2018-09-25

Vaasa, Finsko - kam na výlety

Dovolím si vytvořit souhrnný článek kam se vydat na výlet v okolí Vaasy, respektive kam jsem se vydal na výlet já, protože dohledat některá místa mi dalo dost práce a tak se rád podělím výměnou za nějaký další tip, pokud máte.


Ve Vaase toho není moc co dělat, zejména z českého pohledu, a značně omezujícím faktorem jsou dopravní prostředky, které máte k dispozici. Přesto je tu několik pěkných míst, která stojí za to prozkoumat nebo jejich návštěvou alespoň zaplnit některý z volných víkendů.

Pešky

Po vystoupení z vlaku nebo autobusu v "cestovatelském centru" neboli sdružené zastávce vede přímá cesta na hlavní náměstí, odtud bych se dále vydal v kolem kostela a radnice na pobřeží Hovioikeudenpuisto, kde je zámek, galerie Kuntsi (občas zdarma) a mlýn předělaný na univerzitu Åbo Akademi, kde se dá najíst za studentské ceny. Podle mého názoru je tato oblast jednou z nejhezčích ve Vaase a hodí se tam posedět nebo udělat piknik. Má slova potvrzují i studentské akce, které se tam obvykle konají. Pokud se vám na tamějších kolejích do přístavu podaří uvidět vlak, stanete se svědky zázraku.



Kam pak dále? Vydal bych se dále kolem pobřeží a elektrárny Vaasan sähkö s unikátním sloupem směrem do kampusu Vaasan yliopisto, který to vyhrál soutěž o nejhezčí finskou univerzitu. V budově knihovny Tritonia se dá pak volně posedět, dát si kávu v kavárně Oskar a připojit na Eduroam. Oblast mezi knihovnou a mořem je za pěkného počasí opět velmi krásná s obzvláště působivými západy slunce, pár kroků se dá také věnovat k pláži na Palosaaren salmi. Za rohem je pak Vaasan Merimuseo, námořní minimuzeum, kde jsem nikdy nebyl uvnitř.




Na kole

Jsem rád, že v září roku 2018 mohu říct, že si máte půjčit Rekolo a zajet kamkoliv stejně jako v Ostravě, neboť s tímto českým startupem město a studentská unie navázala spolupráci. Mimo utilitární přesun po městě se hodí navštívit Vanha Vaasa, původní centrum města než vyhořelo, kde je dominantou skelet kostela.


Z větších výletů se pak můžete vydat na pláž do Strömsö, kde je dům ve kterém se natáčí švédská kutilská show. Jedna cesta je 10 km, takže nic náročného.


Vydal jsem se na kole také do Meteoria Söderfjärden, místo dopadu meteoritu, kde je minimuzeum a venkovní prezentace. Kdyby se vám nechtělo až tam, koukněte na to alespoň ze satelitních map. Cestou zpátky nebo jako hlavní cíl vyšplhejte na Öjberget s rozhlednou na jediném kopci široko daleko. Po cestě je ještě uvidíte starý větrný mlýn, ať je i něco pro Instagram.

Autem

Zde je jednoznačným favoritem rozhledna Saltkaret ve švédské oblasti Björköby. Je odtud vidět Archipelago, soustava ostrovů která se poměrně rychle (8 mm za rok) stává pevninou díky svému zvedání po roztátí ledovce, čemuž se věnuje výstavka v rozhledně. Cestou přejedete přes Raippaluodon silta, nejdelší most ve Finsku na jehož začátku je piknikové posezení a na tom druhém restaurace.




"U té rozhledny Saltkaret je i přírodní stezka vedoucí okolo místa starého přístavu, který museli přestěhovat když se země moc zvedla a moře tam přestalo být dostatečně hluboké až bylo nakonec úplně přehrazeno. Na luontopolku navazuje i hiking stezka, která tě dovede k velké laavu s pěkným molem, kde okolo mezi ostrůvky kličkuje jeden člun za druhým. A opravdu doporučuji pozorování západu slunce z rozhledny. Ten byl kouzelný!" dodává Tomáš.


