Nedávno jsem získal pro studijní účely 2 vyřazené BUSE panely z tramvaje. Jeden čelní velký 112x19 bodů - zářivkový (03740-02/00) a druhý zadní malý 28x19 bodů LED (02077-02/02). Oba typu BS210.
Tento typ panelů funguje na principu magnetických terčíků, které se podle působení pole natočí buď černou nebo zelenou stranou na viditelnou stranu. V podstatě velký eInk, jako u ebooků. Narozdíl od něj má pak ještě podsvícení a to žářivkou vespod (takže je z dálky nečitelné) nebo LEDkou u každého bodu.
Nejtěší úkol je tento panel přepsat pakliže nemáme kompletní vybavení. To ve vozidle MHD zahrnuje:
- terminál Mypol a jednotka FPP-U nebo BS 100
- označovač Mypol
- reproduktor Tesla/Apex
- reproduktor TVM
-
vnitřní velký panel BUSE
- boční panel BUSE
- zadní panel BUSE
- Digitální hlásič Herman a bezdrátový modul
- kabeláž a tlačítka
Hlouběji to popisuje schéma přímo od firmy BUSE:
Předmětem tohoho článku je však jednoduché přetočení terčíků bez nutnosti uvádět celé zařízení do chodu. Osobně jsem takovou operaci popsal jako 'offline' přepis. Nejprve je nutné mít volnou zadní stěnu panelu tz. vymontovat panel z krabice popř. odmotnovat napájecí elektroniku.
Nyní budeme jednotlivě otáčet terčíky. To lze dosáhnout tím, že přivedeme napětí na cívky v nožkách, které tímto změní polaritu magnetického pole. Změnu oproti stávajícímu stavu zajistíme přehozením polarity napětí.
K následujícímu kroku potřebujeme napájecí DC zdroj. Rozsah napětí začíná na 5V, pro spolehlivé otočení terčíku je vhodné napětí kolem 10V. (baterkou to nezkoušejte, je potřeba cca 0,5A)
Podle obrázků se dotkneme hroty výstupů z cívky. Že se změna povedla poznáme podle charakteristického zvuku. (je nutné provádět polarizaci tak, aby se terčíky mohly volně otočit).
Nejlépe jsou kontaky vidět na panelu bez LED diod:
V současné chvíli se snažím přijít na způsob, jak takovou změnu provádět rychleji, protože přepsat touto cestou 532 terčíků vyžaduje opravdu velkou trpělivost.
Z dosavadní zkušenosti doplňuji, že změnu lze provést bez zapojení panelu do celého systému a to pomocí termínálu SAVS. Při této příležitosti jsem zjistil, že databáze linek není uložena centrálně ve vozidle, nýbrž v každém panelu samostatně. Až budu mít další příležitost ke zkoumání, doplním, jaké signály se do BUSE panelu zasílají.
Pokud máte větší znalost funkce celého systému, doplňte mě v diskusi níže. Rád se poučím!
Doplněno:
"Je tam magnetický obvod, jehož součástí je nahoře sám terčík (obrazový bod), dvě svislé feritové tyčky s cívkami a dole je obvod uzavřen železným třmínkem. Ty dvě cívečky jsou zapojené v sérii a vyvedené na dvojici drátových vývodů (k zapájení do desky plošných spojů, která pak nese celou matici elementů). Podle toho, jestli do cíveček pustíte proud jedním či druhým směrem, zmagnetuje se terčík buď severem na žluté nebo severem na černé straně. Protože v tom černém korpusu pod terčíkem je vlepený malý permanentní magnet, jeho magnetické pole donutí terčík, otočně uložený ve dvou „ložiskách“ (ty černé packy, co trčí nahoru v protilehlých rozích), aby se natočil souhlasně s orientací magnetického pole toho permanentního magnetu. A je to právě ten permanentní magnet, co drží terčík otočený pořád stejně, i když je to celé bez napájení. Aby se terčík otočil, je potřeba pustit proudový impuls do cívek tak, aby se terčík přemagnetoval na opačnou polaritu. Pak si ho už zase magnetické pole permanentního magnetu příslušně otočí a drží si ho tak až do příští změny."