2014-08-11

Camping Village Roma - výlet do Říma 2014

Když se v průběhu května objevila u WizzAir akce 1+1 na letenky, okamžitě jsme po ni skočili a z míst, kde jsme ještě nebyli vybrali italský Řím pro 6 osob na 6 dní a 5 nocí. V tomto článku bych chtěl náš výlet trochu přiblížit a příspět tak do velkého rybníku recenzí ať už ubytování nebo vůbec města jako takového.

S pouze příručními zavazadly jsme vyrazili z letiště v Katowicích (po zaparkování u Wita) na římské Ciampino za 2200 Kč zpáteční, odkud jsme autobusem společnosti TerraVision dojeli za 8 € (zpáteční) na nádraží Termini. Ono Termini je takový dopravní středobod Říma, ač zní úsloví “Všechny cesty vedou do Říma” (vsuvka: fakt vedou), správnější je “Všechny cesty vedou na Termini”. Jde o rozsáhlé slepé vlakové kolejiště s navazujícím autobusovým nádražím, linkou tramvají, jedinou přestupní stanicí dvou linek metra, úzkokolejkou a trolejbusy, těžko jej minete.Přivítal nás déšť, zavítali jsme do, od Termini nedalekého, Muzea Nationale. Římská muzea jsou ostatně "zajímavá", jsou vždy plná kamenných hlav nebo trupů, zásadně však samostatně stojících a tak se vlezou do více muzeií za více vstupného. Tomuto umění jsem na chuť nepřišel, lepší byla sbírka mincí a oko potěšily obrovské mozaiky. Tím jsem rozhodl, že prohlídka muzeí se pro tento výlet ukončuje.
Od 13. hodiny jsme se mohli ubytovat. Sehnat ubytování v Římě pro 6 osob v sezóně za cenu pod 500 Kč na noc a osobu se ukázalo jako docela obtížné. V diskusi na internetu jsem našel tip na (výborný) kemp Camping Village Roma, kde se mi navzdory designu stránek podařilo rezervovat a později zaplatit "uzamykatelné stany", což je takový uzavřený altánek s oknem, vybavený dveřmi s FAB zámkem, patrovou a single postelí. Velmi pohodlné a cenově dostupné! Za ubytování ve 3 místném stanu jsme jako pár dali 3824 Kč na 5 nocí, tedy cca 380 Kč za noc na osobu. +městská taxa alias luftovné za 1 € / osobu a nocKopcovitý až hornatý kemp, nabízí také dražší chatky, kam jsme se nevešli hlavně počtem osob, pro všechny pak čisté zázemí, v ceně bazén, restauraci i supermarket. Češi, kteří nevydají 8 € za velmi dobrou večeři se tak mohou stravovat ze surovin z levného supermarketu přes cestu.
Autobus směrem do kempu

Na ubytování i do města se lze dostat za cca 35 minut autobusem 246 či 247 s přestupem na oranžovou linku metra. Nebo vlakem linky FR5 z 1 km vzdáleného nádraží. Všechno se dalo zvládnout jízdenkou
Carta Integrata Settimanale na 7 dní za 24 €. Přestupně-nepřestupní kusovky jsou použitelné o něco hůře.

Římské památky se permanentně opravují, takže jsme neviděli třeba Fontánu di Trevi. Zavítali jsme také do Kolosea, které je impozantní zejména systémem jak se do něj dostat. Na lístky se stojí fronta, pokud vede až ven, tak je fakt dlouhá a nestůjte v ní, neboť má ještě asi 200 m uvnitř. 
My jsme se rozhodli si již z domova zakoupit lístky předem přes portál. Z internetu ale dostanete pouze voucher, který se v té stejné frontě mění za definitivní lístek. Naštěstí to jde obejít tak, že jej vyměníte v mnohem menší frontě při vstupu do Foro Romano (tam se totiž jinak neprodává Coloseo). Online se to rezervuje na konkrétní čas, reálně je úplně jedno kdy přijdete. A ještě jedna věc: cena se skládá ze zlevněné vstupenky za 7,5 € včetně audioguide (jinak za 5 €, bez něj se to tak nějak nedá předem koupit) a rezervačního poplatku 4 €, který se při 6 lidech rozpočítal. Uvnitř je to pěkné, ale "že bych to musel vidět dvakrát"...Pokud by byla na tomto snímku vidět fronta, pak je čekání extrémně zbytečné
Hned naproti je Foro Romano, prapůvodní Řím, ale i v průvodci píšou, že to chce hodně fantazie, ona je to defacto vlastně jenom sbírka kamenů. Možná čtením nabíráte pocit, že jsem příliš negativní, co mě uchvátilo byl Památník Viktora Emanuela II., jednak je to nádherná stavba a pak je odtamaď nádherný výhled do všech stran na většinu památek a to ještě zadarmo.Vatikán? Do hlavní baziliky se táhne fronta přes půl naměstí. Do Vatikánských muzeí je fronta krátká, zato vstupné vysoké a jak jsme si řekli v úvodu, tak do dalšího muzea nejdeme. Jinak tam není moc co k vidění. Pokud jste správně retro a posíláte pohledy, pak na onom náměstí stojí poštovní kamion. No neutraťte 0,85 € za známku na papírovou MMS.