Tip, kde grilovat či snad přespat by mohl být turistický přístřešek (laavu), který nemá jméno, ale najdete ho na souřadnicích 63.1576481N, 21.3075178E je u impozantního vlnolamu v místech bývalé vojenské základny. "Doporučil bych si projít přírodní stezku (luontopolku) Sommarö, která na tom poloostrově (i přesně okolo té laavu) vede. Po trase lze vidět pozůstatky po vojenské základně (stanoviště děl, malé podzemní bunkry, jeden i přístupný) i nádhernou písečnou pláž ideální pro koupání."

Další zřejmě hezké laavu je u jezera Björnhällfladan (googlitelné jako Björnhällornas rastplats)

Pro milovníky turistiky doporučuje Tomáš navštívit vzdálenější Västerö hiking trail, kde strávil asi 5 hodin jen na její polovině. Je tam krásné pobřeží (bylo nádherné jen tak posedět na těch balvanech a sledovat moře), nějaká ohniště a na jižním konci i chata, kde se dá přespat. Poslední slova Tomáše k turistice "Kdyžtak můžeš obdivovatele přírody nasměrovat na tuhle stránku, kde jsou popsány všechny přírodní a hiking trasy a je tam super Destination brochure i s mapkou."

Na delší výlet by měla být druhá dosud zachovaná úzkorozchodná železnice na Museorautatie Kovjoen asemalla.

Při cestě na jiho-východ jsem ještě viděl rozhlednu od lyžařského skokanského můstku Vörå rullskidbana, takže to tam můžete prozkoumat a dát mi vědět, případně poslat fotku.


Lodí

Jako se říká, že největší zábava v Helsinkách je plavba do Stockholmu, tak i ve Vaase se dá zabavit tím, že odtamaď odjedete trajektem Wasaline do Umeå ve Švédsku. Obvykle jsou trajekty nesmyslně drahé, nicméně ve středy je akce za 5€. V cíli taky nic není (kromě elektrobusů z Ostravy), ale i cesta je cíl někteří říkají, zejména s kamarády a lihovinami v příručáku.



Autobusem

Vydat se dá se společností Onnibus do jakéhokoliv jiného většího města. Doporučuji Tampere, Turku nebo Oulu i když to chvilku trvá vzhledem k poloze Vaasy stranou všeho dění. Do Jyväskyly jezdil dříve přímý spoj, ale od roku 2017 je to s přestupem (přípojem). Jednou v životě stojí za to taky Vaasa-Helsinki, protože 7 hodin v sardinkobuse se musí zažít...


Letadlem

Vaasa má letiště odkud toho překvapivě létá docela dost, zejména ve srovnání s jinými vnitrozemskými letišti ve Finsku. Koukněte... Ale na polská nízkonákladová letiště a spojení to prostě nedosáhne...

Tolik můj stručný přehled, co se dá ve Vaase dělat, neboť do toho města obvykle jezdí výměnní studenti z Česka i Slovenska, stejně jako kdysi já a zajímá je, co by se dalo dělat. Více o Finsku v mém seriálu.

2018-09-17

Finsko, ve stručnosti konec léta

Projekt, na kterém jsem spolupracoval s firmou v rámci školy nebyl plně dokončen, respektive je zde stále prostor pro zlepšování, a tak jsem přijal nabídku na něm dále pracovat po promoci a prázdninách doma...


Česko jsem opustil v posledním srpnovém týdnu, abych první dny strávil v Tampere u Igi a její mamky. Mimo kontroly probíhající stavby tramvajové trati se mi taky podařilo organizovat nákup a přesun nové pračky a její zapojování. Koupit redukci na vodovodní přípojku je ve finštině (ale i angličtině) docela výzva, nicméně povedlo se a nikoho jsme nevytopili...


Druhá část dobrodružství v Tampere byla spojená s nutností se sbalit, naložit a dopravit do Jyväskyly, kde jsme si měli v posledních předvíkendových hodinách provozu kanceláře vyzvednout klíče od nového ubytování. Byt byl tradičně bez jakéhokoliv nábytku, protože jsem již opustil erasmáckou ubytovnu. Před odjezdem od Igi bylo potřeba chvíle "rabování" a přemísťování lupu v podobě gauče či jídelního stolu do vypůjčeného vozíku, který byl sice obrovský, ale jeho víko mělo stupňovitě se zužující tvar, které učinilo jeho přiklápění značně dobrodružné až rozčilující.


