2022-03-03

Motocyklová navigace a mé zkušenosti

Odložím si tady několik svých poznatků z posledních let ohledně používání motocyklových navigací. Dlouhou dobu jsem ji nepotřeboval, protože jsem více méně jezdil po známých trasách. Teď ročně najedu přes 10 000 km na motocyklu za každého počasí a teplot.

Článek aktualizován 8/2024

TL;DR: Nejlepší externí řešení je dle mého Tomtom Rider 500 Premium pack

Rád jezdím po menších cestách nalezených na online mapách, kdy se nemusí podařit na první pokus trefit správnou odbočku, zejména v mi neznámých oblastech. Navigace, ve které mám tu trasu připravenou mi dodává klid a možnost soustředit se na jízdu.

Jak se lze na motocyklu řešit trasu?

  • jedu za nosem a podle značek
  • zapamatuji si trasu podle předchozího hledání
  • mapa do tankvaku / mapa v telefonu
  • navigace z mobilu do sluchátek
  • telefon do obalu / držáku na řídítkách 
  • moto navigace
  • navigace integrovaná do motocyklu (Android auto / Apple car)

Nejlepší mi připadají řešení, kdy není potřeba zastavovat pro drobnou obsluhu i když je třeba myslet na bezpečnost za jízdy. Zkuste si cvičně ovládat mobil v rukavicích a případně za deště. Jak vám funguje FaceId v helmě a jak otisk na čtečce s mokrými prsty? Stále je tu možnost odemykat přístroj pomocí blízkých hodinek apod. Pak je otázka, jak dlouho váš telefon vydrží bez nabíjení. Zkrátka mnoho faktorů, které se mi projevily při delších výletech.

Nejlepší je samozřejmě navigace integrovaná do kokpitu u nového stroje, ideálně ovládanou přes dedikovaná tlačítka na řidítkách. Další dobrou možností je separátní starší či nová externí navigace jako TomTom Rider nebo Garmin Zumo. Názor na "bez mapovou" navigaci Triumph Turn by Turn nemám, protože jsem ji nezkoušel, případně také na podobné modely beeline.co / TomTom Vio / Royal Enfield Tripper.

Jak je to s používáním mobilního telefonu / smartphone jako navigace? Určitě to jde, podle mě je Waze nejlepší dostupnou navigací s aktuální dopravní situací. Navíc funguje velmi dobře mezinárodně. Do auta jednoznačná volba.

Nejprve jsem používal telefon jako navigaci bez displeje do mých bezdrátových sluchátek. Co se mi stalo několikrát osudným bylo uspání přístroje či pád navigační aplikace. To způsobilo přerušení přijmu pokynů, čímž se mi podařilo přejet potřebnou odbočku. Nastavení povoleného "hlubokého spánku aplikací" je třeba upravit před jízdou. Nabitá powerbanka je taktéž nezbytností.

Druhou nevýhodou řešení do sluchátek je zjevný rozdíl mezi schématem mapy a skutečností, případně když je odboček více u sebe nebo za sebou. Občas jsem zkrátka musel zastavit a podívat se, jestli ještě stále jedu tak, jak jsem zamýšlel.

Mobilní navigace jsou trošku zrádné v tom, jak plánují trasu, Pokud jde o rychlý přesun po určitě průjezdných silnicích, pak není co řešit, nicméně "winding" trasa po menších cestách s výjimkou nezpevněných se plánuje hůře. Klasické navigace toto neumí, specializovaná Calimoto aplikace mi tolikrát spadla, že už jsem ji dále nezkoušel. Asi bych ji měl dát novou šanci po těch pár letech.

Taktéž na telefonu nefunguje úplně hladce otevření předpřipravené trasy s několika zastávkami. Pozor na průjezdné body na Google Maps, protože se musí odkliknout. Mapy.cz pokračují automaticky dále na další.

Ad sluchátka: začínal jsem na špuntových drátových sluchátcích, které jsou naprosto nevhodné. Kabely rvou pecky z uší při pohybu helmy a konektor u telefonu trpí při uložení v kapse. Přešel jsem na bluetoothová a situace se hodně zlepšila (Galaxy Buds 2 Live), nicméně doporučuji sluchátka s mostovým propojením třeba JBL Tune 215, protože samostatné ear-in "fazolky" mají tendenci skákat daleko po asfaltu při sundávání helmy. Jestli vybíráte sluchátka, hledejte bluetooth-multipoint připojení pro současné spojení telefonu a navigace.

