2015-10-06

ÚČTO 2015 chyba cmd.exe nestačí paměť

Pro paní účetní dělám správce IT, tuž součástí mé práce je i péče o zálohování a vůbec o chod, protože jsem ten první na koho to při problému všechno spadne. Povím vám příběh toho, jak jsem se zbavil této chybové hlášky, ale nejprve praktičtěji.

Chyba při obnově ze zálohy
Přenos do cílového adresáře C:\Windows\System32\cmd.exe nestačí paměť
Čím to může být?

  • Nastavením ÚČTA
  • Konfigurací ÚČTA
  • Nestandardní - příliš dlouhou cestou do složky ÚČTA
Nezapomeňte na ověření, že obnovovaná data jsou v pořádku!

Tak hezky od začátku: zkontrolujte nastavení v běžícím programu přepnutí podpory ÚČTO na Windows 2000 / XP, což je dle mého zbytečné, ale proveďte to:
Zvolte Ostatní /Parametry /Další /Programy a změňte parametr "Windows XP/2000/NT: volat systém přes CMD.EXE?" na Ano.
Po restartu programu vyzkoušejte to, co padalo, ale dle mých zkušeností bez výsledku. Mám účto na Windows Vista, tak stejně všechno DOSové jede emulovaně, takže toto nepomůže.


Takže dále konfigurace, ta je v zásadě jednoduchá, protože je rozložena do 3 textových souborů:
C:\UCTO2015\CONFIG.txt
%SystemRoot%\System32\Config.nt
C:\UCTO2015\U.BAT
Klíčové je, aby v místech, kde je to nastavené bylo FILES=255, což je počet maximálně otevřených souborů současně v DOSu. Toto zkontrolujte na 2 místech v systému a v účtu. Druhou inspekci proveďte na souboru U.BAT, kde by se mělo pro lokální databázi nastavit:
SET FANDOVRB=124
ufand ucto2015
SET FANDOVRB=
A toto jsou všechny konfigurace, které je možné změnit. Můžete opět vyzkoušet, jestli oprava pomůže, mě nepomohla.

Všechna možná konfigurační místa

Jako třetí problém napadlo pracovníky podpory firmy Tichý & spol., že by to mohlo být změněnou cestou do programu, kterou jsem skutečně před pár měsíci udělal. Chci mít totiž data zálohována před pádem počítače. Mám proto zapnutou Historii souborů a k tomu data ukládám do Microsoft cloudu přes službu OneDrive. Klasickou zálohu na flešku si účetní dělá sama a tak na to nelze spoléhat.


O co šlo? Použil jsem standarní místo pro instalaci OneDrive, jenže takto cesta naroste na úctyhodných 22 znaků, což je pro ten prehistorický program nějak moc a tak padá.
C:\USERS\JANA\ONEDRIVE\UCTO2015 
změněno na 
C:\ONEDRIVE\UCTO2015
Po přesunutí do kořenové složky disku C:\ už vše opět funguje - zejména tedy obnova ze zálohy, ale také zmizely různé fantomy jako chybějící platby, nulové náklady, rozhašené DPH a já nevím co všechno. Kdo by to byl řekl...


A teďka ten příběh: Zálohování je důležité o tom netřeba pochybovat. V počítači jsem to nejprve řešil nastavením Zálohy systému na localhost, což je tak trochu nesmysl při ztrátě počítače (jako snapshot ovšem stačí), ale také proto, že Windows neumí dobře spravovat tyto zálohy, které po čase ucpou disk. 

Píše se tok 2013 a tak je cloudové zálohování poměrně standardní pojem, po průzkumu trhu jsem zvolil teď už neexistující službu Wuala.com, která slibuje silné šifrování a nedostupnost dat ze strany poskytovatele - přeci jenom je tam účetnictví! Bylo to zdarma, výborně se tam nastavovala synchronizace na externí složky, ale klient byl napsaný v Javě, takže moc nefungoval a bylo třeba jej pořád aktualizovat a hlavně Wuala přestala existovat. Co s tím?


U jiného zákazníka používám na "zálohy" Dropbox, jenže ten je zdarma v základu jen do 2 GB, což je problém. (+500 MB pokud se zaregistrujete přes můj odkaz). Další poměrně spolehlivou volbou je OneDrive od Microsoftu 15 GB zdarma (+15 GB při použití smartphone) (+500 MB pro vás přes můj odkaz), je součástí nových Windows a má dost místa. Stačilo do něj pouze přesunout kritické soubory a pak už příběh padání programu ÚČTO2015 znáte. Zajímavé, že Stormware Pohoda s tím problém nemá, resp. není to zajímavé.


Než mě odsoudíte, že ukládám do OneDrive a nešifruji dodávám, že už je implementováno řešení s VeraCrypt, jen si musím předem vždy vyzkoušet, jak uložiště funguje. Některé totiž zamykají synchronizované soubory, což vyústilo v souběh-deadlock a nějaký problém většinou v účetním SW, takže se musela synchronizace vypínat, což je z principu špatně. (dělala to jak Wuala, tak BitTorrent Sync). Takže s viruálním šifrovaným diskem uloženým ve OneDrive to vypadá poměrně dobře a bezpečně. 

To je vše k odstranění chyby i prozrazení know-how osobního zálohování. A co vy? Zálohujete?

A pokud máte pocit, že vaše účetnictví šlape jako hodinky doporučuji toto video!

1 komentář :

  1. Ahoj. Díky za vyřešení problému. Mám nový počítač a Windows 7 32 bit. Psalo mi to, že cmd.exe došla paměť.

    Chyba byla v tom, že jsem měl účto v moc dlouhé cestě. Taková blbost. Dneska by mě snad ani nenapadlo, že thle může vadit.

    OdpovědětVymazat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)