2023-11-13

Oprava rolety v kufru Toyota Avensis

Udivovalo mě, proč Toyota Avensis T25 kombi, kterou jsem dostal do užívání, jezdí bez překrytí zavazadlového prostoru takže tam každý vidí. V momentě kdy se mi roleta dostala do rukou jsem pochopil, že "je rozbitá". Dnes se podíváme na to, jak to opravit.


Roleta byla funkční, ale hliníkový profil na konci rolety neměl postranní výstupky, které roletu drží vysunutou v zážezu plastového obložení zavazadelníku. Hledal jsem chvíli na internetu a došel ke klíčovým slovům:

Parcel Shelf Rear Cargo Cover Shade Repair Kit For TOYOTA AVENSIS T25 II ESTATE

případně pak

TOYOTA AVENSIS PARCEL SHELF LOAD COVER CARGO NET DOG GUARD REPAIR

Opravdu šlo "jen" o dva plastové kousky, které se nastrkují do specifického profilu lišty. Tohle přece musí řešit více lidí než jen já a taky že ano. Zabrousil jsem na web thingiverse.com které shromažďuje komunitní modely pro 3D tisk a našel zde výtvor, který se mi zdál správný.

Zašel jsem tedy za kamarádem s 3D tiskárnou, případně bych si ověřil jestli ji nemají v místní knihovně nebo v komunitní dílně (jestli bydlíte ve městě). Tady asi poprvé, co vytvářím nějaký návod na opravu auta, nejsou ve výhodě lidé s vlastními dílnami, kteří obvykle mají soustruhy a svářečky hned vedle ponku.


Návod dále je specifický pro každou tiskárnu a její majitel vám poradí, co dělat. V programu PrusaSlicer si jen dejte pozor na orientaci výrobku, já jsem tisknul stojící model, z důvodu pevnosti a menší náročnosti tvorby "lešení".


U výrobku bylo nejnáročnější nalezení správné síly ke vložení výtisku do profilu. Doporučuji tuto koncovku zaťukat na místo v profilu gumovou paličkou, když všechno leží vodorovně na podlaze, aby vyloučily síly působicích v jiných směrech (plast PLA je křehký a snadno se ulomí).

A to bylo vše! Roleta je zpátky v kufru a plní svou funkci. Moje první oprava auta za pomocí 3D tisku.

Při té příležitosti tisku jsem si také zhmotnil kuličku držáku mobilního telefonu na přístrojovou desku z toho modelu. Dejte si jen pozor na orientaci tisku, aby pacičky nebyly tištěny podélně jednou vrstou, ale napříč všemi. Ač se nezdá drží to na palubce velmi pěkně.


Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)