2012-04-19

Lenovo SL500 výměna vyhořelého napájení

Tak se ke mně opět dostal zajímavý technický problém. Byl mi donesen, alespoň k záchraně dat, notebook IBM/Lenovo SL500 ThinkPad (2746-A5G), který měl být po smrti.


Symptomy byly zřejmé: roztavený plast a nožička dávaly dopředu vědět, že došlo ke zkratu. Pokud by to byl normální notebook, kde je DC konektor připojený rovnou na motherboardu, byl by jeho osud zpečetěn. Byl jsem překvapen, že u tohoto modelu se napájení řeší drátovou propojkou. Jak uvidíte na obrázku, byla důkladně očernalá, takže o opravě nemohla být řeč, nicméně lze na ebayi objednat novou.


Od prodejce dcjacks_store jsem objednal "Lenovo Thinkpad SL500 DC Power Jack", který jsem přesně za týden našel ve schránce. (docela slušná rychlost, když si uvědomíte, že to šlo z Honkongu) Mezitím jsem také objevil příčinu problému a to utržený konektor trafa, nezbylo než objednat taky jeden kousek. Trafostanice se prodávají ve dvou variantách:
  • 20V, 3,25A a 65W
  • 20V, 4,5A a 90W
Je jedno kterou vyberete, ale vzhledem k velmi chatrné konstrukci všech notebookových adaptérů jsem volil tu více dimenzovanou a to na 90W. Starý konektor jsem ustřihl a uvnitř jsem nalezl koaxiální kabel se 3 vodiči! Standardní '+' a '-' a pak vodič, který byl odporem přemostěn z '-' na vnitřní část konektoru, která pravděpodobně s jedním kabelem vně konektoru na straně počítače funguje jako nějaké rozpoznávání připojení napájení. Pravda, nezkoumal jsem to, pokud vy ano, připište mi to, prosím, do komentáře. Uvidím, snad se mi ten konektor podaří přiletovat zpátky, ať mám aspoň zkušební kousek.


Po výměně všech těchto částí se notebook rozjel. Na to, že odhadovaná cena v servise (asi ne autorizovaném) byla vyčíslena na 3 500 (výměna základní desky), je to oprava v řádech stokorun.


Znovu bych tak chtěl apelovat navšechny majitele notebooků, chovejte se slušně ke konektorům a síťovým adaptérům, protože úroveň, jakým jsou zpracovány z elektrického hlediska je neuvěřitelná! (všechno je aspoň o polovinu menší, než vyžadují fyzikální zákony). Dávejte proto pozor, protože příště to může být váš notebook ve kterém určitě nemáte udělanou zálohu... :-)

1 komentář :

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)