2015-04-05

Recenze Yamaha YBR 125 aneb jak se mi na ni jezdilo

Další motorkou na kterou jsem usednul už jako řidič byla tato Yamaha YBR (Yamaha Brilliant Riding) o objemu 125 cm³ ročník 2007, což byl opět slušný výkonový skok po přestupu ze skútru 50 a také první zkušenost s manuálním řazením. Za méně než rok jsem na ní ujel asi 3000 km, což už je dobrý základ pro zhodnocení a také jsem již přesedlal na zase o stupnínek lepší stroj Suzuki GS500E, takže se mi nabízí přímé porovnání.


Předně je třeba říci, že je to velmi dospěle působící 125, nebýt úzkých kol, tak se téměř nezpozná objem, což jak jsem později zjistil je snad největší nevýhoda a hned také prozradím proč. Když jsem jezdil na tom slaboučkém skútru, tak žádný z řidičů nepředpokládal, že to může jet rychle a podle toho se ke mě choval. 

Tento motocykl má maximální rychlost v 90 km/h, což je plně dostačující rychlost na běžný provoz, ale v očích plechovkářů je to motorka a ty přece jezdí rychle. Přišlo mi, že někteří nechápali, proč mi tak dlouho trvalo třeba předjíždění kamionu v 75 km/h nedej bože do kopečku nebo proti větru. Ostatně výkon je snad jediný důvod, proč YBR opustit a jít výše po nasbírání zkušeností.Pokud jde o ty zkušenosti, jednoznačně doporučuji projít si cestou k vyšším objemům i takové nižší, neboť vás toho mnoho naučí. Ať už to, mít vše v hlavě srovnáno, ale specificky u tohoto stroje vás naučí řadit. Nedělám si srandu, poměrně slabý motor totiž potřebuje, aby byl stále udržován ve správných otáčkách, což se v autě opravdu nenaučíte. Tento motor má 11 kW a ideální výkon někde kolem 7800 otáček, což je skutečně poznat například při jízdě ve dvou.

Co se týká zvukového projevu je YBR velmi tichá, možná až moc. Jel jsem s ní na velké motorkářské vyjížďce a celou dobu jsem si nebyl jistý, jestli mám nastartováno. Nic se neklepe, nic nevibruje a hluk dělají stroje okolo, alespoň ten otáčkoměr to zachraňuje. Problém nastává v podstatě při každém vyjíždění z garáže: GS500E je tak hlasité, že nepoznáte, že YBR na sytič zhasnul a to také GS500E platí v komunitě za tichý stroj... Ach jo a kravál je stejně na celou ulici, což je při startování ráno opravdu potěšení.


Posez na tomto stroji je pohodlný, spíš připomínající sezení na židli než na sportovním motocyklu, což není od věci. Nabízí tak nějak dostatek místa i pro spolujezdce i když slušné madlo chybí. Aerodynamika je rovněž na úrovni, takže jak bývá zvykem, máte za deště mokro jenom v botech. 

Z uživatelského hlediska je to lehký stroj se snadno manipulovatelností. Můj modelový rok ani neměl boční stojan, díky čemuž se naučíte pracovat s tím hlavním. Nějaký náklad připevníte k roštu za sedlem jinak vše do batohu. Lékarnička a trochu nářadí se vleze pod uzamykatelný kryt, který při neopatrném zacházení snadno ulomíte #truestory.

Na palubní desce je vše včetně palivoměru! Jen sytič se ovládá přímo na karburátoru takovou dost vetchou páčkou, kdy je poměrně hodně nebezpečné vypínat jej za jídy - GS500 ho má na řidítkách a je to opravdu fajn. Co naopak má YBR je nožní startér, jednoznačná výhoda, neboť i v 6°C jsem na 6 kopnutí nastartoval, protože na baterku máte tak 3 pokusy. Po nastartování hned svítí přední světlo, což by si zasloužilo úpravu v podobě vypínače. Zrcátka jsou stále slabší, ale už je v nich i něco vidět.

Při přímém srovnání také vystupuje rozdíl v převodovce: na YBR rychlosti zapadají velmi lehce téměř bez zpětné vazby, zatímco GS500E při každém přeřazení znatelně kopne a cvakne. Tento rozdíl ale vnímáte prvních 5 přeřazení, poté sám zmizí...


Ježdění je i přes malý výkon (nikoliv malou rychlost) příjemné a naučí vás jak s motocyklem zacházet, čeho se bát, ale také z jakých situací strach ztratit. Ve chvíli, kdy jsem si říkal, že už na tom umím, mě potkal pád. Dělal jsem blbosti na osychající cestě a za horizontem do zatáčky jsem v malé rychlosti asi 40 km/h uklouznul na kravském lejnu. a poslal motorku do škarpy. Škody nebyly veliké, ohnuté držáky světla, přetočené zrcátko a přiohnutá šaltrpáka, takže po pár ranách kladivem se vše podařilo vrátit do původního tvaru. Mi se nestalo nic kromě odřeného nártu, protože jsem neměl pořádné boty. Alespoň jsem si odnesl ponaučení. Kdybych sedlal hned něco silnějšího, asi by byly následky větší, proto z mého pohledu není dobré přeskakovat kubatury, protože i já si říkal, že to přece zvládnu snadno.

Ale zpět k motorce. Je to slušný značkový stroj, jenž toho vydrží zdá se hodně, vlastně se dá říct dospělá motorka s dětským motorem. Odhaduji, že velké části populace by dokázala nahradit ježdění o jednom člověku v autě. Jen ta rezerva výkonu schází, i když ve Fábii 1.2 to není o mnoho lepší...

A co vyše zkušenosti s YBR, napište mi do komentářů. Také si můžete přečíst mé zážitky se skútrem

Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)