2020-11-01

Problémy s Jawa 300 CL

Byl v roce 2020 nový motocykl, i když se v Indii už dva roky vyráběl jako tamější prémiovka. Proti indickým kusům je motor v Evropě nově homologovaný na EURO4 (a nyní už i euro 5 model s extra sondou na výfuku). Byl jsem jedním z prvních 200 testerů/zákazníků tohoto vozidla.

Aktualizováno 12/2023: Ve zkratce: motocykl nyní vlastním 4 roky+ a ujel jsem na něm okolo 30 tisíc kilometrů bez větší závady, které dále popisuji. Koupil bych si ho znova? Ano. Měl bych místo něj raději původního veterána? Ani náhodou.

Tento článek popisuje technické záležitosti, které jsem řešil. Jestli vás zajímá recenze a pozitivní zkušenosti či jak stroj jezdí, navštivte můj popisný článek.

Jawa 300 CL autumn

Zdá se, že některé kusy mají příliš nízké volnoběžné otáčky. Motor na křižovatce vypne. Klasický Jawař by vzal šroubovák a hledal nastavovací trysku na karburátoru, ale vstřikování není jak nastavit. Částečné řešení: používejte prémiové palivo. Dlouhodobá věc: s rostoucími najetými kilometry se problém přestává projevovat až úplně zmizí (10 000 km) respektive záleží na okolní teplotě studený motor na jaře či na podzim (15°C) stále zhasíná v prvních 200 metrech.

Náhradní díly byly zprvu problém, nicméně už tehdy se dalo všechno objednat přes místního prodejce přímo z Jawy, takže postupně se kousky objevily v eshopech dealerů. Dalším dobrým dodavatelem může být třeba PartDeck.cz. Po dvou letech se objevil na webu konečně katalog dílů

Co potkalo mě? Upadávaly mi koncovky výfuků v prvních 500 kilometrech. Nejde o uvolnění nějaké součástky, podle pozorování by to měla být integrální součást doutníku. Vyřešeno u dealera záruční opravou a později dodané motorky mají toto již vyřešeno přímo v továrně. Dávejte na to pozor u nového motocyklu - je to problém pokud je fakt ztratíte.Kvalita svárů: Velké téma při představení na motosalonu v Brně 2020, protože to byl předprodukční model. Finální motorky jsou svařené lépe, ale má to takový punc "jawa socialistické" kvality. Držet to drží bez problému a kromě Čechů se tomuto detailu nikdo nevěnuje.


Motorka používá soudobé technologie: šrouby mají imbusy a spousta věcí (zejména kabeláže) je přichycená k místu, kde má být pomocí stahovacích pásků. Dvojitá izolace vodičů je poměrně často ukončena před konektorem, kde je vidět barevná izolace. To vypadá trochu amatérsky zejména při porovnání s vymazlenými renovacemi. Nicméně sériové Jawy byly vždycky mizerně vyrobené, takže to sedí do ducha značky.
 
Co jsem vysledoval na svém kusu je nerovnoměrné napnutí řetězu. Zejména při nastavování provisu je potřeba dávat pozor. Stalo se mi, že jsem nastavil ideální hodnotu, dotáhnul, pootočil kolem a řetěz byl tvrdě napnutý. Prý by to mohl být křivý rám, nevím. Je to otravné, ale dostanete to do oka.

Co mě dále trápí je spotřeba oleje. Žere mi to trvale od novoty něco jako půl deci 10W50 na 1000 ujetých kilometrů. Od jiného majitele jsem o tomto problému neslyšel. Prostě jsem to doléval (pozor na přelití - je velmi snadné, přečtěte si manuál, jak kontrolovat hladinu oleje - je potřeba dodržet také čas, protože olej stéká z hlavy). 
 
 
Postupem času se ukázalo, že těmto 300 ccm motorům praskají těsnění pod hlavou motoru a válec je tedy shora špinavý od oleje. Tím se částečně vysvětluje kam mizí olej. Řešením je vyměnit těsnění, jde o snadnou opravu, případně zalepit Loctide 5910. Neznám výsledek jelikož jsem na to celé léto kašlal a pokračoval v dolévání. Obecně čím více jsem držel motor pod plným plynem tím více se problém projevoval. 
Kolem 6000 km mi začala kopat přední brzda při dobržďování na křižovatkách. Odpověď po zkoumání byla "zvlněný brzdový kotouč". To je závada, která se údajně stává i aut, když se horký disk dostane do kontaktu s vodou třeba z kaluže. Na vině je tloušťka materiálu - disk je prostě příliš tenký. Odpověď firmy Jawa je, že to není záruční oprava. Nový brzdový disk stojí lehce přes 3000 Kč. Od té doby OK, takže se to asi dá ovlivnit používáním.

