Letos jsem měl opět tu čest držet za organizaci Sokol čestnou stráž na pietním aktu při příležitosti 97. výročí naší republiky v Ostravě, což je dle mého názoru náš nejvýznamnější státní svátek.
Toto privilegium mi mimo jiné umožňuje mít při akci nejlepšího "fleka" ke stání, odkud je vše vidět a slyšet. Co mě tak trochu dožírá je fakt, že málokdo ze zúčastněných zná způsob, jak se při uctění památky chovat a proto přináším stručný návod.
Sokolové v Olomouci při výročí republiky. FOTO: Olomouc.eu |
Předně státní hymna, která zaznívá vždy - ať se jedná o zpěv zúčastněných, pouštění z reproduktorů nebo živou hudbu. Povinností je nemluvit ani se nijak neprojevovat - jedná se v tu chvíli o čest a slušnost (včetně pobíhání s foťákem). Pokud sedím, tak vstát. Pokud stojím být v pozoru nebo alespoň v nějakém ne-ledabylém postoji. Rovněž muži sejmou pokrývku hlavy, pokud tato pokrývka není součástí uniformy nebo sokolského kroje.
Premiér Bohuslav Sobotka klade věnec v Ostravě |
Součástí bývají také proslovy a konečně kladení květin a věnců. Na velkých státních akcích přinesou a uloží věnce vojáci. Host, jdoucí za svým věncem “pouze” srovná stuhy. Takto se to děje jen ve výjimečných případech (naposledy 70. výročí osvobození Ostravy) a proto je třeba si umět poradit sám.
Kytici pokládá jeden člověk, věnec 1 až 2 osoby, dle velikosti věnce. Čím větší je doprovod tím je to těžší provést položení a vzdání pocty synchronizovaně. Všichni ze skupiny společně přijdou a zastaví se v rozumné vzdálenosti pár kroků před památníkem. Osoba pokládající se dále rozejde a uloží kytici stonky směrem k památníku (květy k lidem), přičemž dle možností udržuje systém - doprostřed, vpravo, vlevo a další řada. Poté se vrátí zpátky do řady. Nejvýznamnější osoba provede tentýž manévr a srovná stuhy na kytici tak, aby šel přečíst nápis, rovněž se zařadí zpět a následuje vzdání pocty.
Den veteránů v Ostravě. FOTO: FB MS kraj |
Pocta se vzdává v civilu sklopením hlavy, uniformovaní a krojovaní sokolové salutují. Ideální je, pokud všichni vzdají poctu naráz (může se pomoci domluveným tichým syknutím), počká se asi 3 vteřiny, poté se odchází. Odchod se provádí nějčastěji jako vpravo v bok (nepřehánět, pokud nejde o krojovaného/uniformovaného příslušníka) a odchod z místa před pomníkem. Zde záleží na místě konání, pokud se vracíme zpátky stejnou trasou, tak se již držíme při kraji vymezeného prostoru až k místu, kam se postavíme, aby středem mohly přistupovat další delegace.
Salutování představitele Sokolské župy Beskydské při hymně. FOTO: Moravskoslezský deník |
Není to těžké, ale ideální je si to předem vyzkoušet v konkrétní skupině. Buď přímo na místě v nějaký jiný den nebo kdykoliv někde jinde - záleží však na také na velikosti a důležitosti akce - na malý vesnický pomníček, kde se obyvatelé přátelsky sejdou, aby uctili své předky není nácvik nutný, byť by mělo dojít k dodržení jistých, zde psaných, pravidel alespoň v omezené míře. Celý ceremoniál je o nácviku, jinak to poté vypadá všelijak a improvizace v tu chvíli není mnohdy dobrým pomocníkem, zvláště pokud jdete za armádu, místní policii, hasiče nebo Sokol u nichž je organizovanost jaksi předpokládána a chyby, hlavně ty primitivní, budí v tu chvíli výsměch okolí a znevážení celé organizace.
Sokolové v Praze při výročí republiky. FOTO: Ladislav Toncar |
Jak jsem na to přišel? Díky tomu, že nosím s hrdostí svůj sokolský kroj, znak naší organizace, jejíž členstvo má již 153 let vliv na historické události v této zemi. Absolvoval jsem nespočet vzpomínkových událostí a zejména díky snaze podobně orientovaných výcvik sokolů u Hradní stráže v pořadové přípravě. Dříve se to "učilo" na vojně, nicméně je potřeba mít k tomu trochu vztah.
Dále platí, že na připomínkových akcích vládne klid, pokora a tolerance (proto se to jmenuje pietní akt). Díky tomu se na nich mohou potkat i nepřátelské strany - třeba Poláci převlečení za Němce u památníku války o Těšínsko. Společným cílem povětšinou je, aby se připomínaná situace ideálně nikdy neopakovala.
Co je však nepřípustné, tak projevování osobních názorů - na připomínce konce 2. světové války v Ostravě se Česko - ruské společnosti zdálo, že se málo vyzdvihuje historický fakt osvobození Rudou armádou a tak po položení kytice vytáhli z pod kabátů obrázky Lenina se Stalinem, které předvedli publiku. Dále také honění si ega a politikaření v projevech politiků. Takové chování prostě na pietní místo nepatří...
U památníku 7 denní války o Těšínsko. FOTO: Kača Babuna Adamusová |
Teď už máte nějaký základ informací, jak položení květin a věnců provést a jak se u toho chovat. Není to samozřejmě jediný možný výklad, ale jsem nerad, když vidím, že se to dělá nesprávně a přitom je to poměrně jednoduché. Za doplnění a korekci tohoto textu děkuji bratru Lukáši Křemenovi.
Můžete se dále ptát a sdílet názory v komentáři pod tímto textem.
Žádné komentáře :
Okomentovat
Dotaz, připomínka, oprava?
(pokud máte problém s vložením příspěvku, vyzkoušejte to v prohlížeči Chrome)