Vůbec kostelů je v Římě nečekaně spousta. Dresscode zakazuje mít odhalená ramena a kolena, reálně nebyl problém s kraťasy, holkám na ramena případně půjčili průsvitný kus mirelonu, trošku mimo no.

Ve městě je v létě nečekaně dost horko. Naštěstí jsou všude čurůčky s pitnou vodu, super! Pokud nemáte na ubytování bazén, lze vyrazit k moři. Jede se ze stanice Porta S. Paolo na Piramides vlakometrem cca 40 minut na konečnou na pobřeží v Lido di Ostia. Teoreticky na této lince neplatí lítačka na normální MHD (vyjíždí to ze zóny) a je potřeba si koupit kusovku (ptal jsem se), prakticky se vám turnikety na dlouhodobou jízdenku otevřou v obou stanicích. Divné...
Moře je příjemné, písek je černý. Pláže jsou většinou soukromé a platí se na ně vstup kolem 7 €. Reálně najdete buď vstup, kde to v siestě nikdo nehlídá nebo projdete přes restauraci. Veřejná pláž je také k dispozici. Docela pekelně se platí lehátka a to kolem 10 € na den, sednout do písku si lze. Ve výsledku pak působíte jako nemajetní, což je super, protože pak pořád neotravují plážoví prodejci.


Pár poznámek blížícím se závěrem: Ve velkoměstech obvykle vyhledávám systém bikesharing. V Římě je, ale za celé putování městem jsem neviděl jediný stojan. Město ani provoz nejsou na ježdění na kole vhodné, už jen tím, že jsou všude dlažební kostky, ani moc domorodců na kole nejezdí. Skútrů jsou všude mraky + místní mají ta nejmenší možná auta aneb tolik smartů jsem ještě neviděl.


Suvenýry nejsou nic moc, Londýn i Paříž nabízí mnohem více opičáren kterými lze někoho za trest obdarovat. Všude se prodávají akorát čínské klobouky, tašky, brýle a klíčenky. Docela fajn byl nedělní trh na Porta Portese, kde kromě stejných ptákovin za rozumnější ceny najdete lokální bleší trh a pak prodejce oblečení, vietnamské zboží či second hand hromady, odkud se mi podařilo vytáhnout pěknou košili. Tyto dopolední trhy jsou docela obrovské mezi bloky domů a není radno oddělovat se ze skupiny.

Cesta zpět proběhla v pořádku a o 30 minut rychleji než v opačném směru. Letištní kontrolou prošla bezproblémů jak šunka prosciutto, tak i štangle italského salámu. Letištní butik je solitér a je 3x - 4x dražší než v supermarketu, takže dovoz italského vína jsem zavrhnul.

Pokud si chcete naplánovat památky, pak doporučuji průvodce Marco Polo od autorky Swantje Strieder. Ostatní průvodci v nabídce knihovny se příliš neosvědčili. Tolik k mému výletu do Říma, snad jsem případným cestovatelům do této destinace doplnil další střípky do jejich skládačky cesty. 

Pokud vás téma zajímá, tak dopravu jsem ještě shrnul pro odborný portál. Nezapomínejte také před cestou si zajistit cestovní pojištění, pro jistotu.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)