Evergreen je svítící oranžová kontrolka motoru. Podle slov jiných majitelů (mě se toto neděje) jde o nějakou závadu lambda-sondy, kterou i továrna Jawa doporučuje ignorovat i protože nijak neovlivňuje jízdu. Nevím, jestli stačí kód vymyzat diagnostikou, ale hádám, že se závada opět objevuje.

Neuvěřitelný výkon podaly originální indické pneumatiky. Zadní zvládla 15 tisícíc kilometrů a přední 20 tisíc. Škoda že se nedají objednat znova. Použitý rozměr zadní 120/80 R17 TT není zrovna nejčastějším rozměrem v nabídce. Přešel jsem na Dunlop ARROWMAX GT601 a na ní  jsem ujel jen 10 000 km. Mým posledním přezutím je Mitas, který má lehce jiný rozměr.
 

Technický průkaz uvádí značení 2.50x17 120/80-17 61M. Na moto budou dle mého průzkumu pasovat následující modely
 • Michelin Pilot Street
 • Dunlop ARROWMAX GT601
 • Bridgestone BT 46
 • Bridgestone BT 39
 • Dunlop K555
 • Avon Roadrider AM26 
 • Duro HF-297

 
Problém s Dunlop ArrowMaxy byl, že jsou to bezdušové gumy a je velmi těžké je přezout v domácích podmínkách a na cestě už vůbec ne. Každý kdo s nimi dělá poprvé procvakne duši. Mějte náhradní s sebou!

Příslušenství jako brašny a podobné pičičovinky chyběly první dva roky prodeje, což mě neuvěřitelně štvalo, protože v Indii na webu výrobce byly vidět. Vymýšlel jsem všelijaké obezličky pro zvýšení praktičnosti, teď už jenom dodávám: navštivte PartDeck.cz a vybírejte tam. Cena není úplně nízká, ale odpovídá ceně motocyklu. Brašny, kufry a úložný prostor na nové Kývačce jsem řešil v tomto příspěvku.


Všechny problémy se zavazadly mi nakonec vyřešil nosič od Jawa Korda. Nahoru jde dát cokoliv je potřeba pro denní výlet a vzpěry slouží jako podpora moto brašen přes sedlo. Nic více není třeba.
 
 
Jak je to s mřížkou viditelnou na některých fotografiích na levém zadním kole. Vypadá, že je to držák brašen, ale je jen na jedné straně a oficiální odpovědí je "jednostranná ochrana kola proti vniknutí oblečení do výpletu". Lze ji objednat z Týnce za 500 Kč plus 200 Kč dobírky (E homologace na tom žádná není). Protikus na druhou stranu jako podložku brašen si někteří majitelé vyrobili sami.


Mám tažné pro vozík PAV od Mototechnika. Přišel jenom držák bez elektroinstalace. Samotný držák pasuje v základu špatně, měl jsem jej přes RZ. Vyrobil jsem si krátkou prodloužovačku na úchyty vedoucí kolem blinkrů, aby držák zapadnul tam, kam má. Možná je každá motorka jinak křivá, ale toto řešení se mi moc nelíbí. Existují i jiná konstrukční řešení. Celého PAVa jsem si tedy od Mototechnika nekoupil i když jsem mu vděčný, že přišel okamžitě po představení modelu s nějakým řešením. Ještě je možnost koupit vozík i u slovenského výrobce. V Česku jezdí minimálně jedna motorka s tímto vozíkem.
 

 
Aby to nevypadalo, že neumím vzít do ruky nářadí, tak jsem si vyrobil držák zámku na kotouč. Mám ho přichycený ve volném závitu na rámu zleva od ventilátoru chladiče (model "42" tam má klakson). Zámek tam drží spolehlivě a jako lávovým kamenem se s ním dají rozehřát zmrzlé prsty.


Zpátky k opravdovým problémům.

Zrcátka jsou tragédie. Jsou příliš ve středu a není v nich dobře vidět. "Univerzální adaptér pro rozšíření zrcátek" to vyřeší lépe, akorát se zvýší už tak vysoké vibrace. Pozor pravé zrcátko má M10 levý (opačný) závit. Závity zrcátek mám stejně zalepené, protože se samy o sobě pořád sklápí. Nezapomeňte si při úpravách dodat pérovky. Myslel jsem, že tam dám zrcátka z Péráka, ale ony zase překážejí při manipulaci.