Cesta proběhla bez problémů, až na závěrečné parkování, neboť vchod do domu byl plný přesunujících se nájemníků, kteří zaparkovali (na Finy netradičně), kdekoliv se dalo, a tak na mě zbylo sice bezpečné, ale trochu vzdálenější místo, na kterém jsem o pár hodin později dostal 60 € pokutu za "parkování" v zákazu stání. Momentálně tuto aféru řeším s místním oddělením Klubu aktivních seniorů, které tyto otravné agenty posílá do ulic. Nicméně jak je na severu zvykem i u okýnka na radnici si můžete stěžovat anglicky, formulář je v angličtině a výsledek je možné sledovat online. Schválně pro porovnání pošlu Igi řešit protest na Městskou policii v Ostravě...


Další drama nastalo, když jsem si jel na původní místo ubytování vyzvednout své vozidlo, které tam na mě 3 měsíce čekalo a kterému se za tu dobu z neznámých důvodů vybila baterie. Telefonátem na asistenční službu jsem dostal radu, jak správně nastartovat po kabelech, protože mi to předtím nešlo (je potřeba to nechat nějakou chvíli spojené). Po chvilce to chytlo, já přejel ke sloupečku pro zimní vyhřívání a odtud připojil na nabíječku. Vozidlo je tedy zprovozněno a já doufám, že další hovor na asistenčku od ÚAMKu nebude už zase rok potřeba.


Ještě před návratem toho prvního auta i vozíku, se nám podařilo ulovit pracovní stůl na facebookovou inzerci, protože se do auta předtím nevešel.

Cestu Jyväskylä-Tampere umím už zpaměti i s místy radarů, na cestu zpátky jsem se rozhodl zkontrolovat stav WRC trati Ouninpohja, která leží velmi po cestě. První fakt: tato cesta byla před letní Rallye Finland docela rozbitá, nicméně už je zase opravená. Místní kamarád posměšně říkal, že v centrálním Finsku se silnice opravují jenom kvůli rally. Druhý fakt: jet "nejnáročnější trať rallye na světě" s prázdným vozíkem je docela blbý nápad, a tak jsem to vzal ještě více kondičně než obvykle. Zpátky jsme pak z ekonomických důvodů použili autobusu, ze kterého to konečně není domů taková strašná štreka.


Po náročném víkendu začal náročný týden, neboť se zde rozběhl akademický rok i se všemi akcemi s tím související. Dále jsem si nechal opravil své jízdní kolo, kterému přeskakovala přehazovačka takovým způsobem, že jsem z toho šílel. Nicméně cena elementárního zásahu byla vysoká, což mě "baví" sledovat v kontrastu s tím, jaké hrozné křápy si za ne až tak levný peníz kupují místní výměnní studenti, kterým podobné lapálie hrozí mnohem dřív než mi po ujetí 4 000 km.


Jelikož z principu své národnosti nemohu vynechat akci, která je pro mě zadarmo, přihlásil jsem se na zdejší Finlandia Marathón, jehož nemalé startovné mi uhradila firma. Trať na 10 km se běžela v deštivém a sychravém pátečním večeru. Stejném jako loni, když tu byli, teď už manželé, Konvičkovi. Výsledek 54:40 splnil má předsevzetí mít čas pod hodinu, neboť jsem neměl ponětí o výsledku, protože 10 km normálně neběhám. Celý víkend jsem pak cítil protesty proti pohybu od svalů na nohou. Za hodinový sportovní výkon nás pak firma odměnila asi 2 hodinovým sezením v sauně přilehlého drahého (normální finská cena) hotelu s plným minibarem. Sportu zdar!



No a o víkendu, když přestalo pršet jsme šli s Igi zkontrolovat Tomovo oblíbené místo k přespání ve volné přírodě. Úchvatné je především tím, že se na něj jede malým trajektem, který je poháněn lidskou silou, nicméně místo samotné bylo v nádherném podzimním dni přecpáno lidmi. Po drobné turistice naučnou stezkou jsme se ještě vydali zkontrolovat místní letiště, které odpovídá provozem Mošnovu a na kterém jsem z pochopitelných důvodu nikdy nepřistával.



