Poslední dobou mé okolí řešilo změnu zdravotní pojišťovny z důvodu, že začali pracovat v zahraničí, kdy tato skutečnost "přebíjí" stav studenta v domovské krajině či, jak se skutečnost nazývá oficiálně, jako "osoba bez zdanitelných příjmů". Otázky a problematika je stále stejná, takže si dovolím to sumarizovat pro Finsko.
Po třech měsících výkonu pracovní činnosti s typem smlouvy, u které se odvádí zdravotní pojištění, vzniká nárok na jeho uplatnění u jediné finské zdravotní pojišťovny "KELA" a to od data začátku smlouvy, tedy zpětně. U lepších firem mají tuto vlastnost i brigádnické smlouvy (částečný úvazek), což odpovídá našemu DPČ. Pak jsou nějaké možnosti být pojištěný na základě společného bydlení (delším než 6 měsíců) s partnerem spadajícím pod pojištění - tady přesně nevím, znám jenom z doslechu.
Proč to řešit? V Evropské unii nesmíte být pojištěný ve dvou zemích současně. Tam, kde jste pojištění získáváte péči i preventivního charakteru a pakliže ji budete čerpat v jiné zemi může nastat potíž s fakturací, která nejhůře skončí jako účet u vás na stole. Českou či Slovenskou pojišťovnu musíte informovat do dvou týdnů po změně, nicméně nová pojišťovna vám dá vědět nejdříve po třech měsících. Co s tím? Nic se neděje, pojišťovny si to umí vyřešit mezi sebou retrospektivně. Ze zkušenosti se nic neděje když se změna oznamuje i přes půl roku zpátky.
Co je klíčové? Při žádosti na KELA o zařazení do zdravotního pojištění je třeba si vyžádat formulář E 104 (starší značení S041) a ten doručit své předchozí pojišťovně. Zdravotní úkony provedené v tranzitním období si pojišťovny umí vyřešit mezi sebou. Samozřejmě záleží provedených úkonech, mě osobně prošla bez zmínky i preventivní prohlídka u praktického lékaře v Česku.
Co se děje pak? Jste pojištěncem ve Finsku, kde čerpáte veškerou péči. Většinou by všichni chtěli chodit si ke svému předchozímu doktorovi v Česku, nicméně to není možné. Šlo by to, pakliže byste z KELY vymámili dokument E 106 o pokrytí celé péče a ten KELA nechce vydávat. Je určen pro 'pendlery', kteří jsou alespoň 1x týdně v domovské zemi.
Když jedete domů, budete pro systém cizinec. Nicméně lékaři vám poskytnou "bezodkladnou péči" na Evropský průkaz pojištěnce. Příslušný doktor pošle po zákroku účet své pojišťovně a ta si to vyřeší s KELA, takže to není třeba řešit nějakou platbou v hotovosti jako u cizinců mimo Evropskou unii atp. Jak tomu rozumím, jde o dobré vztahy českého doktora se svou pojišťovnou a pak je vás ochotný přijmout i se zahraniční pojišťovnou.
Když jedete domů, budete pro systém cizinec. Nicméně lékaři vám poskytnou "bezodkladnou péči" na Evropský průkaz pojištěnce. Příslušný doktor pošle po zákroku účet své pojišťovně a ta si to vyřeší s KELA, takže to není třeba řešit nějakou platbou v hotovosti jako u cizinců mimo Evropskou unii atp. Jak tomu rozumím, jde o dobré vztahy českého doktora se svou pojišťovnou a pak je vás ochotný přijmout i se zahraniční pojišťovnou.
Na zpětné proplacení extra úkonů musíte mít cestovní pojištění uzavřené mimo Česko, protože to je jediná země, kde české cestovní pojištění neplatí. Čtete důkladně podmínky platnosti a maximální délku výjezdu! Pojišťovna totiž platí, pouze když nepřijde na způsob jak neplatit.
Možná si myslíte, že byste si mohli uzavřít produkt nazvaný cestovní pojištění do ČR. Nicméně čtěte dále: Je to "balíček sestávající se z úrazového pojištění, pojištění odpovědnosti za újmu a pojištění zavazadel. Je určen na cesty po České republice." A dále: "Pojištění do ČR nezahrnuje úhradu léčebných výloh, protože to plně kryje zdravotní pojištění ČR." A hlavně: "Pokud jste občan ČR dlouhodobě žijící v zahraničí a v ČR si neplatíte veřejné zdravotní pojištění, i tak si můžete uzavřít cestovní pojištění (pojišťovny AXA Assistance či UNIQA), ale takové pojištění neplatí v ČR a v zemi, kde žijete." Případná repatriace bude do státu, kde si platíte veřejné zdravotní pojištění. Napadlo by vás tedy, že si sjednáte Zdravotní pojištění cizinců, ale tady jsme zase na začátku: nelze mít dvě základní pojištění najednou. Není to snadné...
Odhaduji situaci tak, že v případě, kdy budete potřebovat nějaké ošetření u kterého není evidetní, jestli jde o bezodkladnou péči, tak bude lékař ověřovat, jestli vás může přijmout. To je nepohodlné, ale může se vám to klidně stát i v rámci Česka, když máte regionální pojišťovnu v místech, kde není obvyklá. Typicky třeba RBP213 v Čechách.
Takže zase zpátky do Finska: specialitou je národní formát kartičky pojištění. Mají svojí v béžové barvě a o Evropský průkaz pojištěnce je třeba zažádat zvlášť přes web Kela. Platnost evropského průkazu jsou dva roky od dne podání žádosti. Ve finských lékarnách je mnohem lepší používat národní verzi, zdravotnická zařízení ověřují nárok přes osobní (rodné) číslo a tak v cestovní peněžence může evropská varianta zůstávat trvale.
Při zpětné registraci do Česka po ukončení pracovního poměru v zahraničí to může být "zábavné", protože vzniká cyklická závislost. Preventivku pro práce-schopnost vám lékař neudělá, pokud nejste klientem české zdravotní pojišťovny, která vás ale nepojistí, dokud nemáte českou pracovní smlouvu na kterou, ale potřebujete potvrzení o práceschopnosti. Doklad o preventivní prohlídce od zahraničního lékaře zase běžně neakceptuje český zaměstnavatel. No, někdo z nich musí ustoupit...
Tolik k základním otázkám, které se v pravidelném rytmu pořád opakují.