U nového motocyklu si zkontrolujte stav provozních kapalin. Chladící kapaliny bylo málo, brzdovka byla naopak až nad okem. Chladící kapalina se fakt blbě kontroluje, ideálně přiložte světlo zezadu nádržky. Pro doplňování se používá spodní otvor a nikoliv ten co je vidět jako první. 


Ve 30 000 km mi začala prosakovat chladící kapalina pod šroubkem pod servisním krytem. Zatím jsem to neřešil, nebylo toho moc, ale díky barvě jsem si jistý co to je. Budu to nadále sledovat.


Občas mám pocit, že ventilátor hučí nějak divně, ale zatím jsem neměl problém a neřešil to. Dochlazování jede celkem často po zastavení.

Mnoho majitelů se rozhodne přebarvit standardní černé podsedlové plasty "do barvy karoserie". Je tam odstín BURGUNDY PRIME DELFLEET (350) EFT.44270. Proč ne, vypadá to dobře.
 
Já jsem si odstranil oranžovou odrazku zboku chladiče (je na šroubu) a díry zajistil černou reflexní samolepkou. Asi s tím bude nějaký zákonný problém hádám.

Klíče v zapalování, zejména ty přídavné od garáže a zámku kotouče mi ťukají do rámu a už tam docela zrasovaly lak. Doporučuji si tam dát včas nějakou samolepku nebo prostě něco.
 

Odletující kámen mi rozbil přední světlo. Nechápu jak se to stalo, ale prostě jsem potřeboval nové sklo. Objednat jenom samotný skleněný kus se nedá protože je do základny vlepený a tak jsem vzal celou lampu. V Česku na PartDeck.
 


Akumulátor: vlastní chybou jsem si v zimě podbil baterku a zničil ji. Originální kus má označení jako VARTA YTX9 (FA). V Česku se prodává typ YTX9-BS (případně taky značený MTX9-BS) a ten tam pasuje identicky. V motorce vydržel 2,5 roku a pak v letním chladném Norsku umřel. Roztlačit tuto motorku není vůbec snadné, chce to zařadit 4 a více. My jsme moto se slabou baterkou roztáhli na prádelní šňůře jinou motorkou. Nabitá baterka má 13,2 V. Dobíjení při nastarování je na 13,8 V kdyby to někdo potřeboval diagnostikovat. Že baterka už umírá se dá poznat předem.


Aby vás to nevyděsilo: při sepnutí zapalování do první pozice dojde k rozsvícení všech kontrolek, ručička rychloměru dojde na konec a vše se vrátí do výchozí pozice. Kontrolka přehřátí se ničeho neúčastní jen velmi velmi krátce problikne. Není to vada, ale vlastnost.

 
Když jsme u budíku. Pod sklem se hromadí vlhkost. Ano jezdil jsem i ve velkých lijácích. Když je venku chladno, tak je to docela akvárko. Jestli chcete majitele rozčilovat namísto dotazování se na sváry, tak se prosím ptejte na druh preferovaných rybiček. Dělají to jak kývačky tak péráci.

 
Jawa neměla žádné pokročilejší funkce podpory výletu - ani denní počítadlo kilometrů, jen celkové. To se od  modelů v roce 2023 změnilo. Já se rád toulám malými cestami a tak jsem si přidal navigaci od TomTom Rider 550 se zámky. Uchycení RAM držákem na řidítku je pevné a nabíjecí kabel lze protáhnout přes světlo k baterce velmi snadno

 
Řetěz a řetězovka vydržela přesně 20 100 km než mi řetěz spadl, musel být zkrácen a vyměněn. Rozeta je docela drahá. Zase prvních 5000 km po výměně jsem skoro neupravoval napnutí, budu rozhodně měnit řetěz častěji, za to pohodlí to stojí.

Sezóna 2023 pro mě skončila odvozem v dodávce, kdy při jízdě v mrholení bez zjevného důvodu zhaslo zapalování, když něco vyrazilo 5 A pojistku spínací skříňky. V kabelech jsem nic nenašel, ale po vyložení motorky v servisu vše fungovalo bez zaváhání po vložení další pojistky. Zatím nevím co to bylo a jestli se to bude opakovat.