OK, to jen tak, co se tady děje v mezičase.

2018-09-10

Jenkins pipeline if-else for null variable

I was struggling few days with solving scripting problem in Jenkins Pipeline job definition. Since my Powershell scripts are using parameters from Jenkins and accepting of zero lenght / null values is problem in command line. So how to secure the script?

It was about variable $env:GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT whis is empty unless first run was actually successful, but you need to think about it in script definition. It's about one ternary operation in any normal scripting language, but not in Groovy which is used in Jenkins pipeline.

So how to do? Option one is stage based:
stage('First-run')
{
when { environment name: 'GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT', value: ''
}
steps
{
echo 'There is no successful previous build, need to run completely.'
}
}

stage('Regular-run')
{
when { not { environment name: 'GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT', value: '' }}
steps
{
echo "Regular run with ${GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT}"
powershell 'powershell -File $env:WORKSPACE\\script.ps1 -phrase "start" -buildNumber $env:BUILD_NUMBER -gitprevious $env:GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT -gitcurrent $env:GIT_COMMIT -jenkinsUrl $env:JENKINS_URL'
}
}
There you see that variable is checked for step block and block is executed only when variable fits. This solution sometimes not fulfill all requirements of condition, so there is also another solution for inside if-else expression.

stage('Everytime-run')
{
steps
{
script
{
if(env.GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT !=  null)
{
echo "PREVIOUS COMMIT IS NOT NULL - ${GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT}"
powershell 'powershell -File $env:WORKSPACE\\script.ps1 -phrase "start" -buildNumber $env:BUILD_NUMBER -gitprevious $env:GIT_PREVIOUS_SUCCESSFUL_COMMIT -gitcurrent $env:GIT_COMMIT -jenkinsUrl $env:JENKINS_URL'
}
else
{
echo 'PREVIOUS COMMIT IS NULL'
}
}
}

}
Exploration of these constructions took me some time, so I hope you can solve it without issues. You can improve it by moving IF construction to block WHEN before the steps clausule.

2018-09-05

Výměna InKarty ČD na ODISce

Rád s sebou nosím minimum karet a dokladů, proto mám nahranou zákaznickou Kartu Českých drah na kartě Dopravního podniku Ostrava, protože pak ve vlaku ukazuji jenom kartičku a nemusím mít jízdenky vytištěné, což mi při mé minimální frekvenci ježdění vlakem plně vyhovuje. 



Historicky jsem měl první ODISku a na ní přidal kartu ČD, která pak funguje ve všech vlacích ČD kdekoliv v ČR i když se na vás občas divně dívají a ptají, jestli je to ta správná karta. Nemůže pak na ní být elektronická peněženka ČD, ale tu k ničemu nepotřebujete, pokud si kupujete všechny jízdenky kartou online.

ODISku jsem si objednával jako jeden z prvních (nezaměstnanců DPO) a tak jsem měl dokonce nějakou atypickou bez loga z tenčího plastu s expirací na 6 let, které právě letos uplynuly a daly vzniknout tomuto článku.

Objednal jsem si novou ODISku a když byla připravena k vyzvednutí (po 7 dnech), zašel jsem tam s přáním o výměnu. Paní mi odebrala starou kartu, přesunula platný kupón a peníze z elektronické peněženky. Dále chtěla vidět platný ISIC (nebo potvrzení o studiu), aby mi mohla přesunout studentský profil (to by podle mě nemělo být vůbec třeba).

A pak začala legrace, neboť jsem se ji zeptal, jestli mi vrátí starou kartu, že je na ní InKarta. To byla otázka, kterou jsem ji rozhodil a čímž zahájila 10 minutový hovor na Speciální kartové centrum DPO odkud dostala odpověď, že nevrátí a že si to mám pořešit s ČD na nádraží.

Mezitím se mi samo v systému ČD zablokovala stará inKarta s informací "Karta zablokována k 16. 8. 2018 In-Kartu lze odblokovat pouze u pokladní přepážky ČD." (respektive nevím, jestli to nezpůsobil některý z těch telefonátů, protože mi to přijde divné, aby to bylo propojeno). 


