2021-03-28

Zabezpečení auta motorky Samsung SmartTag

V rámci výměny telefonu se ke mně dostal toho času (2/2021) nový gadget od Samsungu "chytrý přívěšek", který má sloužit k lokálnímu vyhledávání ztracených věcí na principu bluetooth. Stejná či podobná funkcionalita se očekává od Apple AirTag, který bude časem také vydán. 2023: existuje a je snad i více spolehlivý, protože iPhonů je prostě všude více.

Jedna ze zásadních vlastností je skutečnost, že lokalitu přívěšku mohou do globální sítě hlásit anonymně také jiná zařízení Samsung s instalovanou aplikací SmartThings. Výrobce zmiňuje, jak je řešení výhodné pro hledání zaběhnutých mazlíčků či zapadnutých klíčů, ale proč by tím nešla monitorovat také vozidla...?

Tento kousek elektronického plastu totiž nepotřebuje externí napájení. Vystačí si s interní knoflíkovou baterií po dobu jednoho roku a konektivitu zajišťuje bluetothová síť, takže není třeba vkládat SIMkartu či jinak řešit spojení. To je velmi příjemná kombinace zejména pro použití na motorce. Baterka mi vydržela asi 1,5 roku. Problémem se současným (2023) firmwarem je skutečnost, že zde není explicitní notifikace o vybité baterce a tag prostě zamrzl na poslední známé lokalitě. Výměna pak byla pouze mechanická a hodí se k ní mince.

Jak je to s praktickou použitelností? Testoval jsem přívešek umístěný v autě ve větších i menších městech a každý den jsem měl v aplikaci novou informaci o aktualizaci polohy i od jiných osob než jsem já sám. Na frekventovaném veřejném místě byla aktualizace i 3x do hodiny. Nějací lidé se správnými chytrými telefony se tedy pohybují všude. 

Jak to bylo s přesností polohy? Žádná sláva, pozice na mapě byla vedle o přibližně 100 metrů a to stabilně. Odhaduji, že telefon odešle svou polohu při zachycení signálu, která není tak přesně aktualizovaná při neaktivním (uspaném) stavu. Parkování poblíž zastávky autobusu přineslo polohu naprosto přesnou, ale u parku to docela lítalo.

Kdybych chtěl dohledat tag sám, budu navigován podle síly signálu přesněji (ve stylu hry přihořívá-hoří). Najít něco drobného bude takto náročné protože to opravdu není přesné. Nejlepší je dostat se dostatečně blízko a zapnout akustickou notifikaci přívěsku. Stejným způsobe lze najít třeba zapadlá sluchátka Buds Live.

Jak moc utlumí automobil signál bluetooth? Trochu ano, ale ve skutečnosti to i tak dobře funguje. Tag zavřený v autě má podle telefonu venku sílu signálu asi jen 60 % i když je od sebe dělí jen metr. Spojení s telefonem však proběhne do auta na parkoviši i z balkónu v prvním patře při asi 20 metrové vzdálenosti. Signál zachycují kompatibilní telefony tak často, že nemám potřebu umístění tagu u vnitřního zpětného zrcátka nějak zvláště vylepšovat (třeba dát tag pod víčko nádrže).

Nespornou výhodou je, že nic není nikam připojeno, takže se nevybíjí baterka ani neztrácí záruka. Rovněž se nevytváří falešné poplachy. Kromě pořizovací částky okolo 800 Kč zde pak nejsou ani měšíční poplatky. Vyměnit baterii po roce v hodnotě 30 Kč je náklad zanedbatelný.

Dislaimer: určitě nelze považovat zmíněný systém za solidní zabezpečení. Z mého pohledu je to jen doplňkový lokalizační systém k mechanickému zabepečení. Nezapomeňte, že "profesionální zloději" si s bezdrátovým zabezpečením umí poradit rušičkami.

Další možnosti 1: polohu a přístup k přívěšku lze sdílet s dalšími účty Samsung (až 100). To se může hodit, pokud vozidlo s někým sdílíte a chcete vědět, kde se právě nachází.

Další možnosti 2: tag má na sobě jedno tlačítko, které umí při blízkosti domovského telefonu provést nějakou akci na krátké stistknutí či jinou na podržení. Zde mě zatím nenapadlo mnoho případu užití.

Další praktické zkušenosti. V menším městě mám informaci o aktualizaci párkrát za týden. Poloha je pak naznačena tam, kde byl člověk s telefonem. V garážích okolo kterých se pohybují lidé je poloha také hlášena překvapivě dobře. Tímto jsem příjemně překvapen.

Už jsem si vyzkoušel i hledání přívěsku. Na moto vyjížďce mi vypadly klíče s tagem a zjistil jsem to až po 60 kilometrech. Jel jsem tedy zpět, ale v nahlášeném místě nic nebylo. Pokračoval jsem tedy se zapnutým módem "search nearby" a asi za dalších 1000 metrů to ohlásilo kontakt. Tag jsem pak našel ležet v příkopě vedle hrbolu na cestě. Bylo to docela snadné.

Po třech letech s Tagy jsem se naučil je používat ke všemu hodnotnějšímu, co dávám z ruky nebo by se to mohlo ztratit. Překvapivě takových objektů není moc a tak se moje flotila příspoěvků zastavila na 7 kusech.


1 komentář :

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)