2014-11-19

Internetové připojení VDSL v Ostravě přes telefonní dráty

V průběhu listopadu 2014 jsem dostal zaúkol analyzovat způsoby připojení k internetu v Ostravě prostřednictvím telefonní sítě. V úvodu se zaměřím podrobněji na služby xDSL, v závěru pak poměrně krátce popisuji i ostatní druhy připojení a tak přiblížit průzkum širším zájemcům.xDSL neboli ADSL nebo VDSL technologie je způsob modulace datového signálu na existující telefonní kabely současně s klasickým telefonem, který sám o sobě vedení téměř nevyužívá.
Technologie je to vcelku dobrá, neboť zejména ve starší zástavbě obvykle existují rozvody telefonu a naopak neexistuje jiná, například optická přípojka.

Požadavky zřízení xDSL internetu: 
Dostupnost telefonních drátů a ideálně krátká vzdálenost od telefonní ústředny. Obecně je nutné ověřit si u poskytovatele dostupnost. Zejména pokud se telefonní linka nevyužívala, je obvyklé, že bude muset technik zasáhnout v domovním rozvodu, ale to naštěstí není vaše starost.

ADSL nebo VDSL?
Z pohledu zákazníka je dnes lepší VDSL, dokonce VDSL2, nabízí větší rychlosti. Ovšem nemusíte mít na výběr, VDSL je dostupné pouze tam, kde je ústředna do 2 km od Vás. 
Každý ze standardů, ať už ADSL nebo VDSL, má většinou svůj typ modemu, který si musíte koupit.


Musím mít pro využívání VDSL s pevnou linku? Záleží podle poskytovatele. Existují typy služeb:
  • telefon + data
  • pouze data (naked)

Je možné pořídit jen internet bez toho, aby bylo nutné platit za hlasové služby. Pevnou linku už nemusíte mít ani u dinosaura O2 a tak platíte jen uvedenou částku za internet i když vlastně platíte skrytě

Někteří poskytovatelé, například WIA, nabízí nižší cenu, pokud máte svou pevnou linku zřízenou. Když ji nemáte, zřizuje za vás "viruální přípojku". Nejlevnější způsob, jak udržet stávající pevnou v provozu je minimální linka za 100 Kč měsíčně u O2 a to je přesně ten rozdíl, který hraje roli v cenících.

Abych ještě objasnil další fakt, lze provozovat telefonní přípojku u jedné společnosti a internet od jiné. Prakticky to ale moc smysl nedává. Volání, pokud je vůbec potřeba, lze zajistit VoIP poskytovatelem přes službu internet, kdy také dostanete veřejné telefonní číslo.

ADSL / VDSL ISP poskytovatelé pro Ostravu, působí mnohdy celorepublikově.
Docela velká nabídka, ceny srovnávám o něco níže. Posbíraný ceník v Kč za měsíc bez úvazku nebo s úvazkem na max. 12 měsíců podle rychlosti. Tato tabulka má spíše informativní význam, aktuální nabídky jsou na stránkách ISP.

Proč se zajímám o IP adresy?
Mám doma kameru, ke které abych se připojil z internetu potřebuji veřejnou adresu. Je jedno, jestli verze 4 nebo 6, rozdíl je pouze v tom, že 6 adresa je nezapamatovatelná. 

Adresa by měla být pokud možno statická, případně dynamická, ale aby se neměnila často. Nejlépe by bylo, kdyby se neměnila nikdy a to vše fungovalo zadarmo. U O2 je * z toho důvodu, že ke službě je zdarma právě dynamická veřejná IPv4 i IPv6 adresa. Její dynamičnost je v řádu let, takže jakoby to byla statická adresa. U dalších společností nemám praktické zkušenosti s podobnou vychytávkou. Můžeme mne doplnit v diskusi.

Pokud chcete mít jistotu, je potřeba statickou adresu platit tak, jak znázorňuje tabulka výše.Rychlost a spolehlivost
V praxi záleží na parametrech a schopnostech příslušné místní smyčky, proto srovnávat globálně tuto technologii dost dobře nejde. K samotným minimálním rychlostem má T-mobile docela legračně napsáno:
  • minimum ADSL – 5,12 kb/s stahování dat, 2,56 kb/s odesílání dat 
  • minimum VDSL – 24,8 kb/s stahování dat, 15,36 kb/s odesílání dat
Tím se dostávám k zajímavé části o rychlostech. Podle studie je rychlost často menší, než jaká je zaplacena. V článku se také píše, že uživatelé 20/2 Mb/s jsou na tom nejlépe, což mohu potvrdit neboť službu VDSL 20/2 mám a zmíněného průzkumu se sám účastním

Přidávám několik tabulek z internetového rozhraní přehledu výzkumu na mé měřící jednotce. Pokud jde o dlouhodobý průměr, pak zhruba odpovídá uvedenému měsíčnímu průběhu.


Downstream speed (multithread)

Upstream speed (multithread)


DNS Response Times

RTP Jitter UpUDP Packet LossUDP LatencyWebsite Load Times

Mohu tedy potvrdit, že úroveň poskytovaných služeb je slušnáPokud jde o ostatní způsoby připojení, shrnuji je v několika následujících odstavcích: 

Můžete se připojit přes bezdrátové technologie, typicky WiFi bod-bod od poskytovatele k vaší anténě. V centru je to dost mizerný způsob, jelikož město je rádiově zarušené, navíc musíte mít přístup na vyvýšené místo nebo na střechu. Ovšem ideální ve svém domě někde na okraji nebo v dědině, kde velcí poskytovatelé nejsou.

Připojení přes mobil je kupodivu docela funkční, tahat přes něj velká data, jako přes hlavní domácí přípojku se mi nezdá jako dobrý nápad. 

To kabelovka je už lepší možnost. Do většiny domů je úspěšně zavedena. Já nemám  v oblibě největší společnost UPC, protože má podivný obchodní model ve kterém je zákazník rukojmím. Každopádně rychlosti má slušné.

Úplným ideálem je, když je do domu zavedeno optické vlákno. To bývá na sídlištích, v bytech RPG a případně v nové výstavbě. Jde o takřka ideální řešení. Pár zajímavých poskytovatelů:
Tím bych asi ukončil rozbor připojení k internetu. Primárně jsem se zaměřil na Ostravu, kde jsem se v době psaní toho článku nacházel, nicméně poznatky budou platit i pro zbytek republiky. Jak jsem rozebral úvodem, důležitá je prvotní analýza vhodné technologie a od toho se celý kolotoč odvíjí...

Doufám, že jsem zmínil vše důležité a pokud ne, dejte vědět v diskusi!

Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)