Vyrazil jsem tedy do ČD centra, kde jsem vyděsil svým požadavkem další pokladní, která začala rovnež zběsile telefonovat a nic nevyřešila. Po 20 minutovém zoufalém dlubání do počítače za asistence druhé pokladní mi vystavila novou žádost o vznik této karty. A stejně jako v minule mám v systému zkomolené jméno i když formulář byl v pořádku. Vypadalo to, že číslo staré karty přinesené na lístečku mě uchránilo od ještě delšího čekání.

Co z toho vyplývá? Hlavně neztraťte ODISku s Kartou ČD v jednom, protože obnovení je na hodinu u dvou přepážek... Doufám, že na patřičných místech optimalizují tento proces, protože expirujících ODISek bude v čase přibývat. A teď si představte, že měsíčník DPO už jde nahrát i na platební kartu, to už bude pro všechny paní úřednice konečná, vystupte prosím...

Night money change in Ostrava (Nocny kantor w Ostrawie)

It happened to me many times that I was stopped on my night walk in Ostrava by (polish) people and asked where they can change money or withdraw. Answers about ATMs are easy since they are open 24/7 and except Euronet cash machines on Stodolní are all of them without any fee traps, just to put ATM to Google Maps or to Mapy.cz.



How about cash change? There isn't anything open during night and weekends except one place, which is international cash desk of Czech railways on Main train station Ostrava hl.n.. You can easily go there with tram 2, 8, 18 from Stodolní tram stop or reach it with car by following tram rails.



As I checked they offers good money exchange rate as same as during day. Place is open whole night except few small breaks:

Monday-Sunday
  • 06:15 - 11:05
  • 11:35 - 17:15
  • 18:00 - 23:00
  • 23:15 - 01:00
  • 01:15 - 04:50
So now you can party more with enough Czech crown in your hands...

2018-09-01

Jak na finskou saunu ve Finsku

Jak probíhá saunování ve finské sauně autenticky ve Finsku? Po desítkách hodin saunování bych rád sumarizoval některé své zkušenosti, protože se začátkem nového semestru se v saunách na kolejích opět vyrojí množství nováčků a na kultuře uvnitř sauny se to pozná…


Hned na úvod bych chtěl říct, že jsem nenarazil na internetu na žádný vyloženě špatný článek o tom jak se saunovat v češtině. Většinou pokrývají vše potřebné, možná až zbytečně stresují s některými detaily, ale  principiálně jsou v pořádku. Tím bych také vynechal takové to varování „poraďte se se svým lékařem“, sekce jak se saunovat, aby vám bylo špatně je na konci článku.

Organizace saunování. Proti českému welness stylu, kdy se v sauně, bazénku a vířivce válíme den až dva o víkendu je finské saunování expresní. V podnájmech a na kolejích jsou sauny zapnuté jen po určitý čas a to obvykle ve vyhrazených hodinových blocích, za to v podstatě každý den v týdnu. Saunování je tedy akčnější a většinou vychází si dát tzv. 3 kolečka za hodinu. Kolečko obsahuje vstupní sprchu, vyhřátí, omytí, chlazení.

Co s sebou? Protože sauna je ve Finsku v každém druhém domě, pravděpodobně to do ní nemáte daleko. Vzhledem k tomu, že převlékárny jsou mnohdy brouzdaliště, doporučuji nechat doma co nejvíce oblečení. Osvědčilo se mi chodit oblečen v usušce s nazouváky, hodinkami, sprchovým gelem a lahví na pití (NickNack). Pokud se musím po sauně znova obléct, je fajn mít jeden suchý ručník navíc.



A teď to, co vás všechny zajímá. Finská sauna má být smíšená a nahatá. Nicméně veřejné sauny jsou obvykle oddělené a chodí se do nich jen tak bez ručníku i plavek. Smíšených veřejných saun moc není, chodí se do nich v plavkách či ručníku (ideální by bylo prostěradlo).
U saun soukromých záleží na domluvě s osazenstvem. Mohli byste jít nahatí, ale spíše budete plavkovat (pro mnoho lidí je to prostě mentální zábrana ačkoliv je sauna asexuální místo) Ono ani Fini nejsou tak "hr" a raději uspořádají dvě kola sauny pro muže a ženy zvlášť... Ale rádi všem tvrdí, že to neřeší.

