStone redukce USB 3.0 internal (19-pin) header to USB 3.1 / 3.2 Type-C (20-pin)" tím lze získat "nativní" USB-C ze základní desky, ale opět bez DP Alt Mode, tedy bez obrazu. Měl bych to snadnější, kdybych se kouknul na datum zakoupení desky (2013) a rok uvedení tohoto standardu na trh 9/2014 - je to odtud ze zajímavé prezentace.

Řešení: notebook Lenovo IdeaPad 5 14iil05 je připojen k dokovací stanici Hama 135764 (7v1), je k ní připojen i starý počítač, ale monitor má zvlášť kabelem připojený k LCD, kde se pomocí tlačítka "source" přepíná aktuální zdroj. A ještě dodatek: přes tuto dokovací stanici bylo možné spustit Samsung DEX po připojení Samsung Galaxy S9.

Poslední provozní poznatek. Když se počítač uspí, přejde do režimu spánku také dokovací stanice Hama, která se po probuzení počítače už nevzbudí a monitor zůstane černý. Řešení je snadné, je třeba zakázat úsporu energie na tomto příslušenství: Otevřete "Správce zařízení" a najděte "USB zařízení a rozbočovače", kde je v seznamu "USB rozbočovač SuperSpeed" nebo tak nějak. Na ten kliknete pravým a v poslední záložce "Řízení spotřeby" je zatržítko "Povolit uspání zařízení z důvodu úspory energie" odtrhněte jej a a znovu připojte dokovačku.

Device Manager -> Universal Serial Bus Controllers -> USB Root Hub (Right click) -> Properties -> Power management tab -> Uncheck 'Allow the computer to turn off this device to save power'.

2021-07-01

Garmin Zumo Headset issue

I was a little bit playing with old motorbike navigation Garmin Zumo 390.

Shortly: The device is slow to use (search address) in 2021, but maps are still up to date due to lifetime support. There is even enough memory to contain all files for "CN Europe NTU All North + South" data. It's still usable for supporting your motorbike trip.

There is a present Bluetooth protocol on model Garmin zūmo 390LM. At the same time, there is no support for media play/control. Well, who could imagine Spotify in the year 2015? Bluetooth is not suited for any other connection with your mobile phone except calls (only headset mode available). Forget about Garmin Connect / SmartphoneLink / Drive.

You might expect that so old protocol is working without any problems, but... I had to connect (via Bluetooth) to Zumo navigation both my phone (Galaxy S21) and supported headset (Jabra BT3030) since when you are missing one of them then is displayed following error message:

English: No Headset connection found. Phone call service is not available. Please connect a Headset.
Czech: Nebylo nalezeno žádné připojení sluchátek. Služba pro telefonní hovory není dostupná. Připojte sluchátka.

The key information is "supported headset". I tried to plug to Garmin my newest headphone Galaxy BudsLive but these are not "enough" compatible. Apparently old A2DP or similar is needed.

I stayed by using this Garmin Navigation in visual mode only. I withdraw from the idea of using voice commands. If I need sound instructions then I set separate navigation via my headphones from my phone. Another challenge is to match them with visual instructions by Garmin. It is quite puzzling when I am receiving the opposite information, but it is working well most of the time.