2014-12-28

Nokia E52: Chyba při zapínání telefonu. Kontaktujte prodejce

Jednoho rána (po noci propípané vybitou baterií) se po připojení mé hacknuté Nokie E52 na nabíječku objevila tato hláška:
Chyba při zapínání telefonu. Kontaktujte prodejce
Vytáhnul jsem tedy z přístroje vše, co se dalo: paměťovou kartu, SIM a zkusil znovu. Opět nic.

Co se dá dělat, tak hard-reset! Klasickým Nokia trojhmatem: zelený telefon, tlačítko 3 a hvězdička drženým po dobu zapínání jsem telefon vrátil do původního nastavení.


Povedlo se, ale hláška nezmizela, jen se přepla do angličtiny. Reset byl úspěšný, ale problém přetrval.
Phone start-up failed. Contact the retailer.
V domnění, že jde o SW chybu, jsem provedl dead USB flash telefonu. Tím se do přístroje dostal původní čistý firmware, ale hláška opět nezmizela. Že by šlo o chybu hardwaru?



Dalším pozorováním jsem zjistil, že jde nespíše o problém v nižší úrovni firmwaru. Většinou se píše SECURITY_TEST failed, ostatní uživatelé to testují programem Mobileex Professional Service Suite, který po stažení z oficiálních stránek nelze spustit, neboť jej zachytává antivir, jako hrozbu. Do toho nejdu, ale kdyby to šlo, pak video popisuje, co s tím provést.


Po této opravě je ještě potřeba opravit nějaký soubor, jak se řeší na tomto fóru. Jak je zřejmé, blíže jsem se již tomuto problému nevěnoval, neboť to považuji za ekonomicky nevýhodné. Nokia E52 je již za svým zenitem, funkční kus naleznete v inzerci za pár stokorun...

Pokud ale objevíte řešení, nezapomeňte mi napsat! Rád návod dokončím...

Dohra: Jako už tradičně jsem zašel s telefonem do ostravského servisu za šikovným Polákem. Ani on s tím nic neudělal, neboť je to prý vada na desce, kterou i Nokia řeší výměnou kus za kus, protože je příliš tenká a dochází k  poškozování paměti. Na diagnostice se prý chyba neprojeví, ale je to "známá chyba". Co nadělat, telefon odsloužil v dost zbědovaném stavu 4 roky a je třeba si koupit nový.

2014-12-19

iPhone 4 a zašedlá WiFi

Dostal se mi do rukou přístroj iPhone 4, který měl kromě jiného závadu v "nefunkční WiFi po ugradu iOSu", jak mi sdělil uživatel.


Takže jsem se dal do testování. Mimojiné jsem provedl downgrade z 7.1.2 na 5.1.0. Jenže v nižší verzi WiFi taktéž nefungovala. To už jsem zpozorněl a navštívil sekci nastavení, obecné, informace, kde jsem se snažil zjistit MAC adresu WiFi síťové karty v telefonu. 


Český přístoj odpověděl stroze "není", anglická verze pak "N/A". Pokud tedy zařízení nemá viditelnou fyzickou adresu, pak asi nemá připojený adaptér a tak logicky nemůže být v systému dostupná. 

Chyba je v hardwaru, prozkoumal jsem z internetových videí a rozborek, že čip s WiFinou je na iPhone na hlavní desce a tudíž nejde vyměnit. Tady není co opravovat, ale pro jistotu jsem se vydal ještě do servisu.


Můj velice oblíbený servis v Ostravě, kam nosím telefony se kterými už nemám já co udělat, mi hned na začátku sdělil, že je to asi K.O., ale to prověří. Prověřili, nejde to a proč? Když někomu iPhone špatně spadne, pak může trvat nějakou dobu než se čip provozem poškodí a zničí. Prý je to vcelku obvyklé a to je i případ mého iPhone. Neopravitelné.

Proč to není tak tragické: přes iTunes se dá docela slušně synchronizovat od kontaktů po data. Pokud jde o mobilní internet, stále tu zůstávají datové přenosy operátora.

Pozor, na internetu chodí spousta návodů, jak to opravit zahříváním přístroje fénem a chlazením v ledničce apod. Lidi, mobily jsou jako počítače, akorát mnohem menší a mnohem více namáhané. Nedělejte tomu žádné fyzické utrpení, zničíte si ho!

Tolik k jednomu "jednorukému" iPhonu...

2014-12-01

Zesílení WiFi přes opakovač - zkušenosti

Konečně jsem se dostal k praktickému otestování scénáře s WiFi opakovačem jako "prodlužovačky" WiFi signálu. Proč konečně? Až doposud jsem o tom jenom četl a vědom si nevýhod jsem vždy volil jiné řešení, ideálně pomocí kabelu a access pointu. Až nyní jsem byl postaven před hotovou věc, kdy na stole ležel opakovač a řešení mělo být zprovozněno za hodinku.

Opakovač byl Comtrend WAP 5883, který zesiloval signál po WiFi ADSL modemu. Spíše než vzdálenost byl problém s tvarem staré bytelné vily ve tvaru "L" a použitými materiály, které docela tlumily.

Mám špatné mínění o kvalitě takového řešení, proto jsem si udělal test. Od stolu s WiFi připojením na modem v cca 75% kvalitě jsem spustil test rychlosti. Download 13,1 Mb/s. A teď jsem do zásuvky před sebou zapojil opakovač, nastavil jej k opakování WiFi, připojil se a spustil stejný test znovu. Výsledek? Download 9,3 Mb/s.


Takže rozdíl, když jsem neměnil vzdálenost, ale do trasy pouze vložil další prvek, tak se snížila rychlost o 30%, což není zrovna málo. Pro ilustraci na konci řetězce po cca 25 metrech rychlost spadla k 2,0 Mb/s. Zoufalé řešení...

Proto pokud máte jinou možnost, tak o WiFi opakovačích neuvažujte...

Doplněno: Tak jsme vedli diskusi na toto téma a prý by mohlo pomoci snížit vysílací výkon opakovače tak, aby nedocházelo k odrazům a interferencím, čímž je z mého pohledu docela dost možné zlepšit propustnost, ale celé je to stejně na bázi nějakého laborování. nad vhodným nastavením. Každopádně WiFi repeater je špatné řešení...