Jak je to s ANC (aktivní potlačení šumu) při použití na motocyklu? Rachot se ztiší, ale hukot vzduchu se odstranit nepodařilo. Jestli však máte nějaký hlučný, určitě homologovaný laděný, výfuk, pak by ANC mohlo udělat dobrou službu. Neosvědčilo se mi potlačení šumu na motorky s manuální převodovkou bez otáčkoměru.

Zase zpátky k navigacím: nic nenahradí fakt, když máte připraveno a v hlavě uloženo, kam jedete a co bude kdy po cestě. To je docela výzva při vícedenních výletech. Vzdálenost na další benzínku či odpočívadlo nebo čas do cíle se hodí mít snadno na očích. Z povahy motocyklu nelze delegovat plánovací úkoly na spolujezdce stejně snadno jako v autě.

Co bych zvažoval je použití staršího telefonu do držáku na řídítkách s druhou SIMkou. Propojení WiFi hotspotem s hlavním telefonem je energeticky náročné. Hrozí snadné odcizení (obecně jsou krádeže poměrně vzácné, ale o to více zamrzí stanou-li se) a poškození povětrnostními podmínkami.

Rozumím důvodům, proč si někteří motorkáři montují své telefony pomocí různých držáků na řídítka. Když se neprasklý voděodolný přístroj s bezdrátovou nabíječkou upevní do snadno vyjímatelného držáku (jako od dr2.cz), tak to může ve většině klimatických podmínkách fungovat komfortně. Pak jen doporučuji mít záložní telefon na případné přivolání pomoci v kapse moto oblečení. 

Čemu nerozumím je používání pouzder na zip s průhlednou stranou. Telefon se do něj špatně dává, nelze jej připojit na nabíječku a pouzdro samo o sobě nedrží moc jistě ve svém držáku. Není v něm většinou nic vidět díky odleskům a protože se zapařuje. Vodotěsnost je také spíš koncept než stav. Hlavně mi přišlo, že ovládání přístroje je nemožné – zapínací tlačítko nelze stisknout, čtečka otisků je nedostupná a kamera nevidí ven. Je to sice nejlevnější řešení, ale určitě to není dobrý nápad.

Držák quadlock jsem osobně nezkoušel, ale používá jej hodně lidí zejména s iPhone. Nové verze s antivibrační vrstvou vám již nezničí stabilizační optiku fotoaparátu jako kdysi.

Toto byl takový přehled ke kterému jsem dospěl po několika letech zkoušení různých možností. Nejlepší řešení pro mě je ve výsledku TomTom 550 (2022) v originálním držáku s Premium packem obsahující zámek RAM mountu a zámek odjišťovací packy pro vytažení navigace. V této sestavě je možné nechat přístroj připevněný většinu dne na motorce bez obavy o snadné odcizení.

Mým hlavním důvodem proč mít nějaký displej s mapou před sebou na řidítkách je znát profil trasy. Třeba ve Španělsku mezi olivovníky jsou lehké zatáčky namíchané s vracečkami a jedna střídá druhou.

Všechny držáky zařízení řeším 'RAM mount'y. Je to geniální a bezproblémové, akorát docela drahé (nicméně stojí to za to).

Pokud jde o nabíjení, to má TomTom vyřešené přes svůj stojánek, který se připojuje na 12 V zdroj motorky (ideálně odbočkou z pojistky spínanou se zapalováním). Nicméně mám vyzkoušené, že nabiju-li TomTom v hotelu v noci přes microUSB (bohužel verze s USB-C není), tak navigace vydří celý den jízdy (6 hodin v létě) jen z akumulátoru.

TomTom používám způsobem, že si do mapy zapíchám jako oblíbené body, které pak za jízdy ťuknu jako další cíl nebo jej přidám do aktuální trasy. Doma to pak u počítače promažu. Další možností je otevírání předuložených tras, ale ty docela špatně reagují na změny.

Mapy pro fajšnmekry. Je pravdou, že všechny moto systémy jsou vymyšlené hlavně na asfalt. Jakmile chcete jezdit hodiny po lesích, tak tam Waze ani Gmaps moc nepomůžou. Mapy.cz mohou být překvapivě dobré. Na výstavě me zaujalo řešení Silverfox Bluetooth Controller připojený k DMD-T865 tabletu. Cena za set je teda příšerná, ale ten moto ovladač pro Android telefon je hodně zajímavý i třeba jen k Waze.

