2021-03-28

Zabezpečení auta motorky Samsung SmartTag

V rámci výměny telefonu se ke mně dostal toho času (2/2021) nový gadget od Samsungu "chytrý přívěšek", který má sloužit k lokálnímu vyhledávání ztracených věcí na principu bluetooth. Stejná či podobná funkcionalita se očekává od Apple AirTag, který bude časem také vydán.

Jedna ze zásadních vlastností je skutečnost, že lokalitu přívěšku mohou do globální sítě hlásit anonymně také jiná zařízení Samsung s instalovanou aplikací SmartThings. Výrobce zmiňuje, jak je řešení výhodné pro hledání zaběhnutých mazlíčků, ale proč by tím nešla monitorovat také vozidla...?

Tento kousek elektronického plastu totiž nepotřebuje externí napájení. Vystačí si s interní knoflíkovou baterií po dobu jednoho roku a konektivitu zajišťuje bluetothová síť, takže není třeba vkládat SIMkartu či jinak řešit spojení. To je velmi příjemná kombinace zejména pro použití na motorce.

Jak je to s praktickou použitelností? Testoval jsem přívešek ve větších i menších městech a každý den jsem měl v aplikaci novou informaci o aktualizaci polohy i od jiných osob než jsem já sám. Nějací lidé se správnými chytrými telefony se tedy pohybují všude. Jak to bylo s přesností polohy? Žádná sláva, pozice na mapě byla vedle o přibližně 100 metrů a to stabilně. Kdybych chtěl dohledat tag/vozidlo sám, budu navigován podle síly signálu přesněji (ve stylu hry přihořívá-hoří).

Jak moc utlumí automobil signál bluetooth? Bohužel poměrně dost. Tag zavřený v autě má podle telefonu venku sílu signálu asi jen 60 % i když je od sebe dělí jen metr. Uvažoval jsem i o umístění třeba pod víčko nádrže, kde je tlumícího materiálu méně, ale zatím jsem to nevyzkoušel. U motorky je to s prostupností signálu lepší, protože je "všechno venku" z podstaty věci.

Výhodou je naopak, že nic není nikam připojeno, takže se nevybíjí baterka ani neztrácí záruka. Rovněž se nevytváří falešné poplachy. Kromě pořizovací částky okolo 800 Kč zde pak nejsou ani měšíční poplatky. Vyměnit baterii po roce v hodnotě 30 Kč je náklad zanedbatelný.

Dislaimer: určitě nelze považovat zmíněný systém za solidní zabezpečení. Z mého pohledu je to jen doplňkový systém k mechanickému zabepečení. Nezapomeňte, že "profesionální zloději" si s bezdrátovým zabezpečením umí poradit rušičkami.

Další možnosti 1: polohu a přístup k přívěšku lze sdílet s dalšími účty Samsung (až 100). To se může hodit, pokud vozidlo s někým sdílíte a chcete vědět, kde se právě nachází.

Další možnosti 2: tag má na sobě jedno tlačítko, které umí při blízkosti domovského telefonu provést nějakou akci na krátké stistknutí či jinou na podržení. Zde mě zatím nenapadlo mnoho případu užití, ale u klíčů na motorce jsem měl akci spárovanou s pause/play pro hudbu, protože na benzince chci slyšet obsluhu bez vytahování telefonu.

Tolik k prvotním postřehům, kdyby někdo uvažoval o podobném řešení. Co časem doplním: jak systém funguje v garáži. Jak systém funguje mimo města.


Žádné komentáře :

Okomentovat

Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)