2013-02-28

Akasa Integral NMAX - SATA BOX

Tak jsem si pořídil externí SATA box na svůj "malý" disk z notebooku. Zbyl mi 2,5" 250GB HDD a chtěl jsem jej použít jako externí. Koukal jsem tedy po okolí, kde bych co pořídil.



Zalíbil se mi rámeček značky AKASA s označením INTEGRAL NMAX. Hliníkové tělo, podpora SATA i PATA disků, USB i eSATA. Tuž to mě potěšilo...

Po vložení disku se disk normálně připojil a šla nahrávat data. Po odpojení se mi už nikdy nepodařilo, aby se korektně připojil znovu. Jmenovitě: cvakne, že se připojí, ale nenamountuje se do svazků. Popřípadě tvrdí, že nebyl inicializován, alternativně taky jenom svítí a nedělá nic. 

Zkoušel jsem to i přes eSatu: Disk pouze svaká a nemůže se roztočit. Prostě bída... Uvnitř to má v sobě naroubovaný převodník SATA to USB a ten to evidentně nějak nedává. Nekupujte si to, je to šmejd!

2013-02-21

Imagine Cup 2013 inspirace

V newsletteru od Microsoftu jsem našel zajímavou soutěž Imagine Cup 2013. Jde o vývoj aplikace pro Microsoftí platformy. Proč to sem píšu? Protože mám nápad a nemám prozatím zkušenosti jej realizovat.


Představte jsi, že jste cvičitel a vedete sportovní hodinu nejen s dětmi. Hodila by se nějaká sbírka cviků a prověřených her, gymnastických prvků, posilování atd... Tohle ideálně najdete v tabletu - video, text, animace, schéma, pravidla! Chtělo by to specializovanou aplikaci než jen internetový prohlížeč...

Spolupracuji a jsem členem tradiční české tělocvičné organizace Sokol, která letos slaví 151. výročí. V této organizaci existuje velké množství lidí mající báječné znalosti vedení hodin i správného cvičení. Obsah by byl tedy zajištěn ať už jste z kterékoliv části republiky.

 

Je to takový nápad, berte nebo nechte být. V případě, že byste do toho třeba šli, napište mi a sdělím podrobnosti popřípadě zajistím spolupráci apod.

2013-02-17

HP ProBook 4540s Atheros WiFi driver problém

Tak jsem strávil odpoledne u zprovozňování WiFi karty na notebooku HP 4540s (H4Q89ES#BCM) s Windows 7 x64. Po delší době bezvýsledného snažení jsem začal zjištěním, jaká je reálně instalována miniPCIe karta. Odklopení krytu je snadné, mrkněte na video.


Po zjištění, co je pod kapotou jsem všechny údaje porovnal s touto stránkou a výsledkem bylo, že jsem věděl na jistotu, že uvnitř je "Atheros QCWB335". K němu ale drivery přímo nenajdete. Jak je uvedeno, je potřeba hledat driver použítého chipu, tedy "Qualcomm Atheros QCA9565", což už je lepší. 

Nyní víme, jaký čip je použit a co hledat. Problémem je, že tento modul je všech možných typech notebooků HP. Nebudu vás napínat, nepoužil jsem ovladač z oficiálních stránek, ale nějaký HP universální s označením souboru SP58581.exe. (Ovladač bezdrátové sítě LAN Qualcomm Atheros AR9000 Series pro systém Microsoft Windows)

Ve Správci zařízení pak uvidíte: "Qualcomm Atheros QCA9565 802.11b/g/n WiFi Adapter"

Nakonec mělo toto řešení další dohru: Jelikož ani po několikeré přeinstalaci ovladače nedošlo ke korektnímu fungování, tak šel notebook na reklamaci, kde byl adaptér vyměněn.

Zprovozňujete tuto WiFi kartu na linuxu? Zkuste toto řešení pro Ubuntu!

HP mini 5103 zkušenosti po roce

V dubnu 2012 vyprší dvouletá záruka na můj, teď už bývalý, netbook Hewlett-Packard 5103 s konfigurací WT211ES. Myslím, že jsem nasbíral dostatek zkušeností s tímto zařízením, abych jej mohl případným zájemcům o bazarový kus popsat.


Netbook se prodával v různých konfiguracích, já jsem měl nejvýkonnější model s následujícími parametry:

Dalšími variantami pak byly slabší kusy s Atomem N450 a Windows. Jedna z konfigurací pak měla navíc lesklý dotykový dislej, její cena ovšem převyšovala 10 000 Kč.
Než přejdu k výkonovým otázkám, je nutné dodat, že tento počítač jsem si pořizoval na střední škole, kde pro mne bylo prioritou, aby zařízení nebylo příliš velké a dlouho vydrželo, tedy typická vlastnost netbooků. Musím ihned dodat, že v tomto ohledu jsem byl maximálně spokojen neboť ze začátků provozu jsem při denním používání nabíjel maximálně 3x týdně.



Výkon stačil bohatě na běžnou činnost ve Windows, Linuxu i Macu (kde jsem měl problémy s ovladači - kexty). Kancelářská práce 100%. Visual Studio 2012 jelo trošku přemýšlivěji nicméně 80% si zaslouží.

Dokonce jsem zvládl i virtualizaci ovšem bez podpory procesoru, nicméně Windows XP jsem ve VMwaru celkem svižně rozjel. Co už bylo příliš je virtualizace Hyper-V na Windows 2012 Server. 

Pravděpodobně vás zajímá, jak je to s hrami. Odpověď vás nepotěší, všechno do 3D se nepříjemně kouše a povětšinou se to nechce ani rozjet. Co fungovalo bylo GTA SA, Bulánci, COD 1 (COD 2 jako server). Problémy jsem měl s Counter Strikem. Nebyl to herní notebook, co dodat...


Ergonomie klávesnice a touchpadu skvělá. Co mně žralo byl posuvník na vypínání bezdrátových sítí, který nechtěl pracovat dle svého určení a zlobil. 

Proč jsem nakonec tento netbook opustil byl malý displej. Přestoupil jsem na VŠ, kde s počítačem pracuji celodenně a mám to domů k desktopu o poznání dále. Nyní používám Asus N53SV, ale o něm až v některém z dalších článků.