Pokud toužíte po větším výkonu snadno lze přehodit řídící jednotku za neevropskou (když ji seženete s Indie za cca 8000 Kč nebo na PartDecku). Majitel M.M. hodnotí: "Celkově motorka má nejen větší výkon, rychleji jde tedy do otáček, má taky kultivovanejsi chod v nízkých otáčkách, najednou se nemusí tak často řadit jakoby, sbírá se to víc odspodu. Chcipani zatím bez problémů ale mě to moc nechcipalo ani předtím".
 
 
MotoKenny dodává "Zajímavostí je, že na strojích CL je chrom na nádrži 'stříkaný', nikoliv galvanický." Já doplňuji, že linky byly na EURO 4 modelech malované, zatímco na EURO 5 modelech jsou nalepené.

Rezavění? Z Indie se občas objeví fotka Jawy Classic jak vylovené po 100 letech z moře, stěžující si na nedostatečnou ochranu proti korozi. Mě motorka nerezne a to jezdím za každého počasí, nicméně po většinu času parkuji v garáži. Zatím jsem nezahlédnul podobné stížnosti z Evropy, takže je možné, že jde o záležitost podnebí. Nicméně pokud uděláte někde šrám, tak se rez samozřejmě objeví.


Největší problém motorek Jawa je český dovozce a dříve výrobce firma Jawa Moto spol. s.r.o. a její (ne)komunikace a obecně komunistický styl myšlení a prodeje. Vlastní invence je minimální. Občas se však zdá, že se pár lidí snaží o zlepšení. Naštěstí jsou koncoví prodejci srdaři ke kterým je radost jezdit na servis. V tom se zkušenost liší od prodejců jiných značek, kde není neobvyklý mizerný servis. Neoficiální odpověď Jawy zmiňuje to, že "největší sadu" dostávají od veteránistů a bývalých majitelů, kteří ale žádné nové motorky stejně nekupují.


Osobně mám pocit, že popsané záležitosti jsou spíše o detaily v kuse překrásného motocyklu. Kritika se snadno říká, u mě převažuje spokojenost s motorkou.


5 komentářů :

 1. Ahoj, mám oba problémy. Upadlá koncovka, tu prý přivaří. Větší problém je, že to chcipe nejen na křižovatkách, ale také při podřazování. Po té co motorku nemohli sní v jawe na prvním servisu nastartovat mi ji předali že je ok. Po pár kilometrech se to opakovalo a rozsvítil se kontrolka motoru. Na diagnostice vadná lamda sonda. Po výměně po 15km se opět rozsvítila. Když jsem měl jet na servis, nešla nastartovat, až po asi 20 pokusu... Diagnostika ukázala 7 chyb. Bylo mi doporučeno pokud se to bude opakovat tak zkusit přes velkou baterku a kabely, jestli nepadá při startování napětí a neutahne to pak řidiči jednotku. Byla mi doporučená výměna svíčky, tu ale nevím jak seženu.. Hezká motorka, mám dovezenou první v EU (potvrzené z jawy), ale problémů víc než dost...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle honosneho stitku pod svetlem je prvni 300cl v cr v Opave, nyni v ser ise Hageman s najezdem 1000 km. Tak otAzkouje kolik je tech prvnich doopravdy.

   Vymazat
 2. Ty jsi si neměl kupovat Jawu....

  OdpovědětVymazat
 3. Ad cyklobrašna, která moc nechrání před vodou:
  Zkus klasickou (promokavou) cyklobrašnu, klidně s vnějšími kapsami,
  a do ní si vlož loďák. Tím dosáhneš spolehlivé ochrany proti vodě.
  Vodotěsné brašny s rolovacím zavíráním podobným jako na loďáku, ale se sponami na stěnách brašen, hodně trpí na to, že jak se mění objem věcí uvnitř, tak ta brašna není dotažená, a proto pouští vodu dovnitř.
  Na fotce vidím, že máš ještě trochu jiný systém - spony jdou sice do sebe vzájemně, ale stejně ta brašna viditelně není dotažená a nevidím tam klasické rolování.
  Takže jakákoliv brašna 15 a víc litrů, do ní lodní pytel např. 15 litrů s klasickým rolovacím zavíráním se sponou právě na konci loďáku, a máš věci v suchu.
  Akorát holt musíš při používání řešit sériové otevírání - poklop brašny, a v ní pak rolování loďáku.
  Ale něco malého, co snese vodu, můžeš mít ve vnějších kapsách brašny; a za sucha můžeš mít něco na loďáku v hlavní komoře brašny pod deklem brašny.

  OdpovědětVymazat
 4. Zdravím mam najazdených 12000km a prestala dobíjať nemá niekto s tým skúsenosť
  Ďakujem

  OdpovědětVymazat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)