Studentské ubytovny ve Finsku jsou vyjímka, pravidlem jsem vyhrazené časy pro muže a ženy zvlášť, pak je možnost si za příplatek rezernovat svůj vlastní čas, kdy si to řešte po svém.

Doplněno: plavky v sauně jsou domorodci považovány za nevhodné, protože neodvádí pot pryč. I když se stydíte, je lepší se zakrývat osuškou a na sprchu to nějak zvládnete.

Jak na saunování?

Když přijdete do sauny, začíná se umytím od všech "nánosů dne". Následuje naplnění kyblíku horkou vodou a vstupem dovnitř. Přes dveře do sauny se chodí jak nejrychleji je možné, aby se zbytečně nevětralo při courání. Poté se usadíte na některém ze dvou pater. Důkladnější pravidla říkají, že se na dřevo nesedá přímo, ale podkládá se ručník z hygienických důvodů případně podložka: Ve veřejných saunách je obvykle před vstupem dovnitř trhací role se speciálními jednorázovými dečkami či jsou někde položené jako poskládané. 



Začíná proces zahřívání vzduchu naléváním vody na horké kameny. Podle výkonu topidel se dává pozor, aby se pec nepřelila a příliš nezchladla, ale také aby to přežili saunovaní. Jako lepší se mi zdá cákat tam po troškách, ale pravidelně. Teplota uvnitř je něco mezi 80 – 120°C. Obvykle jsou teploměry rozbité a jede se pocitově. Někdo říká, že optimální je být schopný dýchat nosem. Většina začátečníků lije na pec vědra vody hned od začátku a když už se tam nedá vydržet, tak se utečou. Profesionálové v saunování ze začátku velice decentně přilévají, kdy snad ani není horko a ve chvíli, když už je osazenstvo prohřáté, tak tomu naloží a udělají skutečné peklo. Najděte v partě někoho normálního a pověřte ho/ji přilévací funkcí, respektive jde automaticky o toho, kdo je neblíže k peci.

Další nejčastější otázka je jak dlouho být v sauně. V sauně se sedí tak dlouho dokud je to příjemné, případně krátce přes. Mimo Finsko jsem viděl v sauně přesýpací orientační hodiny. Doba se samozřejmě liší individuálně podle osoby saunovaného a podle té osoby, která lije vodu na pec. V každé sauně se najde nějaký dobrovolný hasič, který to přehání.


Jakmile tedy opustíte saunu přichází rychlosprcha na smytí odvedeného potu, neměla by to být voda ledová, ale spíše chladnější. Pokud máte k dispozici jezero, obvykle se vybíhá rovnou do něj bez sprchy. V českých bazéncích vás obvykle několikrát žádají, ať tam nechodíte přímo.
 
Pár poznámek k jezerům: jezera jsou mělká - neskačte do něj, ale lezte po žebříku. Do hloubky se chodí po molu, které klouže (kromě toho, že slovo molo je finštině vulgarita). Doporučuji neblokovat schůdky nerozhodností o tom, jestli skutečně vlezete do studené vody a prostě se ponořte. Pod většinou děr v ledu se dá stát, pakliže místo nevypadá jako plavecký bazén.


Pokud nemáte jezero, tak si dejte sprchu a po omytí si ji přepněte na na ledovou. Dobré je jít se vychladit ven případně skočit do sněhu na "andělíčky". Venku se odehrává relaxační část a doplnijí tekutiny.
 
Za ten čas, co chodím do sauny jsem postupně opustil ideu, že správná sauna je ta, kdy si způsobíte teplotní šok po kterém je vám špatně. Podstatné je se opravdu prohřát a pak důkladně zchladit. Způsobit si příkoří ano, ale jen decentní.

Zasedací pořádek v sauně? Do typické sauny na kolejích se vleze 6-7 lidí na horní patro. Nejteplejší místo je v protějším rohu od pece, kde sedí bohužel obvykle ten nejcitlivější, zatímco matador sedí u pece, kde je největší zima a přilévá vodu, protože se mu zdá, že to ještě není ono. To je prostě nějaká zvrhlá tradice. Nejideálnější je poloha vleže (na ručníku), ale většinou na to není prostor. Pro rovnoměrné zahřívání je dobré dát si nohy taktéž na horní patro, alespoň v sedě (opět na podložku kvůli hygieně).