Ještě pár poznámek k dalším zařízením, která jsem také zkoušel. Starší TomTom 400 bez WiFi jen s bluetoothem je obtížnější na synchronizaci mezi mobilem a webem, ale funguje více méně stejně jako nejnovější model. Dneska (2024) bych už TomTom 400 nebral, protože je proti 500/550 pomalý. Staré Garmin Zumo 390 bylo už příliš pomalé na nastavování cílů výletu, nicméně k zobrazení mapy a rychlosti při jízdě stačilo. Jeden z motocyklů ve flotile má nainstalováno Garmin Zumo 346, které je dostatečně rychlé a slibuje ovládání přehrávaných multimédií, nicméně Spotify hrající přes navigaci do BT sluchátek se nepoužitelně sekalo. Média z SD karty hrála plynule. Rozhraní navigací Garmin nemám moc rád, ale to je osobní preference.

Propojení navigace se smarphonem je zajímavá možnost. Nabízí zobrazování notifikací z telefonu přes bluetooth do proužku na displeji GPSky (TomTom). To se hodí čekáte-li nějakou důležitou zprávu jako potvrzení rezervace hotelu nebo jen vědět, kdo právě teď otravuje. Navigace umí také přijmout či odmítnout hovor při propojení headsetu v helmě nebo odeslat předdefinovaou SMS odpověď. To už mi přišlo zbytečně moc se tím zabývat za jízdy. Také je potřeba odpovídajícím způsobem upravit bezpečností zabezpečení telefonu v zamčeném stavu.

Jak je to s mapovými podklady? Garmin i TomTom mají velmi kvalitní mapy na dálnicích a ve městech. Méně dobře i když spolehlivě pracují se zácpami a časem dojezdu, a při propojení s telefonem dokáží vědět o aktuálních komplikacích. Na Google Maps či Waze v tomto ohledu ale nemají. Extrémně vyjímečně se mi stane, že při zadání navigování na odlehlou adresu nějakého levného ubytování TomTom nevěděl, jak se tam dostat zatímco mobil ano.

Multimédia? Na vyjížďkách si použím písničky do sluchátek ze Spotify nebo Youtube Music aplikace. Otevřu si oblíbený playlist a připravím vše pro přehrávání. S čím jsem dlouho bojoval byla obsluha play/pause tlačítka, protože někdy potřebuji ticho okamžitě bez sundávání rukavic a hledání telefonu. Mám na to samostatný bluetooth multimediální ovladač objednaný z Číny (fungoval skoro 3 roky než jej zatečení vody zničilo), teď mám už další.
 
V komentářích jsem byl upozorněn, že mám mít sluchátka v integrovaná v helmě. Do nové helmy si dám headset Sena. No a v mezičase zkouším historickou náhlavní soupravu Nolan N-Com a lidičky, to je vážně super věc. Jen by byla super vyjímatelná baterka, ať nemusím s celou helmou k nabíječce.
 
Dobrá tedy, to byl "krátké" představení možností navigování na motorce. Vše to dělám proto, abych se za jízdy mohl co nejvíce věnovat řízení, vlastním myšlenkám, odpočinku a nikoliv stresováním nad průběhem výletu, odbočkám, tankováním, příští zastávce a já nevím čemu ještě. Celé se to umocňuje, jede-li nás více za sebou a jste ten první. 
 
P. S. moto kamarádi mají tendence na mě přehazovat agendu s plánováním výletu, což je jiná disciplína než navigování na cestě. Ke všem elektronickým hračkám doporučuji klasickou papírovou mapu, aby u ní mohli všichni s pivem v ruce v hotelové lobby mudrlovat kam se zítra pojede a kudy.

Jaké Android aplikace se hodí pro navigaci na motorce? Seznam jsem si půjčil od výrobce ovladače.
  • Waze
  • Mapy.cz
  • Google Maps
  • DMD2 - Driver Mode Dashboard
  • Osmand
  • Piste Roadbook
  • Locus Maps
  • Trans Euro Trail
  • Rally Moto UK
  • Kurviger
  • Guru Maps
  • GPX Viewer
  • Terra Pirata Roadbook
  • Tom Tom Go
  • Gaia GPS
  • Mapitare & RANNIOT
  • Tracker
  • MyRoute
  • Topo GPS
  • Stegra.io
  • Locus Maps
  • Osmand

1 komentář :

  1. Ohledne sluchatek doporucuji nakup bt headsetu primo pro pouziti v helme. Po letech "vyvoje" a pouzivani vsech moznych druhu sluchatek jsem se "vysvobodil" interphonem sport a od te doby mam klid.

    OdpovědětVymazat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)