2012-04-08

Dokovací stanice USB

Protože mě extrémně nebaví vytahovat a připojovat při každém příchodu domů všechny konektory do svého netbooku HP mini 5103 (WT211ES), rozhodl jsem se, že si pořídím dokovací stanici. Jenže nastal klasický problém, netbooky této řady nemají dokovací konektor, jak je známe z řady Elite nebo ProBook. 

Jedinou možností je použít USB konektivitu. Nabízí se originální 'HP USB Docking Station 2.0', která ovšem s cenou 2180 Kč není zrovna příznívá. Hledal jsem dále a víceméně jediné použitelné řešení nabízí firma itec se svou 'i-tec Docking Station Advance LITE DVI Video USB 2.0', protože se na českém trhu prodává za cenu 1270 Kč ani jsem moc neváhal.

Dokovací stanice iTec. Potěší, že v balení je obsažen i adaptér na VGA

Nejprve trochu obecněji: Protože je zařízení připojeno přes USB ve verzi 2.0 s teoretickou přenosovou rychlostí až 480 Mbit/s je nutné si uvědomit, že tuto šířku kanálu sdílejí všechny připojené části. Teoreticky totiž jenom FullHD (1920x1200) videosignál zabírá 3.7 Gbit/s, ačkoliv toto zařízení podporuje maximálně HDTV (1920x1080), něco tedy musí být ochuzeno. To uvádím jenom pro pochopení problematiky.

Po připojení vás tedy může trochu překvapit, že i samotný pohyb myší ve Windows je trošku kousavý. Při rozlišení 1280x1024 na monitoru Lenovo L171. Popravdě mě tento fakt celkem zklamal i když radost z připojování přes jeden kabel stále převažuje.

Další problém jsem objevil v USB síťové kartě, který je ovšem spíše na straně mého netbooku. Ten totiž podporuje LAN/WLAN switching. (když je k dispozici ethernet, tak deaktivuje wifi) Jenže tento nástroj nějak nebere v potaz právě USB síťovku a stále zůstává na pomalejší wifině, ale třeba to ještě nějak vyřeším.

Protože občas používám netbook jako TV tuner, zkoušel jsem i šílenost v podobě USB DVB-T přijímače připojeného do dokovačky s obrazem přenášený na USB obrazovku. Jak jste už určitě správně odhadli, tak je toto řešení nereálné. Funguje, ale dívat se na to kvůli zpoždění a sekání nedá.

Nicméně všechny součásti jsou spolehlivé a jako řešení pro nenáročné uživatele se to dá obstojně použít. Mimojiné proto, že pokud nechcete při každém odchodu z domů odpojovat klávesnici, myš, monitor, ethernet a tuner, jako já, tak vám stejně nic jiného nezbyde. 

Příkon se pohybuje v rozmezí od 6 do 8,5W podle vytížení. Bez připojení USB grafické karty spadne na 4,5W. V režimu standby spotřebovává 2,5W.

Chtěl jsem tuto zkušenost zveřejnit především proto, aby případní další zájemci o toho poměrně obstojné zařízení nebyli zklamáni. Myslím si totiž, že ani ostatní výrobci nemohou vzhledem k použitému rozhraní USB 2.0 nabídnout něco lepšího.

Co je uvnitř:
  • DL-165 Adapter (driver) - grafika
  • Asix AX88772A (driver) - síťovka
  • Generic USB HUB - rozbočovač
  • velká modrá LED dioda, která svítí pořád
  • zelená LED dioda, která iniciuje připojené zařízení

V případě, že budete mít dotaz rád vám v diskusi níže poradím.


Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)