Jakmile váš čas sauny vyprší, je potřeba po posledním skoku do vody provést důkladné vychladnutí a finální umytí. K mé zkušenosti je zde jistá setrvačnost, když po nedůsledném vychladnutí, pocení ještě jednou "kopne". 
 
Mezi účinky sauny patří zejména zvýšená ospalost a taky pocit unavených očí. To se dá částečně eliminovat zavíráním očí při saunování. Všude se svorně tvrdí, že dávat si saunu je dobré ze zdravotního hlediska, což můžu potvrdit. Stačí jednou až dvakrát za týden hodinové saunování a celý podzim, zimu ani jaro nedostanete rýmičku.

Říká se, že tradiční finská párty je ta se saunou a pitím, ale nemohu to potvrdit. Jednak tím, že pak padá únava. Za druhé jsou na akci dámy namalované a přece to nezruinují. Takže velkou párty se saunou jsem zažil jednou, kdy šlo o akci florbalového týmu případně jiné výhradně mužské kolektivy. 
Poměrně běžné je si dát plechovkové pivo přímo v sauně, musí se pít rychle jinak zteplá, či během chladnutí. Ať už plnotučné nebo 2,6%. Já to osobně nedělám.



Ještě jsem slíbil, že objasním způsob, jak si udělat saunou špatně. Doporučuji se zejména hodně najíst, to je tutovka. Články píšou něco o 2 hodinách před a po, mě osobně vycházela ještě dobře lehká večeře ukončená 30 minut před saunou a potom se dá najíst opět čehokoliv lehčího téměř hned. 
Je "dobré" si zapomenout láhev na vodu a tu hodinku to sušit bez pití. Super je sedět v sauně v horkém koutu po celém dni na lačno, dobře se z toho motá palice. Kombinace sauny a alkoholu jsem už zminoval. Rovnež výborné je jít do sauny s nějakou rýmičkou a hůř. Ono se to v tom vlhkém parnu fajně šíří a docela dobře to další den poznáte, jestli tam někdo takový byl. Případně je stejně výtečné se jít saunovat nedoléčený, ostatní vám "poděkují".

Aktivity v sauně: Evergreen Finska je poklepávání se se jalovcovými větvičkami pro dobré prokrvení (kupují se v mrazácích v supermarketu, když nemáte své). Nevím, ještě jsem to nikoho neviděl dělat. Párkrát jsem zažil zpěv, zejména nekonečných odrhovaček. To nejlepší, co můžete udělat je povídat si s ostatními. Jak patří k bontonu nemluvit na ostatní neznámé lidi ve většině situací, v sauně se to může. Není nic horšího než sedět potichu, pakliže o ničem konkrétním nepřemýšlíte či netrénujete cimrmanovy živé obrazy

Dalším vylepšovákem je přidávání vůní do vody, která se pak lije na žhavé kameny. Zde jedno důrazné varování: používejte jen vůně k tomu určtené (a ne, není to šampón). Zajímavá vůně kromě lesa či máty je malá trocha piva přidaná do džberu na vodu. Vzácně je možné zaslechnout legendu o grilování párků na kamenech, ale to je jen stará pověst. 
 
Ve Finsku se nejčastěji setkáte s finskou saunou (nečekaně!), kdy se lije voda na horké kamery, ale také s kouřovou saunou. Ta je v podstatě sváteční záležitostí někde na chatě, protože příprava trvá dlouho (6-8 hodin). Jde o iglú s principem udírny, kdy se na přímém ohni nahřívají velké kameny, které později sálají teplo. Interiér je pak celý od sazí.

Tím jsem zevrubně popsal všechny náležitosti finské sauny ve finsku, které jsem chtěl předat začátečníkům a zájemcům. Můj postoj vychází ze zkušeností, proto se může mírně lišit od akademického pojetí, nicméně věřím, že si v něm každý najde to své.

Rekapitulace: ne plavky, s sebou ručník na sezení a druhý na utírání, nazouváky pro chlazení venku, láhev na vodu, mýdlo. Ne na lačno, ne hned po jídle. Uvnitř pomalé prohřívání a pak tak dlouho, jak je vám to příjemné a především odpočívat…

Kam dále? Rozcestník...